Szybko rośnie liczba pracowniczych programów emerytalnych

Na przełomie lat 2018–2019 Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odnotował ponadstandardowy i ciągły wzrost liczby wniosków o wpis do ewidencji pracowniczych programów emerytalnych. PPE to alternatywa dla PPK.

Publikacja: 24.06.2019 05:31

Szybko rośnie liczba pracowniczych programów emerytalnych

Foto: Adobestock

Im bliżej startu pracowniczych planów kapitałowych (1 lipca), tym większa liczba firm, które uruchamiają u siebie pracownicze programy emerytalne. Posiadanie PPE może zwalniać pracodawcę z oferowania pracownikom PPK – pod dodatkowymi warunkami. PPE musi być uruchomione przed terminem, w którym firma ma obowiązek udostępnienia pracodawcom PPK. W przypadku firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób, to połowa tego roku. Ponadto do PPE w danej firmie musi należeć co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE, nie może być niższa niż 3,5 proc. jego pensji brutto.

Te 3,5 proc. po stronie pracodawcy to więcej niż w PPK, gdzie jego minimalna wpłata to 1,5 proc. pensji brutto pracownika. Z punktu widzenia firmy pracownicze programy emerytalne są więc droższe niż pracownicze plany kapitałowe. Okazuje się jednak, że część firm woli zaproponować swoim pracownikom to pierwsze rozwiązanie.

1540 aktywnych PPE

– Na przełomie lat 2018 i 2019 organ nadzoru odnotował ponadstandardowy, ciągły i regularny wzrost liczby wniosków o wpis pracowniczych programów emerytalnych do ewidencji – poinformował nas Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. – Kumulacja wniosków o wpis programu do rejestru PPE nastąpiła w okresie od września 2018 r. do lutego 2019 r. – dodał.

Z danych KNF wynika, że w 2018 r. firmy złożyły 312 wniosków o wpis PPE do rejestru. W tym było 20 wniosków w sprawie wpisu pracodawcy do PPE już znajdującego się w rejestrze (programy międzyzakładowe). W 2019 r., do 4 czerwca, firmy złożyły 261 wniosków o wpis PPE do rejestru (23 wnioski dotyczyły już zarejestrowanych PPE). Szczególnie dużo wniosków wpływało do KNF na początku roku: w styczniu – 84, w lutym – 112. W efekcie 4 czerwca 2019 r. rejestr prowadzony przez KNF obejmował 2071 PPE. Funkcjonujących programów było 1540. To spory wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. Na koniec 2016 r. działało 1036 PPE, na koniec 2017 r. – 1054, a na koniec 2018 r. – 1232.

Eksperci nie mają wątpliwości, że ten wzrost związany jest ze startem programu PPK. Tłumaczą przy tym, że w czasach, gdy są kłopoty ze znalezieniem pracowników, PPE może być zachętą do wyboru właśnie ich oferty, może w tym względzie dawać przewagę konkurencyjną nad ofertami zatrudnienia u innych pracodawców. Podobną rolę będą pełnić PPK – z tą różnicą, że tam składki będą płacić nie tylko pracodawcy, ale też pracownicy – od 2 do 4 proc. pensji brutto. Przewaga PPE leżeć ma także w większej swobodzie w inwestowaniu pieniędzy odkładanych przez pracowników.

PPE jako benefit

Oceny te potwierdzają pracodawcy. Niedawno PPE uruchomiła i w czerwcu wpłaciła doń pierwsze składki za pracowników Grupa Velux. – Była to dla nas ważna, strategiczna decyzja. Z jednej strony zdecydowaliśmy się na opłacanie wyższej stawki, ponosząc tym samym dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem. Jednak z drugiej strony mamy świadomość, jak ważny jest to program dla naszych pracowników, dotyczący ich zabezpieczenia finansowego w przyszłości. Zależy nam na długookresowym budowaniu kapitału i dobrobytu naszych pracowników – tłumaczy Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. Deklarację o przystąpieniu do PPE złożyło blisko 3/4 pracowników firmy.

GG Parkiet

– Pracownicy postrzegają PPE jako kolejny benefit oferowany przez Grupę Velux. Szczególnie cieszy ich fakt, że podstawowa składka jest w całości finansowana przez firmę, a nie jak w przypadku PPK, gdzie pracownik musi dopłacać 2 proc. wynagrodzenia brutto – mówi Monika Sawczuk-Petrov, dyrektor personalna zakładów produkcyjnych Velux w Gnieźnie.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł