Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.10.2021 15:42 Publikacja: 31.10.2021 15:42
3 zdjęcia
ZobaczW tym roku łączne przewozy ładunków realizowane w Polsce są wyższe niż rok temu. Z ostatnich danych wynika, że po trzech kwartałach sięgnęły 424,8 mln ton, co oznaczało wzrost o 3,8 proc. w stosunku do tego samego okresu 2020 r. Mimo to do poziomu sprzed pandemii trochę nam jeszcze brakuje, nie mówiąc już o osiągnięciu przewozów na poziomie z rekordowego roku 2018. Jednym z czynników, który decyduje o wysokości przewozów, są przeładunki realizowane w portach morskich. Te po trzech kwartałach wzrosły o 7,8 proc. Szczególnie duże zwyżki dotyczyły ropy i ładunków tocznych. Mocno spadły za to przeładunki węgla i koksu. TRF
Foto: GG Parkiet
Od co najmniej kilku miesięcy mocno rośnie w Polsce i na całym świecie zapotrzebowanie na usługi transportowe. Nie może być inaczej w sytuacji, gdy po okresie mocnego spowolnienia gospodarczego, spowodowanego pandemią koronawirusa, zdecydowana większość państw odnotowuje dynamiczne zwyżki produkcji, wymiany handlowej czy inwestycji. Popyt na usługi transportowe, i szerzej logistyczne, jest jednak tak duży, że w wielu obszarach nie jest w pełni zaspokajany. Gdyby tego było mało, drożeją paliwa i energia oraz rosną koszty świadczeń pracowniczych, co wprost przekłada się na wzrost ceny usług przewozowych. To powoduje, że wiele firmy produkcyjnych, aby rozwijać swoją działalność, a nawet ją kontynuować w podobnym zakresie jak wcześniej, musi zmagać się z wieloma nowymi problemami. Dotyczy to m.in. dużych giełdowych grup kapitałowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Narodowy przewoźnik poprzez zależne PKP Cargo International jest coraz aktywniejszy m.in. na rynkach znajdujących się na południe od naszego kraju. Duże nadzieje wiąże z transportem na linii Bałtyk–Adriatyk oraz na Nowym Jedwabnym Szklaku.
Chodzi o gotowość zależnej firmy PKP Cargo International do obsługi Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS). Dzięki temu skokowo ma wzrosnąć bezpieczeństwo oraz płynność przewozów kolejowych.
Spółka jest winna byłym pracownikom kilkadziesiąt milionów złotych. Przekonuje, że systematycznie dług zmniejsza. Całość ma być uregulowana w najbliższych tygodniach. W tym czasie dojdzie też do zmian w zarządzie kolejowego przewoźnika.
Od 1 lutego prezesem narodowego przewoźnika towarowego będzie Agnieszka Wasilewska-Semail. Przez wiele lat była związana z sektorem bankowym. Posiada też doświadczenie ze spółkami znajdującymi się w procesie restrukturyzacji.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Inwestycje w działalność transportowo-spedycyjno-logistyczną to dla wielu firm gwarancja przyszłego sukcesu. W efekcie rozwój własnej floty i infrastruktury to element strategii m.in. firm paliwowych, surowcowych, odzieżowych i budowlanych.
Brak kontraktów o dużej wartości powoduje, że narodowy przewoźnik cały czas ponosi straty. Wprawdzie redukcja wszelkich kosztów przyczynia się do poprawy kondycji grupy, ale na razie to nie wystarcza do wypracowania zysków.
PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z ZE PAK dokument określający warunki w sprawie potencjalnej transakcji polegającej na nabyciu przez PGE od ZE PAK 100 proc. udziałów w PAK CCGT oraz 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. Kurs konińskiej spółki po tej informacji wzrósł o ponad 27 proc., a PGE o ponad 1 proc.
Grupa PGE wybrała generalnego wykonawcę inwestycji w formule pod klucz bateryjnego magazynu energii Żarnowiec. Projekt realizowany przez spółkę LG Energy Solution Wrocław będzie jednak blisko dwa razy droższy aniżeli pierwotnie planowano.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Planowane w tym i przyszłym roku postoje będą miały istotny wpływ na produkcję i sprzedaż wyrobów koncernu, w tym zwłaszcza miedzi elektrolitycznej. Na rynkach zagranicznych cały czas kluczowe znaczenie ma zawartość miedzi w rudzie.
Wracają koszmary polskiej energetyki, a więc spory z wykonawcami dotyczące bloków węglowych.
Konflikty zbrojne i rywalizacja między Chinami a Zachodem coraz mocniej wpływają na działalność spółek. O tym, że czynniki zewnętrzne mogą zdecydować również o osiąganych wynikach, mówią m.in. Orlen, Unimot, Anwim i Ekopol.
Po zawarciu kolejnego porozumienia pomiędzy oboma koncernami, taki scenariusz dotyczący nowego zakładu polipropylenu w Policach staje się coraz bardziej prawdopodobny. Do finalizacji rozmów może dojść do końca marca.
Ostatnie obniżenie ratingu PGE przez Fitch Rating dopełnia niejasny obraz przyszłości spółki. Wszystko przez brak wydzielenia węgla.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas