#WykresDnia: Wielki inwestor przegrał z centrami handlowymi

Cztery lata temu legendarny inwestor z Wall Street Carl Icahn, postawił przeciwko przyszłości amerykańskich centrów handlowych w ramach tzw. Big Short 2.0. Teraz akcje Icahn Enterprises spadły do najniższego poziomu od prawie dwóch dekad.

Publikacja: 16.10.2023 09:29

Carl Icahn

Carl Icahn

Foto: Victor J. Blue/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F8eEx2KWcAAiEBG?format=png&name=900x900

Nastolatkowie i starsi przechodnie w Crossgates Mall mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale stoją na polu bitwy na Wall Street, a stawką są potencjalnie setki milionów dolarów. Cztery lata temu legendarny inwestor z Wall Street, Carl Icahn, postawił ogromny zakład przeciwko przyszłości amerykańskiego centrum handlowego w ramach tak zwanego Big Short 2.0. Postawił go przeciwko ogromnym zarządzającym aktywami i funduszami hedgingowymi, które rutynowo działają na niezwykle złożonym i kontrowersyjnym rynku - opisuje The Wall Street Journal.

W zakładzie wykorzystywano swapy ryzyka kredytowego, zasadniczo polisy ubezpieczeniowe zabezpieczające obligacje przed stratami, powiązane z indeksem śledzącym pakiety kredytów dla centrów handlowych i innych nieruchomości komercyjnych. Nabywcy płacą miesięczną składkę, ale polisy mogą wypłacić potencjalnie ogromne sumy, jeśli obligacje poniosą stratę.

W wywiadach udzielonych w 2020 r. Icahn opisał ten zakład jako „jeden z najlepszych, jakie kiedykolwiek widziałem”. W tym momencie przestoje związane z Covid-19 nałożyły się na straty dla centrów handlowych, a pozycje swapów ryzyka kredytowego (CDS), zajmowane przez jego notowaną na giełdzie Icahn Enterprises, zakończyły rok wzrostem o około 900 milionów dolarów, jak wynika z dokumentów korporacyjnych.

W ciągu roku Icahn podwyższał swój zakład, zwiększając ryzyko swoich pieniędzy z 622 mln dolarów na koniec 2019 r. do 2,1 mld dolarów w 2020 r.

Teraz Icahn, lat 87, patrzy jak ucieka część jego wygranej. Jak wynika z dokumentów korporacyjnych, w 2022 r. pozycje Icahn Enterprises z tytułu swapów ryzyka kredytowego przyniosły papierową stratę w wysokości 742 mln dolarów, a krótkie pozycje kredytowe firmy również jak dotąd przyniosły straty w 2023 r. Dodając zniewagę do szkody: kiedy niedawno sprzedano dług Crossgates za prawie 100 milionów dolarów mniej niż poprzednia wartość, cena była wystarczająco wysoka, aby uniknąć wypłaty niektórych instrumentów pochodnych, które Icahn zwykł obstawiać przeciwko centrom handlowym.

Teraz twierdzi, że ten zwrot akcji pokazuje, że jego kontrahenci handlowi postawili przeciwko niemu całą talię, choć weterani ostrzegają, że na takich rynkach jak ten roi się od tego rodzaju sporów.

– W wielu przypadkach jest to po prostu sfałszowany rynek na miliardy dolarów – powiedział Icahn w wywiadzie.

Spadek pozycji to ostatnia porażka jednego z największych nazwisk na Wall Street. W maju osoba sprzedająca krótką pozycję zarzuciła, że ​​lata strat spowodowały, że Icahn Enterprises posiadało nadmierną dźwignię finansową i utrzymywało aktywa po zawyżonych cenach. Od tego czasu akcje spółki spadły o około 60 proc., co zmusiło Icahna do renegocjacji miliardowych pożyczek, które zaciągnął w zamian za swoje akcje.

Zarzuty Icahna dają wgląd w świat handlu instrumentami pochodnymi, w którym niewielkie różnice w cenach aktywów mogą przełożyć się na setki milionów dolarów wygranych lub straconych na zakładach pobocznych. Rynki te były już świadkiem kontrowersyjnych machinacji, takich jak transakcja z 2018 r., która doprowadziłaby do „fikcyjnego niewypłacalności” w celu uruchomienia wypłaty z instrumentów pochodnych.

Doświadczeni obserwatorzy rynku twierdzą, że złożoność, dźwignia i struktura „zwycięzca bierze wszystko” w transakcjach na instrumentach pochodnych mogą sprawić, że będą one bardzo ryzykowne.

Krótka oferta handlowa została spopularyzowana w 2017 r. przez menadżera funduszy hedgingowych Erica Yipa, który dorastał, pracując w sklepie swoich rodziców w centrum handlowym w New Jersey. Yip pomyślał, że pogarszająca się sytuacja domów towarowych wywoła falę niespłacania długów przez właścicieli centrów handlowych. Inwestorzy mogliby czerpać zyski, kupując swapy ryzyka kredytowego na CMBX 6, indeksie obejmującym 25 komercyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, w którym nadreprezentowane było ryzykowne zadłużenie centrów handlowych.

– CMBX 6 to toksyczny koktajl korelacji, koncentracji i szybko pogarszających się fundamentów – napisał Yip w artykule zachwalającym tę branżę. – Wierzymy, że rok 2017 będzie punktem zwrotnym, gdy rynek w końcu połączy wszystkie trzy elementy w jedną całość.

Yip mylił się. Premie CDS i spadająca wartość jego pozycji wykrwawiały jego fundusz do czasu zamknięcia w 2019 roku.

Analizy rynkowe
Zaczyna się wyścig o to, kto będzie kandydatem demokratów na wiceprezydenta u boku Harris
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Analizy rynkowe
Bez Bidena, z Kamalą Harris. Rynek nie szykował się na taką kampanię
Analizy rynkowe
Rynkowa niepewność napędza korektę
Analizy rynkowe
W prognozy wdarła się niepewność. Akcje tracą fanów na rzecz obligacji
Analizy rynkowe
Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek
Analizy rynkowe
Niedzielewski: powtórka z połowy lat 90. XX wieku wciąż w grze