Tydzień na rynkach: Gołębie deklaracje i dobre wyniki Nvidii nie pomogły bykom

Spełnienie oczekiwań, zarówno związanych z łagodzeniem polityki pieniężnej przez Fed, jak i wynikami finansowymi Nvidii, gwiazdy nowojorskiego parkietu, nie tylko nie wywołały euforii, ale wręcz sprowokowały korektę na Wall Street.

Publikacja: 30.08.2024 17:59

Tydzień na rynkach: Gołębie deklaracje  i dobre wyniki Nvidii nie pomogły bykom

Foto: Bloomberg

Inwestorzy uzyskali pewność, że Fed we wrześniu rozpocznie cykl łagodzenia polityki monetarnej. Niewiadomą jest jedynie tempo i dynamika kolejnych kroków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), gdyż zależne będą one od napływających danych makroekonomicznych. Obniżki stóp łącznie o 0,75 pkt proc. do końca roku to scenariusz niemal pewny, a gdy dane, szczególnie dotyczące rynku pracy, pokażą jego osłabienie, możliwa jest redukcja kosztu pieniądza o 1 pkt proc. Jednocześnie widmo recesji wydaje się mało prawdopodobne. W efekcie na giełdach akcji powinny utrzymać się dobre nastroje, dolar powinien nadal się osłabiać, a rentowność obligacji powinna iść w dół.

Rekordowy Dow Jones, Nasdaq w korekcie

W pierwszej części minionego tygodnia tak właśnie się działo. Jednak w kolejnych dniach ten obraz zaczął się zmieniać. Środa i czwartek przyniosły wzrost Dollar Index i jego powrót powyżej 101 pkt, czyli do poziomu sprzed sympozjum w Jackson Hole. Od początku tygodnia w górę szła rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych. Te tendencje tylko częściowo można tłumaczyć napływem lepszych, niż się spodziewano, informacji dotyczących gospodarki USA. Zrewidowana dynamika PKB za II kwartał okazała się wyższa od oczekiwań, lekko niższa była liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, dynamika PCE core okazała się mniejsza od konsensusu.

Sytuacja na Wall Street była zróżnicowana. Dobre wyniki Nvidii sprowokowały część inwestorów do realizacji zysków. W efekcie do czwartku Nasdaq Composite tracił 2 proc., a S&P 500 zniżkował prawie o 0,8 proc. Dobrą passę kontynuowała jedynie średnia przemysłowa. Dow Jones rósł o 0,4 proc., ustanawiając jednocześnie historyczny rekord.

Trwa dobra passa na głównych giełdach naszego kontynentu. Niemiecki DAX do czwartku szedł w górę o 1,4 proc., ustanawiając nowy historyczny rekord. Indeks rośnie dynamicznie już czwarty tydzień z rzędu mimo bardzo słabej kondycji gospodarki naszego zachodniego sąsiada. W efekcie od pierwszych dni sierpnia DAX zyskał 9 proc., a od początku roku idzie w górę o 12,8 proc. Także czwarty tydzień z rzędu zwyżkuje paryski CAC 40, tym razem o 0,8 proc., ale do rekordów jeszcze mu daleko. W trendzie bocznym tkwi londyński FTSE 250, który do czwartku zniżkował o 0,75 proc. Po silnych wahaniach z pierwszych tygodni sierpnia zmienność jest już znacznie niższa. O nieco ponad 0,4 proc. w górę szedł Stoxx Europe 600.

Czytaj więcej

Przed nami statystycznie najtrudniejszy dla akcji miesiąc roku

Umocnienie się amerykańskiej waluty przerwało dobrą passę rynków wschodzących. Do czwartku MSCI Emerging Markets tracił 1,3 proc. Wciąż jednak za wcześnie, by mówić o trwałym pogorszeniu nastrojów. Tej grupie rynków powinno sprzyjać rozpoczęcie cyklu luzowania polityki pieniężnej przez Fed. W ostatnich dniach na giełdach azjatyckich panowały zmienne nastroje, z lekką przewagą niedźwiedzi. Shanghai Composite kontynuował długoterminowy trend spadkowy, zniżkując do czwartku o 1,1 proc. Od początku roku idzie w dół o 5,1 proc., ale ostatnia, trwająca od końca maja fala spadkowa przyniosła spadek indeksu o 10,5 proc. Wskaźnik giełdy w Hongkongu zwyżkował o 1 proc., a indeks w Bombaju rósł o 1,2 proc., ustanawiając rekord wszech czasów. Na parkietach naszego regiony przeważały spadki.

GPW jak rynki wschodzące

Na warszawskim parkiecie od dwóch tygodni trwa wakacyjny marazm, zarówno w kontekście dynamiki zmian indeksów, jak i obrotów. WIG20 do czwartku zwyżkował o niespełna 0,1 proc. Na korzyść byków można interpretować fakt, że po dynamicznym skoku z połowy sierpnia indeks uległ jedynie niewielkiej korekcie, a ponadto zdołał utrzymać się nieznacznie powyżej psychologicznego poziomu 2400 pkt. Gorzej poradził sobie indeks naszych blue chips wyrażony w dolarach, zniżkując o 1,5 proc. W porównaniu z głównymi światowymi indeksami nasz rynek wygląda słabo. Od początku roku WIG20USD zyskuje nieco ponad 4 proc., niemiecki DAX idzie w górę niemal o 13 proc., a S&P 500 o 18 proc. Dysproporcje są więc bardzo duże. Możemy się jednak porównywać z rynkami wschodzącymi, wychodząc w tej kategorii niemal na remis. MSCI Poland w tym roku zwyżkuje o ponad 8,3 proc., a MSCI Emerging Markets o 8 proc. I tę korelację warto śledzić w najbliższej przyszłości, wypatrując płynących z niej sygnałów. Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych większe znaczenie niż dobra kondycja i perspektywy polskiej gospodarki zdaje się mieć ścisłe jej powiązanie z bardzo słabą sytuacją gospodarki niemieckiej. W ostatnich dniach najlepiej radził sobie mWIG40, zyskując do czwartku 1,5 proc. Zbliża się on do 6300 pkt, czyli do poziomu z początku drugiej połowy lipca. Po jego pokonaniu można by myśleć o ruchu w kierunku 6500 pkt, gdzie byki mogłyby napotkać techniczny opór. W porównaniu z niemieckimi sDAX i mDAX nasz indeks średnich firm prezentuje się bardzo dobrze. Ten drugi od początku roku traci 6 proc., mWIG40 zyskuje niemal 9 proc., tyle samo co amerykański Russell 2000. Nieznacznie pogorszyły się nastroje w segmencie naszych najmniejszych firm. Do czwartku sWIG80 zniżkował o 0,2 proc., ale nie ma powodów, by uznać to za sygnał ostrzegawczy. Sytuacja techniczna jest wciąż dobra.

Czytaj więcej

Nadchodzi gorąca jesień. Co czeka giełdę, złotego, rynek ropy i obligacji?

Z sektorowego punktu widzenia najlepiej w ostatnich dniach radził sobie WIG-odzież, rosnąc o 2,4 proc. To głównie zasługa zwyżkujących o ponad 10 proc. akcji CCC. Z kolei walory LPP zniżkowały o 0,2 proc. Dobra passa w tej branży utrzymuje się już czwarty tydzień z rzędu. O niemal 2 proc. w górę szedł WIG-nieruchomości. To przede wszystkim efekt przekraczającego 8 proc. wzrostu notowań papierów Domu Development, będącego reakcją na publikację raportu finansowego, z którego wynika, że zysk netto za II kwartał był lepszy, niż się spodziewano. O nieco ponad 2,2 proc. zwyżkował WIG-motoryzacja. Walory Inter Cars rosły o 2,4 proc., a akcje Auto Partnera o 3,4 proc. Trwa dobra passa sektora informatycznego. WIG-informatyka zwyżkował o 1,6 proc., głownie dzięki sięgającemu 3,2 proc. wzrostowi notowań akcji Asseco Poland. Nasz informatyczny gigant pokazał wyniki finansowe lepsze, niż oczekiwano, choć gorsze niż rok wcześniej. Do tendencji spadkowej zdaje się powracać WIG-energia, zniżkując drugi tydzień z rzędu, tym razem o 1,2 proc. Akcje PGE taniały do czwartku o 1,6 proc., a Enei o 1,3 proc. O nieco ponad 3,5 proc. zniżkowały papiery Tauronu. O nieco ponad 1,1 proc. w dół szedł WIG-górnictwo. O 1,3 proc. zniżkowały akcje KGHM. Z kolei próbę wzrostowego odbicia można było obserwować w przypadku walorów JSW, które zwyżkowały o 1,5 proc.

W gronie największych spółek pozytywnie wyróżniały się rosnące o 3,8 proc. akcje Dino. Jednak trzeba mieć w pamięci sięgającą 9,6 proc. przecenę z poprzedniego tygodnia, w reakcji na publikację słabych wyników finansowych za II kwartał. Akcjom Dino jedynie nieznacznie ustępowały walory Orange, drożejące o 3,7 proc., osiągając poziom najwyższy od października 2014 r. O 2,25 proc. w górę szły papiery Kruka, których notowania od trzech tygodni ulegają dużym wahaniom. Gwiazdą wśród średniaków okazały się rosnące o 11,1 proc. akcje Ten Square Games. Spółka pokazała wyniki lepsze, niż się spodziewano. O 9 proc. drożały papiery Selvity. Powody tego skoku zdają się mieć podstawy jedynie techniczne, bowiem ze spółki nie nadeszły żadne nowe informacje. Kurs ruszył mocno w górę po obronie wsparcia. Sięgającej 6,5 proc. przecenie uległy akcje Eurocash. Spółka w II kwartale zanotowała skonsolidowaną stratę w wysokości 7,7 mln zł. O prawie 6,3 proc. taniały walory Neuki, której wyniki finansowe okazały się gorsze od konsensusu.

Złoto trzyma się mocno, ropa się waha

Zmienne nastroje panują na giełdach towarowych. Od pięciu tygodni CRB indeks na przemian rośnie i spada. Do czwartku zniżkował o 0,4 proc. Do czwartku notowania złota zwyżkowały o 0,5 proc., do 2560 dolarów za uncję, utrzymując się w pobliżu historycznego rekordu. Nie przeszkodziło tym razem umocnienie się dolara, które inwestorzy prawdopodobnie uznali jako jedynie techniczne odreagowanie, a nie trwałą zmianę tendencji. Kruszcowi sprzyjał także wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Długofalowo złoto powinno korzystać z zapowiedzianego już wprost łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed.

Piąty tydzień z rzędu mamy do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynku ropy naftowej. Do czwartku notowania amerykańskiej WTI zwyżkowały o 1,3 proc., zbliżając się do 76 dolarów za baryłkę. W ciągu tygodnia cena surowca wahała się między niespełna 74 a 77,5 dolara. To efekt ścierania się kilku czynników, znanych już od dłuższego czasu, czyli sygnałów dotyczących koniunktury gospodarczej, a co za tym idzie, popytu na ropę, napięć geopolitycznych oraz sytuacji na rynku walutowym. Na razie trudno prognozować kierunek ruchu w średnim terminie. Europejska Brent taniała o niespełna 0,4 proc., do nieco ponad 78,5 dolara za baryłkę. W górę szły ceny gazu. W Stanach Zjednoczonych zwyżka sięgała niemal 6 proc., z kolei w Europie wynosiła 4 proc.

Trzeci tydzień z rzędu zwyżkują notowania kontraktów terminowych na miedź, choć dynamika tej tendencji słabnie. O 0,3 proc. taniało aluminium, korygując tendencję wzrostową z ostatnich tygodni. Sięgającą 3,7 proc. zwyżkę zaliczyły notowania palladu, zaś platyna taniała o prawie 1,9 proc. Zwyżki nastąpiły w przypadku większości towarów rolnych. Notowania pszenicy szły w górę o 3,7 proc., kukurydza drożała o ponad 1 proc., a soja o ponad 4 proc.

Analizy rynkowe
Przecena po rozczarowujących wynikach nie musi być okazją
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Analizy rynkowe
Cięcia stóp w USA nadchodzą. Które rynki mogą najbardziej skorzystać?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Jeden pewnik i spekulacje
Analizy rynkowe
Wakacyjne skoki aktywności na giełdzie. Inwestorzy wyrwani z letargu
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Analizy rynkowe
Krajowy rynek już wystraszył się końca zwyżek w USA
Analizy rynkowe
Polskie firmy z coraz większymi sukcesami walczą o kosmiczny rynek