"Przed nami dwa-trzy lata boomu w nieruchomościach"

Jesteśmy w ostatnich latach cyklu wzrostu cen nieruchomości, ale jeszcze czeka nas wejście w fazę boomu – przewiduje analityk rynku mieszkaniowego Tomasz Narkun.

Publikacja: 29.05.2023 18:49

"Przed nami dwa-trzy lata boomu w nieruchomościach"

Foto: Adobestock

Ceny mieszkań już znacząco urosły, nabywcy mają problem z zebraniem całości wkładu własnego, a rządy ruszają z programami pomocowymi – to zdaniem analityka cechy charakteryzujące poprzedzającą boom fazę cyklu na rynkach nieruchomości. Historycznie – od 200 lat – charakteryzują się one dość regularną cyklicznością, w ramach której szczyty wypadają co około 18 lat.

- Jeśli nie dojdzie do jakiegoś wydarzenia z kategorii czarnych łabędzi, to kolejnego szczytu należy spodziewać się w okolicy lat 2025-2026 – przewiduje Narkun, według którego tej fazie cyklu towarzyszą zwyżki cen spółek z branży nieruchomości.

Mieszkania w małych miastach i bez windy? Lepiej uważać

Jak zauważa specjalista, charakter cyklu jest taki, że zwyżki cen rozpoczynają się od największych miast, potem dołączają do nich średnie miasta, w następnej kolejności przedmieścia, a na końcu najmniejsze ośrodki. Choć obecnie koniunktura jest najlepsza w tych ostatnich, to lepiej podchodzić do tego z ostrożnością, bo wiele z nich będzie się wyludniać, a to oznacza, że nieruchomości będzie bardzo trudno sprzedać.

Czytaj więcej

"Polskiej gospodarce grozi pułapka średniego dochodu"

- Młodzi ludzie nie widzący perspektyw w małych miejscowościach przenoszą się do wielkich miast, a to sprawia, że umacnia się dominacja pięciu, sześciu największych rynków – podkreśla Narkun.

Według niego koniunkturę będzie wspierał fakt, że Polska staje się atrakcyjna dla imigracji, oraz oczekiwania wzrostu liczby gospodarstw domowych do 2030 r. (za sprawą spadku średniej liczby osób w gospodarstwie). Specjalista kupującym radzi pilnie obserwować rynek lokalny, ostrożnie podchodzić do starej substancji mieszkaniowej oraz brać pod uwagę starzenie się społeczeństwa, które np. zmniejsza atrakcyjność mieszkań na czwartym piętrze bez windy.

Gospodarka krajowa
PIE: Polska gospodarka odczuje amerykańskie cła, ale niezbyt boleśnie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
„Zabolałoby trochę, ale nie mocno”. Jak cła mogą uderzyć w Polskę?
Gospodarka krajowa
„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,7 pkt w marcu; konsensus: 50,9 pkt
Gospodarka krajowa
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?