Aneta Gawrońska

Aneta Gawrońska

Dziennikarz i redaktor „Rzeczpospolitej”, specjalizuje się w tematyce związanej z nieruchomościami - mieszkaniowymi, biurowymi, handlowymi, często prowadzi debaty branżowe. Publikuje również w Gazecie Giełdy „Parkiet”. Wyróżniona medalem XX-lecia przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Absolwentka studiów literackich na UMCS w Lublinie. Karierę dziennikarską zaczynała w „Życiu Warszawy”, gdzie zajmowała m.in. się samorządem, kwestiami bezpieczeństwa i tematami historycznymi. Jako pierwszy dziennikarz prasowy opisała odkryte w warszawskich Włochach więzienie NKWD. Śledziła też prowadzone przez studentów Uniwersytetu Hebrajskiego z Jerozolimy poszukiwania trzeciej części Archiwum Ringelbluma. Ujawniła, że szykowany na pierwszego dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Wiesław Kurowski został przez dawnych przyjaciół z antykomunistycznego „Ruchu” zdemaskowany jako tajny współpracownik bezpieki. Po publikacji prezydent Warszawy Lech Kaczyński cofnął nominację. Prywatnie szczególnie interesuje się literaturą, kinem i muzyką rockową.

Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok

Część flipperów odpływa z rynku nieruchomości. Ich zapał studzi stabilizacja cen mieszkań. O szybkie zyski jest coraz trudniej. Słychać głosy, że to koniec owczego pędu.

Musimy być pewni, co i czy budować

Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.

Wynajmujący nie palą się do obniżek stawek

Popyt na rynku najmu mieszkań maleje, oferta rośnie, ale czynsze nie lecą na łeb na szyję. Średnia rentowność inwestycji na tym rynku to 4,7 proc. netto. Gdzie zarobimy najwięcej?

Sprzedający mieszkania przestają bujać w obłokach. Są przeceny

Średnie ceny ofertowe kawalerek w III kwartale spadły w niektórych miastach o 2–6 proc. Nieco mniej oczekiwania cenowe ograniczyli sprzedający większe lokale.

Z rynku odpłynęli nie tylko kupujący dla siebie, ale też część inwestorów

Oferta mieszkań rośnie – i na rynku pierwotnym, i wtórnym. A kupujących jest mniej. Niektórzy wciąż czekają na tanie kredyty. Z rynku odpłynęła też część inwestorów.

Rynek studenckich mieszkań mocno wyczyszczony

Właściciele mieszkań, zwłaszcza tych w centrum, które są jeszcze w ofercie pod koniec września, mają tendencję do zawyżania stawek najmu. Bywa, że w sierpniu lokal był tańszy nawet o 20 proc.

Rynek mieszkaniowy wyczekuje obniżek cen, a nie tanich kredytów

Rynek mieszkań nieco się ożywił. Na zakupy poszli klienci, którzy nie chcą już czekać na tanie kredyty. Część wybiera albo mniejsze niż planowani lokale, albo nieruchomości w tańszych dzielnicach.

Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak: Programu „Na start” nie odwołuję

Kładziemy na stół kompleksowy program mieszkaniowy. Nie upieramy się tylko przy tanich kredytach, chcemy też wspierać budownictwo społeczne. Polacy muszą mieć i szansę, i wybór – mówi wiceminister rozwoju Jacek Tomczak.

Temperaturę na rynku najmu podnoszą nie tylko studenci

Właściciele mieszkań na wynajem nie wykluczają negocjacji stawek, ale na wielkie zniżki nie ma co liczyć. Średni czynsz za dwupokojowe lokale w Warszawie to 4,2 tys. zł, w Krakowie – 3,1 tys. zł. Do oferty najmu trafiają m.in. mieszkania, których nie udało się sprzedać.

Kawalerki na nowych osiedlach są superdrogie. Kto je kupuje?

Średnie ceny nowych jednopokojowych mieszkań w przeliczeniu na metr bywają wyższe niż ceny dużych, wielopokojowych lokali nawet o 40 proc. Czasem klienci wolą trochę dopłacić i zamiast kawalerki kupić kompaktowe dwupokojowe lokum.