Koronawirus niepokoi niemieckich przedsiębiorców

Zaufanie niemieckich przedsiębiorców spadło po raz pierwszy po pięciu miesięcznych wzrostach z rzędu w związku z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Europie.

Publikacja: 24.06.2024 12:00

Koronawirus niepokoi niemieckich przedsiębiorców

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GQ03mZdW8AAewi-?format=png&name=900x900

Instytut Ifo podał, że jego miesięczny wskaźnik zaufania spadł w październiku do 92,7 pkt z 93,2 we wrześniu. Stwierdził, że poprawiła się ocena bieżącej sytuacji przedsiębiorstw, ale pogorszyły się ich oczekiwania co do perspektyw na najbliższe półrocze.

Główny niemiecki indeks klimatu biznesowego IFO spadł w czerwcu do 88,6 z 89,3 w maju. Odczyt ten był poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 89,7.

Wskaźnik Bieżącej Oceny pozostał w tym samym okresie na niezmienionym poziomie 88,3, natomiast Wskaźnik Oczekiwań spadł do 89 z 90,4. Indeks Ifo opiera się na miesięcznych odpowiedziach od około 9 000 firm z całej gospodarki.

EUR/USD utrzymuje się w umiarkowanych dziennych wzrostach nieco powyżej 1,0700 pomimo słabych danych na temat nastrojów z Niemiec.

Powszechnie uważa się, że Niemcy, które mają największą gospodarkę w Europie, dobrze poradziły sobie z pierwszą fazą pandemii. Jej zamknięcie na wiosnę było stosunkowo łagodne i krótkie w porównaniu z zamknięciem w niektórych innych krajach europejskich.

Niemcom nie oszczędzono jednak gwałtownego wzrostu liczby nowych infekcji obserwowanego w ostatnich tygodniach w całej Europie. Choć liczba potwierdzonych nowych przypadków rośnie w rekordowym tempie, nie rośnie ona jeszcze tak szybko, jak w niektórych innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Francja i Hiszpania.

W świetle ponownego pojawienia się wirusa w niektórych częściach kraju nałożono nowe ograniczenia w życiu codziennym, takie jak wcześniejsze zamykanie barów i dodatkowe wymogi dotyczące noszenia masek.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził swoje poparcie dla przeglądu polityki kraju związanej z koronawirusem i skuteczności wysiłków rządu na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

W niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego nadawcy publicznego ARD polityk socjaldemokratów (SPD) wyraził największą sympatię dla sugestii, aby tą sprawą zajęły się rady obywatelskie. Wtedy zaangażowani byliby nie tylko eksperci i prawodawcy, ale także obywatele – dodał.

– Nie sądzę, że to coś złego – powiedział Scholz. Stwierdził, że jako „dobry eksperyment” niższej izby parlamentu, czyli Bundestagu, już raz się to sprawdziło.

Pierwsze parlamentarne zgromadzenie obywatelskie, w którym uczestniczyli losowo wybrani uczestnicy, przedstawiło niedawno zalecenia dotyczące polityki żywnościowej.

– Zamknęliśmy więcej szkół w Niemczech niż w innych krajach i z pewnością nie była to właściwa decyzja – powiedział Scholz odnosząc się do niemieckiej polityki dotyczącej wirusa.

Lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich poruszył pomysł zorganizowania panelu obywatelskiego na temat pandemii koronawirusa.

Probiznesowi Wolni Demokraci (FDP) i opozycyjny konserwatywny blok CDU/CSU opowiedzieli się za powołaniem komisji śledczej Bundestagu złożonej z legislatorów i ekspertów. Są też telefony od Zielonych z prośbą o dokonanie przeglądu.

Czas pokaże, czy i w jaki sposób problem ten zostanie rozwiązany w tej kadencji parlamentarnej. Rozważane są zasady ochrony obejmujące maseczki, testy i szczepienia czy zamknięcie szkół i restauracji.

Wykres Dnia
Skończyły się już pandemiczne oszczędności Amerykanów. Spadnie konsumpcja?
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Wykres Dnia
Japoński jen najsłabszy wobec dolara od 1986 roku
Wykres Dnia
Ceny amerykańskich domów rosną w rekordowym tempie
Wykres Dnia
Japońskiej walucie grozi spadek do 170 jenów za dolara
Wykres Dnia
Świat produkuje mniej stali za sprawą Chin
Wykres Dnia
Brazylijski real na najniższym poziomie od dwóch tygodni