Od początku sierpnia większość walut z rynków rozwijających się osłabiła się do dolara. Największy, prawie 4-proc., spadek odnotowało chilijskie peso, a za nim plasują się południowoafrykański rand oraz koreański won. W połowie miesiąca mocniejsze są jedynie węgierski forint, indonezyjska rupia, tajwański dolar, indyjska rupia i turecka lira. Kurs USD/HUF spadł poniżej 300, a USD/TRY utrzymuje się blisko 8,45, choć jeszcze w połowie miesiąca zbliżał się do 8,7.
Walutom z rynków wschodzących nie sprzyja wzrost awersji do ryzyka związany z rozprzestrzenieniem się wariantu Delta, a niższy poziom wyszczepienia populacji może negatywnie wpłynąć na perspektywy wzrostu gospodarczego w tych krajach. To ryzyko wczoraj miało wpływ na decyzję banku centralnego Nowej Zelandii, który wbrew oczekiwaniom wstrzymał się z podwyżką stóp procentowych po ogłoszeniu kolejnego lockdownu w związku z wykryciem pierwszego od pół roku przypadku zarażenia Covid-19 w Auckland.
Notowania amerykańskiego dolara wspierają oczekiwania na rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej przez Fed oraz słabsze dane makroekonomiczne z Chin, które napłynęły na rynek w poniedziałek. Od początku miesiąca juan osłabił się do dolara o 0,3 proc.