Eurodolar pomaga PLN

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyższych poziomów na eurodolarze przed kluczowym wskazaniem CPI z USA. Złoty w dalszym ciągu konsoliduje.

Publikacja: 12.01.2023 07:51

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6840 PLN za euro, 4,3543 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6685 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2851 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,918% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach nie przyniosły większych zmian. Nastroje pozostają relatywnie dobre, gdzie wyceny bardziej ryzykownych aktywów (jak akcje) kontynuują ruch na północ. Testem dla nastrojów będzie dzisiejsza publikacja CPI z USA, która określana jest najważniejszym wydarzeniem tygodnia. Wyższe wskazanie inflacyjne przyniesie najpewniej negatywną reakcję, podczas gdy odczyt rzędu 6,4% i niżej może spotkać się z pozytywnym przyjęciem na wycenach. Powodem jest oczywiście fakt iż rynek rozpatruje wskazanie inflacji poprzez pryzmat ewentualnych (pivot?) przyszłych działań Fed. Ostatnia historia zwyżki eurodolara zakłada spadek tempa podwyżek w USA oraz dalsze zacieśnianie przez EBC. Im wyższe poziomy eurodolara, czyli słabszy USD, tym lepiej dla walut EM, w tym złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Kluczowym wydarzeniem dnia będzie publikacja CPI z USA za grudzień gdzie rynek spodziewa się spadku tempa dynamiki do 6,5% r/r wobec 7,1% uprzednio.

Z rynkowego punktu widzenia wokół PLN nie dzieje się zbyt wiele. Złoty kontynuuje konsolidację wobec euro. Impuls spadkowy jest za to widoczny na parze CHF/PLN, która testuje obecnie 4,6662 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie