Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (WSPON) przyjęło znowelizowane standardy zawodowe i etyczne. Zrzeszeni we WSPON pośrednicy mają teraz obowiązek ze sobą współpracować, dzieląc się ofertami mieszkań i domów na sprzedaż i wynajem – i to niezależnie, czy mają z klientem umowę premium (z klauzulą wyłączności), czy zwykłą.
Więcej transakcji
Filip Wierzchowski, prezes WSPON, podkreśla, że na takiej współpracy klienci pośredników (sprzedający, kupujący, wynajmujący i najemcy) mogą tylko zyskać. – A przecież każdy pośrednik zobowiązuje się działać na rzecz klienta, dążąc do bezpiecznej i możliwie korzystnej transakcji – zaznacza. – Wyobraźmy sobie, że mam w ofercie mieszkanie na sprzedaż, ale to inny pośrednik znajduje zainteresowanego nim klienta. Czy odrzucenie propozycji współpracy z inną agencją na pewno będzie korzystne dla sprzedającego? Czy pośrednikowi, który nie chce pokazać nieruchomości, przypadkiem bardziej nie zależy na własnym zysku, bo nie chce stracić wynagrodzenia od kupującego?
Prezes Wierzchowski przyznaje, że niektórzy agenci boją się właśnie spadku wynagrodzeń. – Dzięki współpracy między pośrednikami transakcji będzie więcej, rynek będzie bardziej płynny. Dziś ja się podzielę ofertą z tobą, jutro – ty ze mną – uspokaja. – Przy takiej transakcji wynagrodzenie od sprzedającego weźmie jeden pośrednik, od kupującego – drugi.
Filip Wierzchowski przypomina, że pośrednicy współpracowali ze sobą także przed uchwaleniem nowych standardów. – Agenci mający umowy w wyższym standardzie, czyli z klauzulą wyłączności, prezentowali swoje oferty w MLS, czyli w systemie współpracy z ofertami i klientami poszukującymi – mówi. – Teraz taki obowiązek objął także pośredników podpisujących z klientami zwykłe umowy.
Pośrednik Marcin Drogomirecki uważa, że uchwalone standardy zawodowe i etyczne WSPON to wielki krok w przyszłość. – Można chyba powiedzieć, że to dobry przykład do naśladowania dla pośredników z całej Polski – mówi. – Obowiązek współpracy przy ofertach nie tylko przyczyni się do budowania profesjonalnego wizerunku pracy pośrednika, ale też ułatwi skuteczną obsługę klientów – i sprzedających, i kupujących. Będzie też sprzyjać upowszechnianiu umów na wyłączność, które gwarantują klientom najwyższą jakość obsługi i największe zaangażowanie pośrednika, a pośrednikom – należne za wykonaną pracę wynagrodzenie.