Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji

Globalna ankieta dla CEO PwC 2025: niemieccy prezesi są zaskakująco pesymistyczni w stosunku do własnego kraju, a jednocześnie zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o gospodarkę światową.

Publikacja: 21.01.2025 09:36

Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Prawie 60 proc. liderów biznesu na całym świecie spodziewa się, że rok 2025 przyniesie coraz większy globalny wzrost gospodarczy. Pomimo tego pozytywnego nastroju większość niemieckich menedżerów (56 proc.) spodziewa się osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego. Oznaczałoby to, że rok 2025 będzie w Niemczech trzecim rokiem recesji z rzędu.

– 28. coroczne globalne badanie prezesów firm przedstawia ambiwalentny obraz. Są optymistami, że rok 2025 będzie dobrym rokiem na całym świecie. Jednocześnie jest dla nich jasne, że stoimy w obliczu dramatycznych zmian. Odnoszący sukcesy CEO wykorzystują ten pozytywny impuls, aby uczynić swoje organizacje bardziej przyszłościowymi – komentuje Petra Justenhoven, rzeczniczka PwC Germany.

Pesymizm niemieckich prezesów wobec własnych firm

Obawy prezesów w Niemczech dotyczą nie tylko gospodarki krajowej, ale także ich własnych organizacji: tylko 16 proc. jest przekonanych, że ich firma będzie się rozwijać w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy – w zeszłym roku było to 42 proc. 41 proc. spodziewa się nawet redukcji zatrudnienia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Wzrostu w ciągu najbliższych trzech lat spodziewa się 32 proc. (rok wcześniej: 49 proc.).

28 proc. CEO w Niemczech co najmniej połowę swoich inwestycji widzi za granicą (na całym świecie: 13 proc.). USA są najpopularniejszym krajem inwestycyjnym na świecie – w Niemczech nawet ze znacznie większą przewagą (54 proc.; globalnie: 30 proc.). Na drugim miejscu znajdują się Chiny (18 proc.), w których globalni prezesi inwestują obecnie znacznie mniej (9 proc.). Z perspektywy globalnych prezesów Niemcy są trzecim najatrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów zagranicznych po USA i Wielkiej Brytanii (12 proc.).

Niemieccy prezesi niepokoją się zagrożeniami makroekonomicznymi (35 proc.), geopolitycznymi (31 proc.) i cybernetycznymi (31 proc.), a także niedoborem wykwalifikowanych pracowników (21 proc.). W skali globalnej główne obawy budzi niestabilna sytuacja makroekonomiczna (29 proc.) i utrzymująca się inflacja (27 proc.). Na Bliskim Wschodzie (41 proc.) i w Europie Środkowo-Wschodniej (34 proc.) dominuje także strach przed konfliktami geopolitycznymi. Z kolei walka ze zmianami klimatycznymi stała się w oczach CEO mniej pilna (Niemcy: 9 proc., rok poprzedni: 28 proc.; świat: 14 proc., rok poprzedni: 12 proc.).

Sceptycyzm technologiczny i biurokracja spowalniają rentowność

Istnieją wyraźne różnice w podejściu do globalnych megatrendów sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju. Podczas gdy 56 proc. prezesów na całym świecie twierdzi, że generatywna sztuczna inteligencja zwiększyła wydajność ich pracowników, w Niemczech odsetek ten wynosi tylko 38 proc. Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji są w tym kraju również niższe: 49 proc. CEO na całym świecie zakłada, że ​​sztuczna inteligencja zwiększy rentowność ich organizacji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, w Niemczech odsetek ten wynosi zaledwie 35 proc.

Również do kwestii klimatu podchodzi się w Niemczech inaczej niż w pozostałych częściach świata. Prawie wszystkie uczestniczące w badaniu niemieckie firmy (96 proc.) rozpoczęły w ciągu ostatnich pięciu lat na całym świecie inwestycje przyjazne dla klimatu – odsetek ten na świecie wynosi 85 proc.; Chociaż dwie trzecie prezesów na całym świecie twierdzi, że inwestycje te zmniejszyły lub przynajmniej nie zwiększyły kosztów, w Niemczech były one wyższe w 51 proc. przypadków. W skali globalnej te inwestycje klimatyczne zwiększyły także sprzedaż jednej na trzy firmy (33 proc.; Niemcy: 20 proc.) – w Niemczech często akceptowana jest dla nich niższa stopa zwrotu (38 proc.; świat: 25 proc.). Jeden powód: złożone regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju. Niemieckie firmy czują się przez nie znacznie bardziej obciążone niż ich koledzy z reszty świata (50 proc.; globalnie: 24 proc.).

Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.
Wykres Dnia
Chiny grożą Stanom Zjednoczonym dewaluacją juana
Wykres Dnia
W Niemczech spada sprzedaż samochodów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wykres Dnia
Chińska nadwyżka handlowa wzrosła do niemal 1 biliona dolarów
Wykres Dnia
Wzrost indeksu S&P zagrożony jest przez wysokie stopy zwrotu obligacji