Czekamy na pierwszą w cyklu podwyżkę stóp EBC

Cena kontraktu na indeks DAX osiągnęła przedwczoraj poziom oporu i w trakcie wczorajszych notowań już nie zdołała pójść dalej. Zatrzymanie przy oporze to jeszcze nie jest problem, ale pamiętajmy, że to wciąż jest trend spadkowy, a więc raczej szukamy sygnałów jego wznowienia. Jeśli DAX będzie się oddalać od oporu, o takim wznowieniu będzie można mówić. Na razie cena trzyma się jeszcze dość blisko, a więc ciągle możliwe jest, że popyt podejmie się kolejnej próby zwyżki.

Publikacja: 21.07.2022 07:56

Czekamy na pierwszą w cyklu podwyżkę stóp EBC

Foto: Adobestock

Dziś mamy już za sobą publikację danych o wyniku wymiany handlowej Japonii z zagranicą. Japoński eksport wzrósł w czerwcu 16-sty miesiąc z rzędu, co było skutkiem silnego popytu zagranicznego na stal, paliwa mineralne i produkty związane z półprzewodnikami. W czerwcu eksport wzrósł o 19.4 proc. r/r wobec majowego wzrostu o 15.8 proc. Wzrost ten był wyraźnie wyższy od 16 proc. prognozowanych przez analityków. Wyraźnie poprawił się eksport tego kraju do Chin. Wzrósł o 8.3 proc. po majowym spadku o 0.2 proc. Tymczasem import wzrósł o 46.1 proc. wobec majowego wzrostu o 45.7 proc. W efekcie wartość deficytu okazała się mniejsza od prognoz, które i tak zakładały jego zmniejszenie wobec majowej wartości.

Dziś zakończyło się również posiedzenie Banku Japonii. Bank poinformował, że spodziewa się, że w tym roku fiskalnym inflacja prawdopodobnie wzrośnie powyżej celu banku na poziomie 2 proc., ale mimo wszystko utrzymał on niskie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, by wesprzeć ożywienie gospodarcze kraju po pandemii Covid-19. Utrzymywał krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie minus 0.1 proc., a docelową rentowność 10-letnich japońskich obligacji rządowych na poziomie zbliżonym do zera. Rada banku oczekuje, że podstawowe ceny konsumenckie z wyłączeniem zmiennych cen świeżej żywności wzrosną w bieżącym roku fiskalnym kończącym się w marcu 2023 r. o 2.3 proc., czyli powyżej celu BOJ. Wcześniej Rada przewidywała wzrost o 1.9 proc. Jednocześnie spodziewa się, że stopa inflacji bazowej w roku kończącym się w marcu 2024 r. spadnie do 1.4 proc. i do 1.3 proc. w roku następnym.

W trakcie sesji pojawią się dane o polskiej sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Turecki bank centralny podejmie decyzję w sprawie polityki pieniężnej, ale wydarzeniem będzie zakończenie posiedzenia Rady Prezesów EBC. Zakłada się, że stopy zostaną podniesienie o 25 pkt. bazowych oraz, że przedstawione zostaną szczegóły rozwiązania zapobiegającego defragmentacji rynku długu w strefie euro. Decyzja zostanie ogłoszona o 14:15, a konferencja prasowa rozpocznie się o 14:45, czyli krótko po tym, jak poznamy amerykańskie dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Pod koniec sesji europejskiej, o godzinie 16:00, przyjdzie czas na publikację indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board.

Przez całą wczorajszą sesję cena ropy naftowej w wersji WTI wahała się w pobliżu 100 dolarów za baryłkę. Od jakiegoś czasu mamy tutaj trend spadkowy i na razie popyt niewiele zdziałał, by to zmienić. Na rynku złota popyt jest jeszcze mniej aktywny. Po wahaniach nad minimum spadków podaż w końcu zadziałała i mamy już nowe minima. Cena uncji spadła do okolicy 1690 dolarów. Niewiele dzieli obecnie rynek od testu minimum spadków zapoczątkowanych przy rekordzie z sierpnia 2020 r.

Na rynku walutowym dolar nie odrabia strat. Kurs EURUSD znajduje się nad poziomem 1.0200, a GBPUSD jest tuż pod 1.2000. AUDUSD pozostaje nad 0.6900. USDCAD trzyma się minimum ostatniego spadku, czy jest pod poziomem 1.2900. Na USDJPY trwa stabilizacja przy 138.00.

Zespoł mForex, Biuro maklerskie mBanku

DE30.f; H4

Foto: mBank

Waluty
Złoty kończy tydzień z przytupem
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 stycznia - Trump podbije stawkę na krypto?
Waluty
Złoty czeka na konferencję Adama Glapińskiego
Waluty
RPP wciąż widzi ryzyko inflacji
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 stycznia - na co czeka teraz dolar?
Waluty
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?