W zeszłym roku ARP udzieliła spółce pożyczki na rozwój przejętego w 2018 r. zakładu produkcji betonowych prefabrykatów w Sochaczewie. HM Inwest wierzy w zwiększenie udziału tej technologii w budownictwie mieszkaniowym w Polsce. HM Factory, podobnie jak giełdowy potentat Pekabex, od dawna wytwarza komponenty na eksport do krajów skandynawskich. Nad Wisłą nowa generacja wielkiej płyty nie ma szczególnego wzięcia u deweloperów.

HM Factory produkuje ściany, stropy, balkony, schody – prezes Hofman mówił jesienią „Parkietowi", że docelowo spółka ma stworzyć kompletny system zabudowy mieszkaniowej.

Kompletny system prefabrykacji na potrzeby budownictwa mieszkaniowego ma Pekabex. Chcąc przekonać rodzimych deweloperów do technologii stosowanej od dawna w Szwecji, spółka buduje pilotażowe osiedle pod Poznaniem. W 2019 r. przekazano klucze do pierwszych mieszkań, w realizacji jest II etap. Pekabex szykuje się także do budowy osiedla segmentów w podwarszawskim Józefosławiu.

– Obserwujemy duże zainteresowanie deweloperów, na razie jednak z uwagi na pandemię firmy wstrzymują się z inwestycjami, obserwują, w którą stronę pójdzie rynek – mówi Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu. – Prefabrykaty pozwalają na szybsze budowanie, a czas to pieniądz, potrzeba mniej pracowników niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dziś na pierwszym miejscu jest dochowanie terminu oddania inwestycji i prefabrykacja pozwala minimalizować ryzyko opóźnień, myślę więc, że technologia będzie zyskiwać popularność – podsumowuje.

– Nie mam wątpliwości, że technologia będzie w Polsce coraz popularniejsza. Jest szybsza (niższe koszty finansowania), dokładniejsza, daje szanse na cięcie kosztów. Nawet bez epidemii od dwóch lat jest coraz bardziej popularna, Covid-19 tylko przyspieszy ten trend – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Spółka w ramach działalności inwestycyjnej sama buduje osiedla z prefabrykatów. ar