Spółki przemysłowe dobrą formę zawdzięczają korzystnemu otoczeniu, które jest mocnym wsparciem dla wyników finansowych. Większość nich należy do głównych beneficjentów ożywienia popytu. Wiele z nich wyszło z pandemii jeszcze wzmocnionych dzięki oszczędnościom, a także osłabieniu złotego, sprzyjającemu zwiększaniu eksportu.
Pozytywny trend w wynikach
W ocenie analityków kluczem do kontynuacji poprawy zysków spółek przemysłowych będzie utrzymanie dobrej koniunktury zapewniającej popyt, a także zdolności samych firm do podnoszenia cen produktów w warunkach rosnących kosztów, surowców, pracy, energii czy transportu. – Szybka poprawa marżowości wielu spółek przemysłowych była konsekwencją dużego wzrostu cen surowców. Spółki produkcyjne zwykle mają zapasy surowców odpowiadające okresowi produkcji od kilku tygodni do kilku miesięcy. W otoczeniu wysokich oczekiwań inflacyjnych i jednocześnie często powtarzających się problemów z produkcją (absencje chorobowe i zakłócenia w łańcuchach dostaw) znaczna część firm bez oporu klientów podnosiła ceny produktów, mimo że jeszcze dysponowała taniej kupionymi surowcami. Sytuacja ta oczywiście jest krótkotrwała i w kolejnych miesiącach wszystko będzie zależało od akceptacji podwyżek przez klientów. To z kolei zależeć będzie od bardzo wielu czynników, specyficznych dla poszczególnych segmentów i poszczególnych firm – uważa Adam Zajler, analityk Millennium DM.
Według Jakuba Szkopka, analityka BM mBanku, spółki przemysłowe w dalszym ciągu będą miały korzystne warunki do poprawy wyników finansowych w najbliższych kwartałach. – Rekordowe wskaźniki PMI dla przemysłu oraz osłabienie złotego do euro korzystnie wpływają na otoczenie dla polskich spółek przemysłowych w perspektywie sezonu publikacji wyników za II i III kwartał – wskazuje. Z większą ostrożnością spogląda natomiast na wzrost kosztów energii i pracy w perspektywie 2022 r. Jego zdaniem widmo podwyżek stóp procentowych w Polsce może przekładać się na umocnienie waluty i pogorszenie warunków dla eksporterów. – Naszym zdaniem „momentum wynikowe" było bardzo dobre w II kwartale, szczególności w przypadku eksporterów (Alumetal, Grupa Kęty, Forte, Mangata) i spółek stalowych (Cognor, Stalprodukt). Liczymy również na kolejny dobry kwartał w Astarcie i Mo-Bruku. W krótkim terminie szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa może sprzyjać Amice i Forte (spółki skorzystały na inwestycjach domowych po ogłoszeniu lockdownów), z kolei pod presją mogą się znaleźć spółki cykliczne ,jak poddostawcy automotive (Alumetal, Boryszew, Mangata) czy producenci maszyn dla górnictwa (Famur) – przewiduje ekspert BM mBanku.
Krótkoterminowo jego zdaniem warto zwrócić uwagę na poprawiające się wskaźniki nastrojów w meblarstwie w Niemczech oraz rosnące ceny płyty, co jest dobrą informacją dla Forte.