Upadłość amerykańskiej firmy po niepotrzebnym skupie akcji

Bez wykupu akcji Conn’s, amerykański detalista skupiający się na subprime, nie musiałby ogłaszać upadłości. Nabycie W.S. Badcock było kolejnym błędem: siedem miesięcy później obie firmy są w stanie upadłości i likwidacji.

Publikacja: 30.07.2024 09:28

Conn's HomePlus, 134-letni sprzedawca mebli i elektroniki, mający siedziby głównie na południu Stanó

Conn's HomePlus, 134-letni sprzedawca mebli i elektroniki, mający siedziby głównie na południu Stanów Zjednoczonych, złożył wniosek o upadłość i zamyka prawie połowę ze 170 sklepów.

Foto: materiały prasowe

https://pbs.twimg.com/media/GTsEAVKaQAMo9hn?format=png&name=900x900

Conn's HomePlus, 134-letni sprzedawca mebli i elektroniki, mający siedziby głównie na południu Stanów Zjednoczonych, złożył wniosek o upadłość i zamyka prawie połowę ze 170 sklepów.

Firma z siedzibą w Teksasie, która we wtorek złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11, zmaga się ze spadkiem sprzedaży w związku z szerszym spowolnieniem uznaniowych wydatków konsumentów. Z dokumentów wynika, że ​​Conn’s posiada aktywa i pasywa o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów każde.

Lista 73 zamkniętych sklepów Conn’s HomePlus jest podana na stronie internetowej firmy. Najbardziej dotkniętym stanem jest Floryda – 18 sklepów wkrótce zostanie zamkniętych, a za nią plasuje się Teksas z 9 lokalizacjami. Inne stany, w których zamykane są sklepy, to Arizona, Kolorado, Karolina Północna i Wirginia.

Conn's Inc., firma która od dawna miała kłopoty, a w zeszłym tygodniu ostatecznie ogłosiła upadłość i wydaje się, że jest w fazie likwidacji, zgodnie z informacją o wycofaniu z działalności zamieszczoną obecnie na jej stronie internetowej, to 552-sklepowa firma zajmująca się sprzedażą detaliczną mebli, sprzętu AGD , elektroniki i materacy; jest także pożyczkodawcą, także w przypadku wynajmu na własność, klientom subprime, którzy nie mogą zaciągnąć pożyczki gdzie indziej na sfinansowanie zakupów w Conn’s. A te przedsiębiorstwa – handel detaliczny i kredyty wysokiego ryzyka – stanowiły jedno, a kredyty wysokiego ryzyka otwierały drzwi do większej sprzedaży, pomimo protestów Conna w jego kwartalnych raportach – pisze Wolf Richter.

Rzecznik Conn's powiedział, że w miarę jak firma przechodzi przez proces określony w rozdziale 11, „wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami w sprawie sprzedaży całości lub części przedsiębiorstwa i zachowania miejsc pracy”. Akcje spółki spadły w ciągu roku o ponad 90 proc., a kilka tygodni temu otrzymała zawiadomienie o wycofaniu z giełdy od Nasdaq.

Czytaj więcej

Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji

Sprzedaż i kredytowanie kupujących to duże ryzyko

To dwie różne dziedziny działalności – sprzedaż detaliczna i udzielanie pożyczek obarczonym wysokim ryzykiem własnym klientom. Podobnie jak w przypadku wyspecjalizowanych dealerów samochodowych na rynku subprime (z których część upadła, jak w przypadku Conna), te dwie firmy łączą się w jedną, pomimo zapewnień o istnieniu między nimi chińskiego muru.

Aby jednak wesprzeć sprzedaż, podejmuje się większe ryzyko kredytowe, co początkowo dobrze wygląda w kwartalnych raportach zysków, ponieważ przychody są widoczne, ale nie potencjalnych strat na kredycie, gdy klienci nie są w stanie spłacić. A potem, okresowo, było sprzątanie i ujawnianie informacji, w wyniku czego akcje spadały. Te akcje miały charakter memów, jeszcze zanim wymyślono to wyrażenie. Pod koniec 2013 r. wystrzeliły w górę, osiągając wycenę na poziomie 2,8 miliarda dolarów, po czym spadły, ale ponownie odbiły się, ale nigdy do wcześniejszych maksimów, w wyniku czego nastąpił trwający 10 lat nierówny trend spadkowy prowadzący do bankructwa, który rozpoczął się w grudniu 2013 r. Dziś akcje zamknęły się na poziomie 0,35 dolara i stały się bezwartościowe.

Niepotrzebny skup akcji

Conn's nie musiałby ogłaszać bankructwa, gdyby nie uległ Wall Street i nie zmarnował 345 milionów dolarów w gotówce na wykupach akcji w latach 2016–2023, w tym 71 milionów dolarów w 2023 roku na odblokowanie wartości dla akcjonariuszy czy cokolwiek innego i wsparcie upadku akcji, co przyspieszyło jego upadek – podkreśla Richter. Bez tych 345 milionów dolarów wykupu akcji miałby wystarczająco dużo gotówki i mniejsze zadłużenie, aby utrzymać się dłużej.

Następnie ten wyspecjalizowany pożyczkodawca detaliczny subprime nabył w drodze transakcji obejmującej wszystkie udziały innego borykającego się z trudnościami pożyczkodawcę specjalizującego się w handlu detalicznym subprime, W.S. Badcock, działającego w południowo-wschodnich stanach pod nazwą „Badcock Home Furniture & more” w grudniu 2023 r. z 376 sklepami. Jak wynika z raportu rocznego firmy Conn’s za rok obrotowy kończący się 31 stycznia 2024 r., dodanie do 176 sklepów Conn’s spowodowało, że całkowita liczba sklepów wzrosła do 552.

Jak wynika z ich stron internetowych, sklepy „Conn’s HomePlus” i „Badcock Home Furniture & more” rozpoczęły obecnie akcję „Wszystko musi się udać” „Wyprzedaż z powodu wycofania się z działalności”. I „Conn’s nie oferuje już kredytów firmowych”.

Główni sprzedawcy mebli w dalszym ciągu borykają się z trudnościami po boomie wywołanym pandemią, zwłaszcza gdy Amerykanie zmagają się z utrzymującą się inflacją. Uznaniowe, drogie produkty, takie jak meble, szybko zniknęły z listy zakupów konsumentów bardziej dbających o budżet.

Wykres Dnia
Donald Trump zapowiada, że utworzy „krajowy zapas bitcoinów”
Materiał Promocyjny
Czy samochód służbowy musi być nudny?
Wykres Dnia
Niemieckie ożywienie gospodarcze z początku roku straciło już impet
Wykres Dnia
Indie doganiają Chiny jako największy na świecie rynek wschodzący
Wykres Dnia
Mocny debiut funduszy ETF inwestujących w Ether
Materiał Promocyjny
Transformacja na elektromobilność otwiera wiele nowych możliwości
Wykres Dnia
Europejskie cła na chińskie auta elektryczne biją w niemiecki handel
Wykres Dnia
Zaskakująca obniżka stóp chińskiego banku centralnego