Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?

Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.

Publikacja: 24.01.2025 13:39

Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?

Foto: AFP

46,1 pkt – tyle wyniósł PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w strefie euro, według wstępnych danych S&P Global. To wciąż wynik zdecydowanie poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, oddzielającego poprawę od regresu, niemniej tak wysoko indeks nie był od ośmiu miesięcy. Na swoje 7-8-miesięczne maksima wspięły się też indeksy dla dwóch głównych gospodarek UE: Niemiec (44,1 pkt) i Francji (45,3 pkt). Warto zwrócić uwagę na duże poprawy względem grudnia (kolejno 42,5 pkt w Niemczech i 41,9 pkt we Francji). Słowem: nieco stopniała przewaga menedżerów deklarujących pogorszenie sytuacji w ich firmach. Dane są też wyraźnie lepsze od prognoz.

Powyżej neutralnego poziomu 50 pkt pozostaje w strefie euro koniunktura w usługach (51,4 pkt). O ile jednak w Niemczech odnotowano najwyższy od pół roku odczyt 52,5 pkt, o tyle we Francji jest wyraźnie słabiej (48,9 pkt względem 49,3 pkt w grudniu).

Indeksy łączone PMI dla strefy euro i Niemiec wychyliły się lekko ponad 50 pkt (kolejno 50,2 pkt i 50,1 pkt), najwyżej od kilku miesięcy. Zresztą na najwyższym od października poziomie jest analogiczny wskaźnik dla Francji, ale tam jest wyraźnie niższy (48,3 pkt).

PMI dla przemysłu Niemiec w górę. Efekt Trumpa?

- Czy to nieoczekiwany efekt Trumpa? Wygląda na to, że firmy widzą dobre powody, aby odłożyć pesymizm na bok – komentuje wyniki z Niemiec Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank. Z danych S&P Global wynika, że firmy z sektora usług u naszych zachodnich sąsiadów zwiększyły swoją aktywność drugi miesiąc z rzędu, a zatrudnienie pierwszy raz od czerwca 2024 r. Jednocześnie złagodniała recesja w przemyśle, choć pozostaje silna. - Produkcja kurczy się najwolniej od połowy 2024 r., a sytuacja z nowymi zamówieniami również nieco się uspokoiła – zauważa de la Rubia. Sytuacja wciąż jest niepewna, zależna m.in. od polityki celnej USA czy planów nowego rządu Niemiec po lutowym wyborach, ale przynajmniej styczniowe dane o PMI wlały nieco więcej nadziei.

Tak jednoznacznie nie jest we Francji, gdzie wprawdzie wyraźnie poprawiło się w przemyśle (choć nadal dane i perspektywy pozostają recesyjne – spada poziom zamówień, produkcji i zatrudnienia), ale za to pogorszyło w usługach. - Gospodarka Francji rozczarowuje na początku 2025 r. - ocenia Tariq Kamal Chaudhry z Hamburg Commercial Bank. - Nie jest jednak w opłakanym stanie, na co wskazuje neutralny subindeks przyszłej produkcji. To przede wszystkim kryzys polityczny paraliżuje gospodarczo kraj – komentuje ekonomista.

„W nowy rok francuskie firmy wkroczyły w lepszych nastrojach - duża poprawa sentymentu w przemyśle. Dla tych indeksów to jednak początek drogi na północ” – komentują na portalu X ekonomiści Pekao.

Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję