Sytuacja na rynkach 7 czerwca - wyczekiwanie...

Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa?

Publikacja: 07.06.2023 12:07

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD). Najsilniejsze są dzisiaj korona szwedzka i jen (zmiany są jednak iście kosmetyczne), a najgorzej pośród walut G-10 zachowują się dolar nowozelandzki i kanadyjski.

Dzisiaj w kalendarzu nie mamy istotnych publikacji makro - jedynie o godz. 14:30 warto będzie zerknąć na dane o bilansie handlowym w USA i Kanadzie za kwiecień, a o godz. 16:00 komunikat o wysokości stóp procentowych opublikuje Bank Kanady. Na przestrzeni ostatniego tygodnia CAD zachowywał się lepiej, ale podwyżka stóp z obecnych 4,50 proc. jest dzisiaj bardzo mało prawdopodobna.

EURUSD - kręcimy się wokół 1,07

Notowania EURUSD nie mają zbytnio siły aby się podnieść wyżej, co pokazuje, że rynki zaczynają być sceptyczne, co do szans na więcej podwyżek stóp procentowych przez EBC. Posiedzenie 15 czerwca może być w tym względzie dość ważne - albo rynek będzie otwarty na dyskusję o kolejnym ruchu w lipcu, albo uzna, że właśnie zakończyliśmy cykl. Oba warianty nie są tak naprawdę korzystne dla EUR, które dodatkowo będzie musiało się zmierzyć ze słabszymi odczytami z gospodarki.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

W krótkim okresie ważne będzie to, na ile uda się utrzymać dobry sentyment na Wall Street. Nawet kilkudniowa korekta, mogłaby dać impuls do podbicia dolara i tym samym zejścia EURUSD poniżej ostatnich dołków przy 1,0670 i minimum z 31 maja przy 1,0634.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?