Próba umocnienia złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie podbicie eurodolara oraz zauważalnie mocniejszego PLN. Aktywność rynku pozostaje jednak ograniczona.

Publikacja: 22.12.2022 07:35

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Złoty kwotowany jest następująco: 4,6559 PLN za euro, 4,3743 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7660 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3356 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,575% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem kontynuacji podbicia wycen bardziej ryzykownych aktywów (głównie akcji). „Efekt BoJ” z początku tygodnia wyraźnie dogasa. Z drugiej strony okres przedświąteczny zwyczajowo cechuje się ograniczoną aktywnością inwestorów i tak też jest obecnie. Złoty zyskuje na większości zestawień, a w przypadku EUR/PLN możemy mówić nawet o próbie opuszczenia ostatniej konsolidacji na parze przez dolne ograniczenie. Z jednej strony rynek zakłada iż wkrótce nastąpi porozumienie ws. KPO, z drugiej eurodolar sukcesywnie pozostaje powyżej 1,06 USD. Ostatnie dane z krajowej gospodarki również sugerują wstępnie sporą odporność na zagrożenie recesyjne.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury, a NBP dot. podaży pieniądza  w ujęciu M3. W USA otrzymamy wnioski o zasiłek z ostatniego tygodnia. Ponadto CBRT zadecyduje o stopach w Turcji.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy podciąganie wycen bardziej ryzykownych aktywów wyżej przy relatywnie niskiej aktywności rynku.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?