Berkshire bije kolejny rekord wzrostu zysków operacyjnych

Firma Warrena Buffetta zmniejszyła swoje ogromne udziały w Apple i jej zasoby gotówkowe osiągnęły rekordową kwotę 189 miliardów dolarów. Rekordowy jest też zysk operacyjny.

Publikacja: 06.05.2024 09:37

Berkshire bije kolejny rekord wzrostu zysków operacyjnych

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GM1EAPxW4AAtr7n?format=png&name=900x900

Berkshire Hathaway znacząco zmniejszyło w I kwartale swoje ogromne udziały w Apple i konglomerat Warrena Buffetta zwiększył swoje zasoby gotówkowe do rekordowej kwoty 189 miliardów dolarów. Firma Buffetta odnotowała również rekordowy zysk operacyjny przekraczający 11 miliardów dolarów, ponieważ jej działalność ubezpieczeniowa skorzystała na lepszym gwarantowaniu emisji i wyższych dochodach z inwestycji wraz ze wzrostem stóp procentowych. Zyski z ubezpieczeń wzrosły o 80 proc. do 5,2 miliarda dolarów. Obejmowało to ponad dwukrotne zwiększenie zysku z tytułu ubezpieczeń w Geico, które skorzystało na podwyżkach stawek i dużym spadku odsetka składek przeznaczanych na pokrycie szkód wypadkowych. Zysk kolei BNSF spadł o 8 proc., częściowo z powodu niższych opłat paliwowych i „niekorzystnego miksu biznesowego”.

Berkshire Hathaway Energy odnotowała wzrost zysku o 72 proc., ponieważ lepsze wyniki operacyjne przedsiębiorstw użyteczności publicznej pomogły zrównoważyć rosnące koszty prawne w firmie HomeServices of America zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, związane z rozliczeniami prawnymi dotyczącymi prowizji za pośrednictwo.

Branża energetyczna nadal boryka się z wielomiliardowymi roszczeniami wobec swojej jednostki PacifiCorp w związku z pożarami lasów w Oregonie w 2020 roku.

Czytaj więcej

Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji

Wartość udziałów Berkshire w Apple spadła o 22 proc. do 135,4 miliarda dolarów na dzień 31 marca z 174,3 miliarda dolarów na koniec 2023 roku, mimo że cena akcji producenta iPhone'a spadła w tym kwartale zaledwie o 11 proc.

Ze zmian cen akcji Apple wynika, że ​​Berkshire sprzedało w kwartale około 115 milionów akcji, czyli 13 proc. swoich udziałów, kończąc na około 790 milionach.

Duża wyprzedaż to zwrot w decyzjach Buffetta, który zwykle ma fobię technologiczną, ale zaczął postrzegać Apple jako firmę produkującą towary konsumpcyjne, mającą silną pozycję cenową i oddanych klientów.

Niektórzy inwestorzy wyrazili jednak obawy, że Apple zajmował zbyt dużą część portfela inwestycyjnego Berkshire.

Jednak sprzedaż pozostawia Buffetta ponad sześciokrotność minimalnej rezerwy gotówkowej wynoszącej 30 miliardów dolarów, którą obiecał zachować.

Na dorocznym zgromadzeniu Berkshire w sobotę Buffett zapewnił akcjonariuszy, że „jeśli nie wydarzy się coś dramatycznego, co naprawdę zmieni alokację kapitału, naszą największą inwestycją będzie Apple”.

Powiedział także, że „nie ma nic przeciwko” zwiększaniu udziałów w gotówce w świetle alternatyw na rynkach akcji i konfliktów na całym świecie, a także stwierdził, że do końca czerwca gotówka może przekroczyć 200 miliardów dolarów.

Sprzedaż Apple spowodowała, że ​​Berkshire uzyskał w tym kwartale 11,2 miliarda dolarów zysku po opodatkowaniu ze sprzedaży inwestycji. Buffett utrzymywał, że nie ma nic przeciwko płaceniu podatków.

Zysk operacyjny w pierwszym kwartale wzrósł o 39 proc. do 11,22 miliarda dolarów, czyli około 7807 dolarów na akcję klasy A, z 8,07 miliarda dolarów rok wcześniej.

– Berkshire w dalszym ciągu czerpie korzyści z atrakcyjnych stóp zwrotu z inwestycji krótkoterminowych i dużych sald gotówkowych – stwierdził analityk Edwarda Jonesa, James Shanahan.

Zysk netto spadł o 64 proc. do 12,7 miliarda dolarów, czyli 8838 dolarów na akcję, z 35,5 miliarda dolarów rok wcześniej, kiedy Berkshire odnotowywał duże niezrealizowane zyski ze swoich akcji.

Zasada rachunkowości nakłada na Berkshire obowiązek raportowania tych zysków wraz z wynikami finansowymi. Buffett nalega, aby inwestorzy ignorowali wynikającą z tego zmienność.

W pierwszym kwartale Berkshire odkupiło także własne akcje o wartości 2,6 miliarda dolarów, a w pierwszych trzech tygodniach kwietnia – za niewielką kwotę.

Wyniki opublikowano przed dorocznym zgromadzeniem akcjonariuszy Berkshire w Omaha, będącym częścią weekendu, który przyciąga do miasta dziesiątki tysięcy ludzi.

93-letni Buffett kieruje Berkshire od 1965 r., przekształcając je z borykającej się z trudnościami firmy tekstylnej w konglomerat obejmujący dziesiątki przedsiębiorstw, w tym Geico, kolej BNSF, Berkshire Hathaway Energy oraz Dairy Queen and See's Candies.

Dywersyfikacja sprawiła, że ​​wielu inwestorów, nie tylko fanów Buffetta, postrzega Berkshire jako stabilną długoterminową inwestycję nawet w obliczu obaw przed recesją i obaw o sektor bankowy.

Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wykres Dnia
Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa
Wykres Dnia
Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą
Wykres Dnia
Nominacja Trumpa uderzyła w akcje producentów szczepionek
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Wykres Dnia
Niemcy mogą złagodzić ograniczenie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nowa gwiazda sztucznej inteligencji: Siemens Energy