Zdaniem ekspertów z PwC obecnie w Polsce jest 11,97 mln gospodarstw domowych z dostępem do płatnej telewizji (satelitarnej, kablowej lub IPTV), co stanowi 83,4 proc. wszystkich. Więcej klientów takich usług w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej jest tylko w Rosji (prawie 19,9 mln), a w całym rejonie EMEA także we Francji (20,5 mln), Niemczech (22,1 mln) i Wielkiej Brytanii (14,3 mln).
Szacuje się, że w 2015 r. liczba abonentów płatnej telewizji w Polsce wyniesie 13,3 mln. Wynik ten plasowałby Polskę na piątym miejscu w regionie EMEA – podaje PwC. Oznacza to, że nasycenie rynku usługami płatnej telewizji sięgnie w Polsce w 2015 r. 90,9 proc.
Po I kwartale tego roku samych abonentów telewizji satelitarnej (bez uwzględniania osób, które oglądają tylko niekodowane i bezpłatne kanały nadawane drogą satelitarną) było w Polsce już ok. 6,31 mln. To klienci Cyfrowego Polsatu, Cyfry+, należącej do TVN platformy cyfrowej „n” oraz satelitarnej oferty Telekomunikacji Polskiej.
Zdaniem analityków rynek już jednak się nasyca i ten rok może być ostatnim z istotnymi zwyżkami. – Presja cenowa, nasycenie rynku i rosnąca konkurencja ze strony bezpłatnych usług sprawiają, że przyszłością rynku zdają się być atrakcyjne cenowo oferty wiązane, łączące dostęp do Internetu, telefonii komórkowej i/lub stacjonarnej oraz płatnej telewizji – uważa Paweł Wesołowski, starszy menedżer w zespole ds. sektora telekomunikacji, rozrywki i mediów w PwC.
Wykupiony dostęp do kablówek ma dziś, według danych PwC, w Polsce 5,05 mln gospodarstw, a za cztery lata będzie ich 5,11 mln. Najszybciej będzie przybywać jednak w najbliższych latach klientów telewizji IPTV nadawanej po łączach internetowych – dziś ma ją wykupioną 220 tysięcy gospodarstw, prognozy mówią zaś o 800 tys. abonentów w 2015 r.