Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.09.2020 05:03 Publikacja: 29.09.2020 05:03
Foto: materiały prasowe
– Złożyliśmy wnioski o pozwolenia na budowę inwestycji Horyzont Naramowice oraz Anny Jantar- Rataje na około 500 mieszkań. Budowy rozpoczną się już na początku 2021 r. Projektujemy również w naszym systemie inwestycję Student Hotel w Warszawie. Wszystkie te projekty zostaną zrealizowane w technologii modułowej prefabrykacji, co da wymierne korzyści całej grupie, a dla sochaczewskiego zakładu oznaczać będzie zabezpieczenie około 35 proc. portfela zamówień na lata 2021–2023 – mówi Piotr Hofman, prezes i główny akcjonariusz HM Inwestu. – Technologia prefabrykacji i budownictwa modułowego przeżywa renesans. Budowanie z prefabrykatów jest znacznie szybsze, a w efekcie i tańsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę skrócony czas realizacji, zmniejszenie nakładów na wykończenie oraz wyższą jakość elementów. Kolejne korzyści to zwiększona powierzchnia użytkowa budynków dzięki zastosowaniu cieńszych ścian; w projekcie na 10 tys. mkw. to nawet osiem dodatkowych mieszkań. Drugą ogromną korzyścią jest szybsza komercjalizacja inwestycji oraz niższe koszty finansowania, co nie jest bez znaczenia w przypadku mieszkań na wynajem i funduszy tym zainteresowanych. Biorąc pod uwagę zainteresowanie inwestorów prywatnych i publicznych, jesteśmy przekonani, że już w przyszłym roku zobaczymy w Polsce coraz więcej nowoczesnych realizacji z wykorzystaniem prefabrykatów – podkreśla.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka poprawiła wyniki z działalności operacyjnej – mimo wpadki w Niemczech. Strata netto to głównie skutek aktualizacji wyceny portfela nieruchomości.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Zebranie pokaźnego portfela zamówień, zwiększenie sprzedaży mieszkań, potencjalne emisje obligacji – to plany Unibepu na ten rok.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie Deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Na zupełnie czysto w 2024 r. budowlano-deweloperska grupa wyszła na zero po wcześniejszym roku bardzo mocnych strat. To fundament dalszej poprawy, spodziewanej w tym roku.
Zarząd Dom Development zakończył program emisji obligacji, przewidujący maksymalną dopuszczalną łączną wartość nominalną wyemitowanych i niewykupionych obligacji do 400 mln zł, i wyraził zgodę na ustanowienie nowego programu emisji obligacji o łącznej wartości nieprzekraczającej 400 mln zł, rozumianej jako wartość nominalna wszystkich wyemitowanych i niewykupionych obligacji, podała spółka.
Skala spadku kursów obligacji dewelopera na Catalyst robi wrażenie, pocieszeniem jest relatywnie mała wartość obrotów. Na pewno jest nerwowo, a do przełożonej publikacji sprawozdań jeszcze pół miesiąca.
Zebranie pokaźnego portfela zamówień, zwiększenie sprzedaży mieszkań, potencjalne emisje obligacji – to plany Unibepu na ten rok.
Na zupełnie czysto w 2024 r. budowlano-deweloperska grupa wyszła na zero po wcześniejszym roku bardzo mocnych strat. To fundament dalszej poprawy, spodziewanej w tym roku.
Organizacje reprezentujące firmy branży budowlanej domagają się od ministra infrastruktury zwiększenia limitu waloryzacji z obecnych 15 do 21 proc. kontraktów na budowę dróg zawartych przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Notowania budowlanej grupy falują w takt nastrojów na giełdach. Fundamentalnie i pod względem zysków sytuacja jest stabilna – oceniają analitycy DM Noble Securities i zalecają trzymać akcje, a nie sprzedawać.
Gorsza sprzedaż mieszkań niż w I kwartale 2025 r. była tylko pod koniec 2022 r. – wynika z szacunków JLL. Mimo to deweloperzy wprowadzają nowe projekty. W skali kraju oferta ustanowiła nowy rekord.
Umiarkowany wzrost w budownictwie, stabilizacja w usługach dla przemysłu, rozkwit OZE i zamiana fabryki drewnianych modułów w zyskowny biznes – to plany Grupy Erbud na najbliższe lata.
Grupa budująca linie kolejowe oczekuje wzrostu przychodów w tym roku. Startuje w nowych przetargach, ale priorytetem jest rentowność, a nie ryzykowne zapełnianie portfela.
W tym roku prognozujemy wzrost budownictwa infrastrukturalnego na poziomie przynajmniej 8 proc., w kolejnym 5–6 proc. – mówi Szymon Jungiewicz, dyrektor zespołu analiz rynku budowlanego w PMR Experts.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas