Co już jest w cenach, a co jeszcze nie? Sektorowy przegląd spółek z GPW

Banki i deweloperzy będą zwiększać zyski, a z energetyki zostanie wydzielony węgiel, jednak nie musi to się przełożyć na zwyżki cen akcji. W przypadku większości obecnych dobre wiadomości są już w cenach – oceniają ankietowani przez nas analitycy.

Publikacja: 21.05.2024 15:04

Co już jest w cenach, a co jeszcze nie? Sektorowy przegląd spółek z GPW

Foto: AdobeStock

Już na 13-procentowym plusie jest w skali tego roku główny indeks warszawskiego parkietu WIG. Wskaźnik systematycznie poprawia historyczne maksima, w czym pomagają nadzieje na przyspieszenie ożywienia w gospodarce. Zdaniem Michała Konarskiego z BM mBanku wynikom banków nie zaszkodziły jesienne obniżki stóp ani wakacje kredytowe. Jednak choć zyski powinny dalej rosnąć, to taki scenariusz może już być zdyskontowany (ramka 1).

Zdaniem Krzysztofa Kawy z Erste Securities wzrost płac dopiero przełoży się na wydatki konsumentów (ramka 2), a według Piotra Zielonki z BM mBanku wśród spółek gamingowych lepiej unikać mniejszych graczy (ramka 3). Tymczasem Beata Szparaga-Waśniewska z BM mBanku zwraca uwagę na poprawiającą się koniunkturę w branży biotechnologicznej (ramka 4).

Zdaniem Dariusza Nawrota z Noble Securities dalsza poprawa kondycji przedstawicieli sektora budowlanego i deweloperskiego znalazła już odzwierciedlenie w cenach akcji (ramka 5). Wśród spółek przemysłowych wielu szans na poprawę otoczenia gospodarczego nie mają jednak reprezentanci przemysłu ciężkiego (ramka 6).

Czytaj więcej

21 proc. w dwa tygodnie. Analitycy przewidują, co teraz czeka CD Projekt

Jak ocenia Robert Maj z Ipopemy Securities, w krótkim terminie może się już wyczerpywać wynikający z zapowiedzi wydzielenia węgla potencjał w spółkach energetycznych. Teraz inwestorzy mogą chcieć odczekać kilka miesięcy, obserwując rozwój sytuacji (ramka 7). Jak co miesiąc przedstawiamy przegląd analiz sektorowych spółek z GPW.

1. Banki: pozytywne informacje są już w cenach akcji

Zdaniem Michała Konarskiego, analityka BM mBanku, perspektywy wyników spółek z branży finansowej pozostają niezmącone. Banki, które opublikowały wyniki za I kwartał mogły pochwalić się uzyskaniem bardzo wysokiej rentowności.

Jak zauważa specjalista, mimo dwóch jesiennych obniżek stóp wynik odsetkowy instytucji był bardzo dobry, a kolejne – mogące przełożyć się na presję na wyniki banków – cięcie kosztu pieniądza NBP zapowiada dopiero na początek 2025 r. Również wrażliwość banków na negatywne konsekwencje wakacji kredytowych okazuje się według ich deklaracji mniejsza od jego wcześniejszych obaw.

Czytaj więcej

Do łask wróci zapomniana klasa aktywów? Cztery propozycje inwestycyjne na maj

- W krótkim terminie bardzo dobre wyniki się utrzymają, problem polega na tym, że silne do niedawna zachowanie kursów w branży [indeks WIG Banki zachowywał się lepiej od WIG-u od października do kwietnia, po czym zaczął słabnąć – red.] sprawiło, że już to jest uwzględnione w cenach – zastrzega jednak specjalista.

Według Konarskiego spośród pozostałych przedstawicieli sektora finansowego potencjał wciąż mają akcje PZU, które zapowiedziało wypłatę 4,34 zł dywidendy na akcję i może pochwalić się solidnymi perspektywami biznesu. Tymczasem Kruka BM mBanku umieściło wśród swoich „top picks” na bieżący kwartał. Windykator podał bardzo dobre wyniki za zakończony kwartał i zapowiada, że udany będzie cały bieżący rok.

- Zarząd zapowiada na ten kwartał większe zakupy portfeli nieperformujących wierzytelności. Na ostatniej konferencji wynikowej menedżerowie spółki wypowiadali się w wyraźnie bardziej optymistycznym tonie, niż na tej dotyczącej wyników za ubiegły rok – zauważa analityk BM mBanku.

Czytaj więcej

12 wykresów na maj, które znać powinien każdy inwestor

2. Handel: konsument nie ruszył na zakupy, wojna cenowa między dyskontami zelżeje

Dla detalistów spożywczych I kwartał był słaby, choć stosunkowo nieźle na tle konkurencji wypadła Biedronka – ocenia Krzysztof Kawa, analityk Erste Securities. Wyzwaniem będzie także bieżący kwartał, ze względu na kalendarzowy efekt wcześniejszej Wielkanocy. Detaliści będą musieli poradzić sobie z podwyżką VAT, spadkiem cen koszyka towarów i wzrostem kosztów.

- Konkurencja w branży jest bardzo silna, nie bez powodu mówi się wręcz o wojnie cenowej – zauważa specjalista.

Jak dodaje, pojawiają się pojedyncze sygnały tego, że w tak wymagającym otoczeniu konkurencja cenowa może słabnąć, jednak nie zmienia to perspektyw na drugi kwartał. Detalistów niespożywczych martwić może fakt, że rosnące realne dochody wraz z zwiększonymi transferami socjalnymi nie przekładają się jednoznacznie na zwiększoną konsumpcję. Polacy selektywnie decydują się na zwiększanie wydatków.

- Jako pierwsze poprawę nastrojów obserwują spółki z sektora e-commerce, w tym Allegro i Shoper. W segmencie odzieżowym bardzo wysokie dynamiki notuje Sinsay – wskazuje Kawa.

3. Strategie polskich spółek gamingowych przestarzałe, ale CD Projekt warto kupować

Choć szereg polskich deweloperów gier komputerowych odniosło relatywny sukces, to przedstawiciele segmentu pay to play będą musieli stawić czoła niekorzystnym tendencjom rynkowym – ocenia analityk BM mBanku Piotr Zielonka. Jak analityk zauważa w ostatnim raporcie, w przypadku wszystkich z nich można mówić o strategiach biznesowych przestarzałych na tle stosowanych przez globalnych liderów branży.

„Przede wszystkim pod względem wartości udział konsol w rynku sięga 60 proc. (z pominięciem urządzeń mobilnych), podczas gdy polskie firmy bazują na Steamie i komputerach stacjonarnych” – zauważa specjalista.

Czytaj więcej

Miedź na szczycie. Co z innymi towarami? Sześć najważniejszych tendencji na rynkach towarowych

Według niego podstawą w ocenie spółek powinny być generowane przez nie przepływy finansowe – pod tym względem znaczącą poprawę perspektyw odnotował CD Projekt. Jak dodaje, w znacznie lepszej sytuacji są producenci tytułów z kategorii AAA, a to dlatego że skraca się czas poświęcany na granie, a coraz więcej zakupionych gier w ogóle nie jest używanych.

„Kształtowanie się ilościowej sprzedaży gier będzie najistotniejszym czynnikiem mogącym wpłynąć na prognozy dla […] spółek. Sądzimy, że sprzedaż małych gier będzie wypychana przez gry AAA i multiplayer. Dlatego większe ryzyko związane jest z małymi spółkami z ekspozycją na nisze rynkowe” – czytamy w raporcie.

4. Nastawienie do akcji spółek biotechnologicznych się poprawia

Pod koniec 2023 r. nastawienie globalnych inwestorów do branży biotechnologicznej nieco się poprawiło – ocenia analityczka BM mBanku Beata Szparaga-Waśniewska. Zwiększyła się też aktywność na rynku fuzji i przejęć, choć kursy branżowych indeksów giełdowych od początku roku są w zasadzie płaskie. Inwestorzy liczą na obniżki stóp Fedu, na które wyceny w branży są wyjątkowo wrażliwe, jednak oczekiwane przez rynek cięcia stóp się opóźniają. Według specjalistki inwestorzy powinni unikać Mabionu.

- Naszym zdaniem umowa Novavax-Sanofi nic nie zmienia z perspektywy wyceny Mabionu, bo okres trwania gwarantowanej części kontraktu z Novavaksem upływa z końcem maja – ocenia ekspertka.

Czytaj więcej

Fortuny dynastii urosły o 1,5 bln USD. „Grają w inną grę niż reszta miliarderów”

Jej zdaniem lepiej od rynku mają szansę zachowywać się akcje Ryvu, Celon Pharmy oraz Captora Therapeutics. Kurs pierwszej ze spółek mocno spadł bez wyraźnej przyczyny fundamentalnej – w czwartek za jedną akcję Ryvu płaciło się 53 zł, czyli o 17 proc. poniżej wyceny analityczki BM mBanku.

- Zarząd Celon Pharmy poinformował, że podpisanie umowy partneringowej jest blisko, a w przypadku Captora Therapeutics spodziewamy się, że spółce niebawem uda się złożyć wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych w projekcie CT-01 – zauważa Szparaga-Waśniewska.

5. W budowlance i deweloperce pozytywny scenariusz jest w cenach akcji

Mimo braku programu mieszkaniowego wyniki deweloperów za pierwszy kwartał były bardzo dobre, a i te za bieżące trzy miesiące okażą się niezłe – ocenia Dariusz Nawrot, analityk Noble Securities. Jednak według niego po kilku miesiącach gry inwestorów z warszawskiej giełdy pod pozytywny scenariusz w gospodarce na ten rok większość czynników, które się przełożą na ich tegoroczne wyniki, jest już zdyskontowanych.

- Dlatego nie spodziewam się, by kursy spółek z branży miały jeszcze szczególnie duży potencjał wzrostowy – przewiduje specjalista.

Jak dodaje analityk, raczej istnieje ryzyko negatywnych reakcji na kursach w przypadku pojawiania się niekorzystnych informacji – zastrzega jednak, że w tym momencie wskazuje na to niewiele. Zdaniem Nawrota w branży budowlanej części spółek może się nie udać poprawić w tym roku wyników, choć w wielu przypadkach będzie to jak najbardziej możliwe. Jednak i w budowlance wyceny uwzględniają taką poprawę.

- Po tym jak ubiegły rok był bardzo dobry dla generalnych wykonawców, w 2024 r. zrehabilitować się mają szanse te spółki, które miały słabe wyniki – zapowiada specjalista Noble Securities, wskazując m.in. na Erbud i Unibep.

Czytaj więcej

"Przed nami dwa-trzy lata boomu w nieruchomościach"

6. Czy warto kupować spółki przemysłowe? Trudna sytuacja przemysłu ciężkiego

Otoczenie gospodarcze nie będzie sprzyjać przemysłowi ciężkiemu, ponieważ wysokie stopy procentowe zniechęcają do inwestycji o długim cyklu realizacji, takich jak zakłady produkcyjne, hale magazynowe – ocenia Dariusz Nawrot, analityk Noble Securities. Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym na branżę jest nasilanie się konkurencji za sprawą wzmożonego importu produktów z Chin.

- Słaba koniunktura w Państwie Środka wypycha sprzedaż do Europy, a to psuje rynek, tym bardziej że w krajach UE przedstawiciele branży są obciążeni kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2 – komentuje specjalista.

Jak dodaje, wyraźnie lepsze jest otoczenie przemysłu lekkiego, którego przedstawiciele oferują inwestorom ekspozycję na kondycję konsumenta (takie spółki zwykle około trzech czwartych sprzedawanych produktów sprowadzają z Azji, na miejscu wytwarzając jedynie mniejszą część). Co więcej, ci emitenci mają jeszcze pole do poprawy sytuacji.

- Przy niskim bezrobociu i wzroście płac przekraczającym inflację wydatki na dobra dalszej potrzeby, w tym związane z remontami, będą miały się dobrze – zapowiada Nawrot.

7. Akcje spółek energetycznych zależą od wydzielenia aktywów węglowych. Najwięcej zyskałoby PGE

Pozytywna reakcja rynku na wywiad minister przemysłu świadczy o tym, że inwestorzy uwierzyli, że do wydzielenia aktywów węglowych rzeczywiście dojdzie – ocenia Robert Maj z Ipopemy Securities. Kursy odrobiły to, co straciły w wyniku wcześniejszych wypowiedzi Marzeny Czarneckiej, zgodnie z którymi kopalnie miały zostać przypisane poszczególnym elektrowniom.

Czytaj więcej

Nie widać końca złej passy JSW. Oto wszystkie kłopoty polskiego producenta węgla

- Pewnym wsparciem dla kursów mogły być też lepsze od oczekiwań, nawet mimo strat w segmencie węglowym, wyniki spółek – analizuje specjalista.

Według niego o końca roku powinna powstać koncepcja, jak cała operacja zostanie przeprowadzona, a wówczas jej realizacja powinna przypaść na kolejny rok. Dobrą wiadomością dla spółek będzie też planowane od lipca uwolnienie cen energii oraz zapowiadana wypłata rekompensat. Jak przewiduje Maj, pozytywne nastawienie do branży powinno utrzymać się dłużej.

- Inwestorzy zakładają, że przy całej nieporadności komunikacyjnej to ostatnie wypowiedzi minister są obowiązujące. Jeśli jednak do końca roku nie poznamy konkretnych planów, to zapewne nie zostanie to dobrze odebrane przez rynek – ocenia analityk Ipopemy Securities.

Według niego szukając wskazówek co do trajektorii zachowania rynku w przyszłości warto prześledzić, jak w poprzednich latach rynek reagował na krystalizowanie się koncepcji NABE. Entuzjazm wywołało jej ogłoszenie w 2020 r., potem w miarę przeciągania się prac narastało zwątpienie, a z wyjątkowo pozytywną reakcją spotkało się dopiero zakończenie dopracowywania memorandum między spółkami a ministerstwem.

- Jeśli pozytywny scenariusz się zrealizuje, to najbardziej na tym zyskają dysponujący najstarszymi zakładami Tauron, w dalszej kolejności PGE, gdzie segment też już przynosi straty, a najmniej istotne będzie to dla Enei, gdzie moce węglowe są najmłodsze – analizuje Maj.

Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA