Inwestorzy uważają globalną inflację za największe ryzyko

W badaniu BofA Fund Manager Survey (FMS) ponowne przyspieszenie globalnej inflacji jest postrzegane jako największe ryzyko przez 32 proc. inwestorów (26 proc. w październiku). Obawy związane z konfliktem geopolitycznym znalazły się na drugim miejscu (21 proc. wobec 33 proc.)

Publikacja: 13.11.2024 09:41

Inwestorzy uważają globalną inflację za największe ryzyko

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GcK9rI1XAAAsgw0?format=jpg&name=900x900

Badanie BofA Global Fund Manager Survey pokazuje, że po zwycięstwie Trumpa w wyborach pozycja akcji amerykańskich spółek wzrosła do najwyższego poziomu od 11 lat.

Badanie Global Fund Manager Survey wykazało wyższe oczekiwania dotyczące wzrostu na świecie i w USA, wyższe oczekiwania inflacyjne i mniejsze prawdopodobieństwo „miękkiego lądowania”, a także niższy poziom środków pieniężnych i wyższe alokacje dla USA i akcje japońskie, ważenie wyższej technologii i „duże oczekiwania” w przypadku spółek o małej kapitalizacji i obligacji wysokodochodowych.

Sondaż, w którym wzięli udział zarządzający funduszami posiadającymi aktywa o wartości 503 miliardów dolarów, trwał od 1 do 7 listopada. Około 22 proc. uczestników odpowiedziało po wynikach wyborów z 6 listopada i wykazało „wzrost byków” – napisał Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny w BofA.

Silniejszy globalny wzrost w przyszłym roku

Wskaźnik nastrojów zawarty w badaniu spadł w listopadzie do 5,2 percentyla, ale po wyborach ponownie wzrósł z 5,5 do 5,9 percentyla. Miara ta opiera się na poziomie środków pieniężnych, alokacji kapitału i oczekiwaniach dotyczących wzrostu gospodarczego.

Ponadto poziom środków pieniężnych w listopadzie wzrósł do 4,3 proc. z 3,9 proc. zarządzanych aktywów. „W przypadku 22 proc. respondentów na całym świecie, którzy wypełnili ankietę po poznaniu wyników wyborów w USA, średni poziom gotówki wyniósł 4,0 proc.” – stwierdził w raporcie z badania Michael Hartnett.

Oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu również wzrosły do ​​4 proc. netto, ponieważ inwestorzy spodziewają się słabszej gospodarki – w porównaniu z -10 proc. netto w październiku. 23 proc. netto tych inwestorów spodziewa się obecnie silniejszego globalnego wzrostu w przyszłym roku, w porównaniu z 10 proc., które w ankiecie z poprzedniego miesiąca przewidywało słabszą gospodarkę. Hartnett stwierdził, że odsetek zarządzających funduszami z przewagą amerykańskich akcji wśród tych respondentów wzrósł niemal trzykrotnie, osiągając 29 proc. netto.

Czytaj więcej

Powrót Trumpa powoduje gwałtowny wzrost cen akcji małych spółek

Rosną oczekiwania wyższej inflacji

Według respondentów badania prawdopodobieństwo „miękkiego lądowania” spadło do 63 proc. z 76 proc. Prawdopodobieństwo scenariusza „braku lądowania” wzrosło do 25 proc. z 14 proc. Sondaż powyborczy wykazał jednak, że prawdopodobieństwo scenariusza „miękkiego lądowania” spadło do 55 proc., a scenariusza „braku lądowania” do 33 proc..

Z badania wynika, że ​​miesięczne oczekiwania dotyczące inflacji w listopadzie wzrosły do ​​-16 proc. z -44 proc. To najwięcej od marca 2022 r. Ponadto oczekiwania na niższe stopy krótkoterminowe spadły do ​​82 proc. netto z 89 proc. netto w październiku. Wyniki po wyborach pokazały, że 10 proc. respondentów spodziewa się wyższej inflacji, najwięcej od lipca 2021 roku.

Giełdy w USA rosną od czasu zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach w oparciu o zakłady, że jego proamerykańska polityka przyniesie korzyści krajowym aktywom. Indeks S&P 500 osiągnął rekordowy poziom, a inwestorzy zaczęli inwestować w akcje spółek o małej kapitalizacji, gdyż oczekuje się, że będą one wspierane przez protekcjonistyczne stanowisko Trumpa.

Stratedzy Citigroup Inc. stwierdzili, że rajd może teraz stracić impet, ponieważ inwestorzy zaczną realizować zyski. Tymczasem giełdy w Europie i Azji zachowywały się słabiej w związku z obawami dotyczącymi potencjalnych ceł.

Zarządzający funduszami w ankiecie BofA stwierdzili, że spodziewają się, że w przyszłym roku akcje amerykańskie będą najlepiej radzącą sobie klasą aktywów, a za nimi plasują się akcje światowe. Inwestorzy, którzy zareagowali po wynikach wyborów, twierdzili, że indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 będzie radził sobie najlepiej.

Wykres Dnia
Nic nie usprawiedliwia reala o 30 proc. słabszego niż przed Covid-19
Wykres Dnia
Czy indeks S&P 500 przebije w tym roku 7 tys. punktów?
Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.