Roman Przasnyski

Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA

Powyborczą euforię na rynkach finansowych zaczyna zastępować refleksja, jak druga prezydentura Donalda Trumpa zmieni krajobraz makroekonomiczny i geopolityczny. I tu zaczynają się schody, a konkretnie pojawia się różnicowanie rynkowych reakcji.

Tydzień na rynkach: Wszystko w rękach Trumpa

Choć inwestorzy, często wbrew sondażowym wskazaniom, grali pod zwycięstwo Donalda Trumpa, to chyba skala wygranej była dla nich zaskoczeniem. Tym można tłumaczyć euforię, jaka zapanowała na rynkach po ogłoszeniu wyników. Obniżka stóp procentowych przez Fed była tylko skromnym dodatkiem do tej tendencji.

Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni

Końcówka października stoi pod znakiem zdecydowanej przewagi podaży na giełdach. Spadkom oparły się indeksy na parkiecie nowojorskim, wspierane wynikami spółek, danymi makroekonomicznymi i rachubami na zwycięstwo Trumpa.

Korekta na giełdach się rozkręca

Spadkowa korekta na głównych światowych parkietach dopiero się zaczyna, ale na rynkach rozwijających się nabiera tempa. Częściowo winą można obarczyć umacniającego się dolara, ale rośnie też nerwowość przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA.

Tydzień na rynkach: Rekordy na głównych parkietach, korekta na emerging markets

Sytuacja na giełdach w ostatnich dniach była mocno zróżnicowana. Wpływ na to miało umacnianie się dolara, ale w grę wchodzą też dane makroekonomiczne, wyniki firm, sytuacja geopolityczna oraz sondażowe przetasowania w kwestii wyniku wyborów prezydenckich w USA.

Ręka Buddy i inne afery

Uwaga części społeczeństwa i mediów koncentruje się na rozliczeniach afer zamiatanych pod dywan w latach 2015-2023, związanych z kontrowersyjnymi działaniami urzędników i państwowych instytucji oraz działalnością spółek z udziałem Skarbu Państwa. Tymczasem w ostatnim czasie mamy wysyp afer w sektorze prywatnym. W grę wchodzą przy tym ogromne pieniądze, a konsekwencje niektórych przestępstw dotykają bezpośrednio sporej liczby poszkodowanych osób.

Walka reliktów ze sztuczną inteligencją

Patrząc na to, co dzieje się na rynkach finansowych, z pewnego dystansu, można dostrzec całkiem ciekawe zjawiska. Hitem jest sztuczna inteligencja i pokrewne z nią, nieco już starsze, kryptowaluty. A gdzie na tym tle lokuje się złoto, czyli relikt minionej słusznie epoki? Lokuje się pośrodku. A obligacje nieco z tyłu.

Nobel z ekonomii, czyli niedoceniane wektory zmian na lepsze

We współczesnym świecie od dłuższego czasu dominują progresywne, technologiczne kierunki postępu i wprowadzania zmian, mających ludzi uszczęśliwić. To cyfryzacja, nieco już wypłowiała, big data, a ostatnio sztuczna inteligencja. Nie ma w tym nic złego, a wręcz są ogromny potencjał i możliwości. Ale nie należy zapominać o potencjale drzemiącym w koncepcjach mniej technokratycznych.

Tydzień na rynkach: Wojna nie wstrząsnęła notowaniami

Nasilenie konfliktu Izraela z częścią krajów arabskich, choć przybrało bardzo niebezpieczną skalę, nie przełożyło się zbyt mocno na sytuację na rynkach finansowych. Drożała jedynie ropa naftowa i umacniał się dolar.

Tydzień na rynkach: Indeksy Wall Street w chmurach

Do Fedu dołączył w ostatnich dniach chiński bank centralny. Luzowanie polityki pieniężnej połączone z oddaleniem obaw o koniunkturę w największych światowych gospodarkach nie mogło nie skutkować spektakularnymi zwyżkami na giełdach.