Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2025 08:38 Publikacja: 07.02.2025 06:00
Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny
Foto: CPK/ materiały prasowe
W poniedziałek premier Donald Tusk przedstawi kierunki rozwoju dla polskiej gospodarki na najbliższe lata, swoisty plan gospodarczy rządu. Trudno sobie wyobrazić realizację takiego planu bez udziału przedsiębiorców, wbrew nim.
W rozmowach z przedstawicielami największych organizacji biznesowych wyczuć można pewnego rodzaju żal do rządu, że do tej pory stosunkowo mało uwagi poświęcał on przedsiębiorcom, przedsiębiorczości i w ogóle gospodarce. O stawianym przez nich, ale też przez dużą część ekonomistów, zarzucie braku strategii gospodarczej pisaliśmy wielokrotnie. Teraz odżyła nadzieja, że wreszcie się to zmieni. – Już sam fakt, że przedsiębiorcy zostali zaproszeni na prezentację kierunków rozwoju polskiej gospodarki, pokazuje, że zmienia się nastawienie rządu do partnerów społecznych – uważa Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Stopy procentowe pozostają bez zmian - zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa NBP to wciąż 5,75 proc.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. powszechnego czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków, związanych choćby z tempem rozwoju i wdrażania nowych technologii – wynika z panelu ekonomistów „Parkietu”.
Ministerstwo Aktywów Państwowych już od dłuższego czasu wysyła sygnały do zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa dotyczące przyspieszenia prac porządkujących w tych firmach po poprzedniej ekipie. Minister Jakub Jaworowski wysłał list dotyczący wydatkowania pieniędzy.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunkturę w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
W badaniu SII prawie 20 proc. inwestorów skarży się na brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,5 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce przedstawić plan zakończenia wojny w Ukrainie podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Niemczech w dniach 14-16 lutego - informuje Bloomberg.
Dzień bez nowych pomysłów Trumpa, to dzień spokoju. I dlatego środa w Europie i za oceanem przebiegała na rynkach raczej normalnie. Nie doszło do zapowiadanej rozmowy prezydenta USA i przewodniczącego Chin.
Rząd uspokaja, że nadal będzie można spalać w polskich elektrowniach biomasę, a firmy mają plany inwestycyjne.
Ograniczenie liczby tworzonych w UE aktów prawnych, wsparcie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w starciu z firmami spoza Unii, działania na rzecz obniżenia cen energii – to rekomendacje Minister Rozwoju i Technologii .
W 2024 roku łączna wysokość kar nałożonych przez urząd antymonopolowy na polskie przedsiębiorstwa była ponad dwa razy wyższa niż rok wcześniej. Czy giełdowi inwestorzy mają się czego bać?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas