Złoty oazą spokoju?

Biorąc pod uwagę ostatnią zmienność na globalnych rynkach, to złoty pozostaje wręcz oazą spokoju. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które w piątek po południu, nieco umocniły dolara, nie zaszkodziły złotemu.

Publikacja: 08.05.2023 09:26

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Rynek nie zakłada, aby miały one zmienić jego zapatrywania na przyszłą politykę FED - pierwsze obniżki stóp są spodziewane od września. Dla polskiej waluty większe znaczenie ma jednak to, co dzieje się wokół Europejskiego Banku Centralnego. Tutaj po ruchu o 25 punktów baz. w górę w miniony czwartek, spodziewane są dalsze posunięcia, biorąc pod uwagę "jastrzębie" nastawienie w komunikacie, oraz podczas konferencji prasowej Christine Lagarde. To dlatego spadki EURUSD są krótkie i notowania tej pary szybko powracają w górę. Tymczasem dopóki ECB nie zakończy cyklu podwyżek, to w zasadzie nie należy spodziewać się sytuacji w której RPP mogłaby zdecydować się na cięcie stóp. Dla złotego obecne status quo na stopach procentowych jest korzystne, niż jego zmiana. A pozostając w tym temacie warto wspomnieć, że 10 maja mamy posiedzenie RPP, a dzień później konferencję prasową prezesa Glapińskiego.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Technicznie uwagę zwracają następujące rzeczy - ciekawe zachowanie dziennego oscylatora RSI9 na parze EURPLN i bliskość strefy wsparcia przy 4,57, oraz potencjalne wsparcie dla USDPLN przy 4,1240-4,1300.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?