Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.02.2025 00:23 Publikacja: 30.07.2024 06:00
Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, pozycjonuje się jako zwolennik kryptowalut.
Foto: Fot. afp
Za 1 bitcoina płacono w poniedziałek po południu 69,6 tys. USD. Kurs najpopularniejszej kryptowaluty rósł wówczas o 2,6 proc. i był najwyższy od pierwszego tygodnia czerwca. Paliwo do wzrostu zapewniło mu sobotnie wystąpienie byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na konferencji Bitcoin 2024 w Nashville.
Trump obiecał, że jeśli wygra listopadowe wybory prezydenckie, to jego administracja zaprzestanie wyprzedaży bitcoinów znajdujących się w posiadaniu rządu USA. Obecnie różne amerykańskie agencje rządowe dysponują 213 tys. bitcoinów, wartych około 14,5 mld USD. Te kryptowaluty zostały skonfiskowane przestępcom. Od czasu do czasu agencje rządowe sprzedają skonfiskowane bitcoiny, co przyczynia się do chwilowych spadków notowań tej kryptowaluty. Trump obiecał, że te wyprzedaże zostaną wstrzymane, a bitcoiny posiadane dotychczas przez rząd staną się zalążkiem narodowego zasobu kryptowalut. – Moją polityką będzie zatrzymywanie 100 proc. bitcoinów, które rząd posiada obecnie lub nabędzie w przyszłości. Będzie to stanowiło rdzeń strategicznych, narodowych zasobów bitcoinów – zapowiedział Trump.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bybit z Dubaju, jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, z 36 mld dolarów średniego dziennego obrotu, padła ofiarą ataku hakerskiego.
Władze Nigerii oskarżają Binance, największą giełdę kryptowalutą świata, za rzekome szkody jakie giełda miała wyrządzić jej gospodarce. Domagają się ogromnego odszkodowania.
Wiele praktyk manipulacyjnych, które nękają tradycyjne giełdy finansowe i towarowe, występuje również w przestrzeni kryptowalut. Jednak to zdecentralizowana, czasami nieprzejrzysta i w dużej mierze nieuregulowana natura kryptowalut sprawia, że rynek ten stanowi bardziej podatny grunt dla manipulacji. „Źli aktorzy”, począwszy od profesjonalnych traderów, po animatorów rynku i różne instytucje finansowe, stosują szereg taktyk, których celem jest korzystne dla nich wpływanie na ceny.
Argentyński prezydent Javier Milei promował "memiczną" kryptowalutę Libra, której kurs gwałtowanie się załamał. Teraz odcina się od tego projektu.
Oszustwa kryptowalutowe sięgnęły w 2024 r. co najmniej 9,9 mld dolarów, co było rekordową sumą - wynika z raportu firmy Chainalysis.
Spółka Metaplanet Inc. korzysta na wzroście popytu w Japonii na bitcoiny. Ostatnio jednak złoto dużo lepiej niż bitcoin sprawdza się w roli inwestycyjnej bezpiecznej przystani.
Stwierdzenia amerykańskiego prezydenta i idące za nimi działania budzą coraz większy niepokój i są źródłem wzrostu niepewności na rynkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że na giełdy zaczyna zaglądać korekta, a złoto bije kolejne rekordy.
Bybit z Dubaju, jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, z 36 mld dolarów średniego dziennego obrotu, padła ofiarą ataku hakerskiego.
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
Izba Domów Maklerskich proponuje "FIT for 55 – dla rynków kapitałowych” czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do roku 2030, połączoną z moratorium na nowe przepisy.
Złoto osiągnęło historyczne maksima. Może to skłonić inwestorów do poszukiwania alternatywy, ale z większym potencjałem wzrostu.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Władze Nigerii oskarżają Binance, największą giełdę kryptowalutą świata, za rzekome szkody jakie giełda miała wyrządzić jej gospodarce. Domagają się ogromnego odszkodowania.
Firma XTB stawia coraz mocniejsze kroki w Ameryce Południowej. Właśnie otrzymała ona licencję agenta papierów wartościowych w Chile.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas