Brak zdecydowania

Na oczekiwania związane z odmrażaniem gospodarek w nadchodzących tygodniach nakładają się niepokojące informacje mogące sugerować powrót wyższej dynamiki zakażeń Covid-19.

Publikacja: 13.05.2020 05:00

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Niewątpliwie niedzielne dane niemieckiego Instytutu Roberta Kocha (wskaźnik reprodukcji wirusa skoczył do 1,13) sprawiły, że chorobowe statystyki, które będą publikowane w nadchodzących dniach i tygodniach, będą szczególnie istotne. Sytuacja przypomina nieco stąpanie po cienkiej linie, gdyż reakcja rynków na pojawienie się wielu nowych punktów zakażeń na świecie może wyraźnie nasilić globalną awersję do ryzyka.

W tle mamy wątek chiński – sytuacja jest trudna i słowa krytyki wobec ustaleń z umowy handlowej zarówno w Pekinie, jak i w Waszyngtonie są czymś normalnym, a umiejętnie zarządzane politycznie nie przyniosą realnej szkody – nie oznacza to jednak, że okresowo nie będą wzmagać nerwowości na rynkach.

Złoty pozostaje uzależniony od zachowania EUR/USD. Wahania EUR/PLN są marginalne.

Większe zainteresowanie przyciągają kwotowania USD/PLN. Notowania powróciły we wtorek poniżej 4,20, po tym jak kurs EUR/USD wyraźniej odbił od wsparcia przy 1,0777.

Wątek włoski pozostaje uśpiony, chociaż nie oznacza to, że nie zacznie być rozgrywany w najbliższych tygodniach.

U nas w kraju czekamy na piątkowe dane na temat produktu krajowego brutto za I kwartał, chociaż mogą mieć one dość ograniczony wpływ na złotego. ¶

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro