Popyt wygrywa miesiąc i kwartał

Finałowa sesja miesiąca i kwartału na GPW okazała się spokojniejsza od oczekiwań.

Publikacja: 28.06.2024 18:07

Popyt wygrywa miesiąc i kwartał

Foto: AdobeStock

Wprawdzie WIG20 skończył dzień zwyżką o 0,53 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,54 procent, ale rozdanie charakteryzowało się skromnymi emocjami i w sumie dość wąskim zakresem wahań. Jeśli dołożyć do tego fakt, iż część obrotu była związana z porządkowaniem portfeli przez inwestorów instytucjonalnych na koniec kwartału, to teza o sesji pozbawionej emocji nie jawi się jako przesadzona. W istocie rynek nie zdołał nawet posilić się reakcjami rynków bazowych na poprawne dla akcji odczyty inflacji w USA – najważniejsze dane makro tygodnia - które może nie dały trwałych efektów, ale podniosły zmienność .

Z perspektywy końca sesji widać też, iż indeks WIG20 dryfował na poziomach znanych z poprzednich trzech sesji i w żadnym punkcie dnia nie zdołał testować ważnych poziomów technicznych. Niemniej, sesja ustaliła wynik tygodnia na 2,87 procent dołożone do wartości WIG20 i pomogła ugrać bykom drugi tydzień zwyżek w serii. Analogicznie do wygranej popytu w perspektywie tygodniowej, kształtuje się obraz rynku w perspektywach miesięcznej i kwartalnej. WIG20 skończył czerwiec zwyżką o 3,05 procent, gdy w II kwartale zyskał 5,14 procent. W każdym wypadku doszło do wykreślenia nowych, najwyższych zamknięć w obecnej hossie, choć oczywiście brakło akcentu w postaci połamania 2600 pkt. i oporów, które w maju zatrzymały popyt i sprowokowały rynek do blisko dziewięcioprocentowej korekty.

W efekcie, w wakacyjne miesiące indeks WIG20 wchodzi jednocześnie z apetytem na kontynuację hossy, jak i obawami, czy rejon 2600 pkt. nie stanie się punktem, gdzie podaż zacznie budować formację podwójnego szczytu z linią domknięcia układu w rejonie 2384 pkt. Wiele będzie zależało od postaw giełd bazowych, relacji złotego z dolarem, kondycji surowców i wreszcie nastrojów, które ostatnio zdają się selektywnie pogarszać razem ze wzrostem ryzyka politycznego.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Ostatnia sesja przed francuskimi wyborami
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Giełda
Sześć miesięcy hossy. Byki znad Wisły kontrolują wydarzenia na GPW
Giełda
WIG20 znów walczy o 2560 pkt
Giełda
Hossa detalistów
Giełda
Przejście do konsolidacji
Giełda
11 bit studios próbuje uniknąć grzechów branży