Indywidualnie najzamożniejszym człowiekiem na świecie może być Elon Musk, którego majątek przekracza 225 mld USD, jednak jeśli uwzględniać bogactwo całych rodzin, to nikt nie może się równać z pochodzącą z Abu Zabi familią Al Nahajjanów. Ich zbudowaną na paliwach kopalnych fortunę Bloomberg wycenia na 305 mld USD, podczas gdy tę należącą do stojących za amerykańską siecią supermarketów Waltonów – na 260 mld USD.
Hermès, najbogatsza rodzina Europy, zyskała 56 mld USD
Pierwszą piątkę najbogatszych rodzin dopełniają Hermès, Francuzi którzy dorobili się na dobrach luksusowych, Amerykanie Mars (słodycze) oraz katarscy przemysłowcy Al Thani. W ciągu roku majątki uwzględnianych przez Bloomberga rodzin powiększyły się o 1,5 bln USD, co oznaczało przyrost o 43 proc.
Czytaj więcej
12 najbogatszych potentatów biznesowych emituje więcej gazów cieplarnianych niż 2,1 mln domów.
Triumfować mogą zwłaszcza Hermès, po tym jak noszący ich nazwisko luksusowy dom mody osiągnął 60 proc. kapitalizacji lidera branży LVMH, nawet mimo tego że generuje siedmiokrotnie niższe przychody. Mająca już sześć pokoleń historii najbogatsza rodzina Europy powiększyła majątek o 56 mld USD i awansowała na trzecie miejsce na świecie.
- Dynastie przetrwały pomimo wojen, załamań gospodarczych, nakładania na nie podatków, wewnętrznych waśni i niefortunnych małżeństw – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Bob Gould z obsługującej najzamożniejsze rodziny firmy doradczej Creaghan McConnell Group, dodając że grają oni w „znacznie dłuższą grę” niż indywidualni miliarderzy, których fortuny pojawiają się i upadają w ciągu pojedynczych dekad.