Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2025 06:25 Publikacja: 16.02.2025 14:49
Rozpoczęcie rozmów Donalda Trumpa z Władimirem Putinem stanowiło potężny impuls, wpływający pozytywnie na nastroje na rynkach finansowych.
Foto: Fot. Brendan Smialowski/AFP
Mimo wielu wątpliwości i braku konkretów rozpoczęcie rozmów Donalda Trumpa z Putinem stanowiło potężny impuls wpływający pozytywnie na nastroje na rynkach finansowych. Wątpliwości związane są głownie z faktem, że rozmowy te toczyły się jedynie między dwoma prezydentami, z pominięciem głównego zainteresowanego, czyli Ukrainy, a także innych kluczowych „interesariuszy”, czyli NATO i przedstawicieli Unii Europejskiej. Warto jednak docenić, że pierwszy krok w kierunku zakończenia wojny został zrobiony, i należy oczekiwać dalszych negocjacji już raczej w szerszym gronie. Choć prawdopodobnie droga do pokojowego finału jest jeszcze daleka, optymizm rynków wydaje się być w pełni uzasadniony. Ta kwestia zepchnęła na dalszy plan niekorzystne dane o styczniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych, oddalając perspektywę obniżek stóp procentowych. Dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych podskoczyła z 2,9 proc. do 3 proc., negatywnie zaskakując inwestorów. Co więcej, w porównaniu z grudniem ubiegłego roku ceny okazały się wyższe aż o 0,5 proc., a inflacja bazowa wynosząca 3,3 proc. daje jeszcze bardziej pesymistyczny obraz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Zbliżający się termin wprowadzenia przez USA ceł oraz towarzyszące temu zapowiedzi znów budzą emocje. Do tego dochodzą idące jak po grudzie negocjacje w sprawie wojny w Ukrainie. Złoto ponownie zbliża się do rekordu.
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Inwestorzy zaczęli liczyć na to, że nowa seria podwyżek amerykańskich ceł dotknie tylko garstkę krajów i będzie mniej dotkliwa, niż się obawiano. Administracja Stanów Zjednoczonych wciąż widzi jednak w cłach narzędzie do zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
W ocenie wielu inwestorów po zaledwie dwóch miesiącach rządów Donalda Trumpa amerykańska gospodarka znalazła się na skraju recesji, a rynek akcji – na progu bessy.
Stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie. Komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie wskazuje na niepokojące zjawiska, jednak prognoza wzrostu gospodarczego została obniżona, a przewidywania dotyczące inflacji poszły w górę. Wall Street zareagowała wzrostem indeksów.
Chcąc wykorzystać rynkowe trendy, porządkując dotychczasową ofertę czy też likwidując mało popularne strategie, w ofertach TFI każdego roku dochodzi do przynajmniej kilkunastu istotnych zmian. Od 2021 r. około 10 proc. wszystkich funduszy zmieniło swoją nazwę, co często wiązało się ze zmianami w strategiach, skutkującymi także przeniesieniem do innej kategorii funduszy – wynika z danych udostępnionych nam przez serwis Analizy.pl.
Z początkiem kwietnia Marlena Janota przejęła kierowanie Pekao TFI. Z kolei do zarządu PKO TFI dołączyła Renata Wanat-Szelenbaum.
W ostatnich latach zwyżki amerykańskich indeksów sponsorowały głównie największe technologiczne przedsiębiorstwa. Dziś to wokół nich skupiają się problemy, ale jest też kilka funduszowych rodzynków w torcie rynków rozwiniętych.
I kwartał przyniósł wyczekiwaną od dawna większą korektę spadkową na Wall Street.
– Optymizm inwestorów, który pchał w górę indeksy w I kwartale, zaczyna gasnąć – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium.
Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, wyniki przedstawi Elektrotim i MCI Capital. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie
Indeks dużych spółek zwyżkuje we wtorkowe przedpołudnie o ponad 2 proc., w całości niwelując poniedziałkowe spadki. Rosną także inne europejskie rynki.
Od kilku tygodni rekordowo dużo zagranicznych funduszy gra na spadek cen akcji polskich firm. Widać zmiany w składzie rejestru. Zniknęły z niego dwie spółki: Żabka i PKO BP. Ale pojawiła się nowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas