Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji

Inwestorzy są ogólnie pozytywnie nastawieni do globalnych rynków akcji i wyników sektorowych. Większość (43,6 proc.) stawia na wzrost tych pierwszych. Największe nadzieje wiążą z sektorem IT.

Publikacja: 26.07.2024 12:56

Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji

Foto: AFP

Saxo Bank poprosił inwestorów korzystających z platformy o ich prognozy dotyczące ruchów na rynkach w trzecim kwartale. Wyniki wskazują na ogólne pozytywne nastawienie do globalnych rynków akcji i wyników sektorowych. Znaczna część inwestorów uznała, że w najbliższym czasie na ich decyzje mogą wpłynąć napięcia geopolityczne, stopy procentowe, czy wybory w USA, które po decyzji Bidena znowu mogą namieszać na rynku.

– Rynek akcji radził sobie w tym roku bardzo dobrze, co uzasadnia optymizm wśród naszych klientów. Wzrost liczby odpowiedzi „brak ruchu” może, moim zdaniem, sygnalizować dwie rzeczy. Po pierwsze, zwykle latem następuje spowolnienie, gdy północna półkula udaje się na wakacje, co może oznaczać mniejszy ruch na rynkach. Po drugie, niektórzy klienci, którzy wcześniej byli bardzo optymistyczni, zaczynają dostrzegać pewne chmury na horyzoncie związane z niepewnością. I nie tylko oni – mimo że obecnie wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku, jak już wskazywałem w prognozie makroekonomicznej na ten kwartał, również w Saxo widzimy zagrożenia, które mogą sprawić, że przyszłość stanie się mniej przewidywalna – mówi Peter Garnry, główny strateg inwestycyjny Saxo.

Polacy stawiają na amerykańskie akcje i ETF-y

Znaczna część klientów wskazała napięcia geopolityczne (42,9 proc.) i stopy procentowe (37,1 proc.) jako główne czynniki, które prawdopodobnie wpłyną na ich strategie inwestycyjne w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Nadchodzące wybory w USA również odgrywają istotną rolę – co trzeci respondent wskazał je jako wydarzenie, które odbije się na decyzjach. I nic dziwnego, bo choć wygrana Trumpa wydawała się niemal pewna, to po ostatniej decyzji Bidena, demokraci wrócili do gry, a wraz z tym niepewność na rynku.

To, co się dzieje za oceanem, powinno też być na uwadze polskich inwestorów korzystających z platformy Saxo. Jak pokazują dane aż 6 na 10 z nich zdecydowało się na dywersyfikacje portfela właśnie poprzez amerykańskie akcje lub ETF-y. Co ciekawe, po wprowadzeniu wydłużonych godzin handlu na giełdach w Stanach prawie jedna na sześć transakcji odbywała się właśnie w tych dodatkowych przedziałach czasu. Polscy inwestorzy interesują się jednak nie tylko amerykańskimi akcjami i ETFami, ale również obligacjami rządu USA – które w pierwszym półroczu tego roku były najbardziej popularnym typem tych aktywów.

Młodsi inwestorzy bardziej optymistyczni

Analizując odpowiedzi respondentów na pytanie, czy uważają, że globalne rynki akcji wzrosną czy spadną, wyraźnie widać, że poglądy różnią się w zależności od wieku.

Chociaż więcej klientów w wieku 76+ wciąż wierzy w ogólny wzrost rynku, to jednak pozostają grupą demograficzną, w której najwięcej osób uważa, że rynki akcji spadną. Z kolei prawie 60 proc. osób poniżej 35 roku życia pozostaje optymistycznie nastawionych do akcji. Nic dziwnego, że większość polskich inwestorów korzystający z platformy Saxo wskazało akcje jako część swojego portfela, skoro właśnie 37 proc. z nich jest w wieku od 18. do 40. lat.

Ochrona zdrowia w górę, energia w dół

Respondenci wskazali też kluczowe obszary, które ich zdaniem będą się wyróżniać w ramach poszczególnych sektorów. Największe nadzieje wiążą z sektorem IT. 32,2 proc. respondentów uważa, że ten sektor będzie radził sobie najlepiej, napędzany ciągłą transformacją cyfrową i postępem technologicznym. Jest to niewielki spadek w optymizmie w porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy 33,7 proc. respondentów wskazało IT.

Największy skok optymizmu: opieka zdrowotna. 16,1 proc. klientów faworyzuje sektor opieki zdrowotnej jako ten, który prawdopodobnie osiągnie lepsze wyniki niż inne branże. Jest to skok o 168 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy to sektor ten wybrało tylko 6 proc. respondentów. Peter Garnry nie jest tym zaskoczony, ponieważ kilka lat temu stworzył temat inwestycyjny wokół nowej biotechnologii. – Warto obserwować sektor opieki zdrowotnej, bo od zawsze można w nim liczyć na innowacje. Ostatnio na przykład Novo Nordisk i konkurenci, tacy jak Eli Lilly, zwrócili uwagę mediów na całym świecie swoimi lekami na odchudzanie, a co za tym idzie, również inwestorów – stwierdził.

Największy spadek odnotował sektor energii, który w poprzednim kwartale był drugim najczęściej wybieranym sektorem, który miał osiągać najlepsze wyniki w Q2, z 17,4 proc. głosami klientów. Jednak w tym kwartale optymizm w sektorze spadł o 63 proc. – wskazało go zaledwie 6,4 proc. klientów Saxo.

Jeśli chodzi o wyniki regionalne, Ameryka Północna pozostaje obszarem, który zdaniem respondentów najlepiej poradzi sobie w trzecim kwartale (47,6 proc. respondentów). W ogólnej ankiecie przeprowadzonej przez Saxo Europa również zyskała na znaczeniu. Z rynku, który według prognoz miał wypaść najgorzej i uplasować się za rynkami wschodzącymi, wskoczyła na drugie miejsce za Ameryką Północną, ze

Gospodarka światowa
Bank Rosji bardzo mocno podniósł stopy
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Kamala Harris to kłopotliwa kandydatka
Gospodarka światowa
Dane o PKB przerwały przecenę?
Gospodarka światowa
PKB USA znacznie lepszy od prognoz
Gospodarka światowa
Gorsza chińska koniunktura ciąży wynikom spółek z Europy
Gospodarka światowa
Giganty technologiczne nie wprawiły Wall Street w euforię