Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.02.2025 21:29 Publikacja: 16.02.2025 14:49
Rozpoczęcie rozmów Donalda Trumpa z Władimirem Putinem stanowiło potężny impuls, wpływający pozytywnie na nastroje na rynkach finansowych.
Foto: Fot. Brendan Smialowski/AFP
Mimo wielu wątpliwości i braku konkretów rozpoczęcie rozmów Donalda Trumpa z Putinem stanowiło potężny impuls wpływający pozytywnie na nastroje na rynkach finansowych. Wątpliwości związane są głownie z faktem, że rozmowy te toczyły się jedynie między dwoma prezydentami, z pominięciem głównego zainteresowanego, czyli Ukrainy, a także innych kluczowych „interesariuszy”, czyli NATO i przedstawicieli Unii Europejskiej. Warto jednak docenić, że pierwszy krok w kierunku zakończenia wojny został zrobiony, i należy oczekiwać dalszych negocjacji już raczej w szerszym gronie. Choć prawdopodobnie droga do pokojowego finału jest jeszcze daleka, optymizm rynków wydaje się być w pełni uzasadniony. Ta kwestia zepchnęła na dalszy plan niekorzystne dane o styczniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych, oddalając perspektywę obniżek stóp procentowych. Dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych podskoczyła z 2,9 proc. do 3 proc., negatywnie zaskakując inwestorów. Co więcej, w porównaniu z grudniem ubiegłego roku ceny okazały się wyższe aż o 0,5 proc., a inflacja bazowa wynosząca 3,3 proc. daje jeszcze bardziej pesymistyczny obraz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy kupujący europejskie akcje od początku tego roku pewnie nieco inaczej wyobrażali sobie rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, ale jak na razie nie panikują. Przecena dotyka jednak obligacje skarbowe.
Jeśli początek roku ma definiować tegoroczne dokonania rynków finansowych, to szykuje się spora niespodzianka.
Perspektywa zakończenia wojny w Ukrainie podziałała na wyobraźnię inwestorów. Polski rynek akcji jest w tym roku jednym z najszybciej rosnących na świecie. Czynników wspierających wzrosty indeksów na krajowym parkiecie można jednak znaleźć więcej.
Wyceny na rynku akcji w krajach rozwijających się są o połowę niższe niż w przypadku parkietu amerykańskiego.
Po kilku spokojniejszych tygodniach rentowności obligacji rządowych wracają do wzrostów. Impulsem są dane zza oceanu.
Spadek ryzyka geopolitycznego w naszym regionie wynikający z oczekiwań związanych z zakończeniem wojny w Ukrainie w połączeniu z odległą perspektywą obniżek stóp procentowych NBP przekłada się na siłę krajowej waluty.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
WIG20 stracił w środę 1,35 proc. Powodów do niepokoju na razie jednak nie ma.
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Wirtualna Polska zaprasza do składania ofert sprzedaży akcji Legimi stanowiących 26,5 proc. kapitału i 21,1 proc. głosów. Oferuje 45,5 zł za jedną. Warto sprzedać walory?
Po świetnej wtorkowej sesji, środa przynosi przecenę na GPW. Słabiej także prezentuje się złoty. To jednak wciąż tylko korekta.
Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Tematem przewodnik dzisiejszej sesji na rynkach finansowych będą Minutki FOMC. Protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej wskaże, jakim czynnikami obecnie przejmują się bankierzy względem dostosowywania polityki monetarnej kluczowej gospodarki świata. Czego możemy spodziewać po dzisiejszym odczycie?
Złoty w środowy poranek notował niewielkie zmiany. Wciąż jednak można mówić o jego sile.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas