Dlaczego szybki pieniądz lubi Donalda Trumpa

Na rynku szybkiego pieniądza (fast money) ważna jest zmienność i tego można spodziewać się po Donaldzie Trumpie. Jego atutem jest też nieprzewidywalność.

Publikacja: 28.06.2024 13:22

Dlaczego szybki pieniądz lubi Donalda Trumpa

Foto: AFP

Na tym zarabiają traderzy operujący na rynku szybkiego pieniądza w skali globalnej. Kowbojski styl Trumpa strzelającego z biodra może im pomóc.

Inwestorzy generalnie jednak nie przepadają za taką niepewnością. Ale jest grupa funduszy hedgingowych, które potrafią szybko wykorzystać niezwykłe ruchy cen i błyskawicznie wycofywać się z łupem.

Czytaj więcej

Trump mocno wygrywa na chińskiej giełdzie

Spokojny Biden czy wybuchowy Trump?

Ci inwestorzy pamiętają okazje jakie pojawiły się w ciągu czterech lat rządów Trumpa. Jego komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych wpływały na ceny akcji, obligacji i walut.

- Abstrahując od polityki, gdyby zapytać tradera czy woli on spokojnego Bidena , czy wybuchowego Trumpa, trader serfujący na wysokiej fali wybrałby Trumpa - wskazuje Calvin Yeoh, zarządzający portfelem w funduszu hedgingowym Blue Edge Advisors w Singapurze. Jego zdaniem Trump jest bardziej zmienny i nieprzewidywalny.

Jednak i za kadencji Joe Bidena nie brakowało zmienności, przypomina agencja Bloomberga. Inwestorów zaskoczył wzrost inflacji, wojna Rosji z Ukrainą, czy podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

W rezultacie niektóre szerokie miary oczekiwanych zmian rynkowych okazały się wyższe niż podczas znacznej części kadencji Trumpa.

Biden uprawia politykę w tradycyjnym gabinetowym stylu, Trump zaś preferował bezpośrednią komunikację z publicznością poprzez media społecznościowe a traderzy starali się rozszyfrować ich skutki.

Czytaj więcej

Biden przegrał debatę z Trumpem. Dolar reaguje

Przykład meksykańskiego peso

Nawet niektórzy inwestorzy długoterminowi, kierujący się fundamentami, spodziewają się , że polityczne wstrząsy w razie zwycięstwa Trumpa stworzą okazje do zarobku.

- Hałas wywoływany przez Trumpa niekiedy stwarza okazję - potwierdza Carol Lye, zarządzająca portfelem w Brandywine Global Investment Management. W tym kontekście przypomina spadek notowań meksykańskiego peso w końcówce 2016 roku, kiedy Trump obiecał budowę muru na granicy.

Finanse
Rada Giełdy w końcu nabrała bardziej rynkowego charakteru
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Finanse
Rynek ofert pierwotnych pod parą. Rekord IPO do pobicia?
Finanse
Rada Giełdy powołana. Wiesław Rozłucki wraca na GPW
Finanse
Nowy pomysł opodatkowania miliarderów
Finanse
Znów gorąco wokół obsady Rady Giełdy. Szykuje się wielki powrót Wiesława Rozłuckiego
Finanse
Andrzej Bieniek, Esaliens TFI: Hossa na GPW tak, ale z inną strukturą