Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA.

Publikacja: 12.07.2023 09:19

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Po kilkukrotnym testowaniu wsparcia w okolicach tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej na przełomie czerwca i lipca na nowo ruszyły w górę. Systematyczny ruch wzrostowy trwa już od kilkunastu sesji – w jego wyniku, cena ropy WTI wzrosła już do niemal 75 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent przekroczyły 79 USD za baryłkę.

Wyraźniejsze zwyżki widać na wycenie europejskiego surowca – cena ropy Brent wyrwała się bowiem z kilkumiesięcznej konsolidacji, podczas gdy notowania ropy WTI w niej pozostają. Ma to uzasadnienie fundamentalne: w ostatnich miesiącach to właśnie na Starym Kontynencie pojawiało się więcej obaw o podaż surowców energetycznych. Nie dość, że ze względu na wojenne sankcje spadło wydobycie i eksport ropy naftowej z Rosji, to jeszcze rozszerzony kartel OPEC+ zadecydował o przedłużeniu cięcia produkcji ropy naftowej na 2024 rok. Na dodatkowe cięcia wydobycia zdecydowała się w międzyczasie Arabia Saudyjska, która ma największe możliwości swobodnego kształtowania swojej produkcji.

W przypadku produkcji amerykańskiej tak wielu obaw o wydobycie nie ma, aczkolwiek także pojawiają się wyzwania od strony podażowej. Ze względu na wyzwania w Europie, trwa wzmożony popyt na amerykański surowiec na eksport. Jednocześnie, produkcja rośnie nieco wolniej niż wcześniej przypuszczano.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wczoraj EIA (Energy Information Administration), wchodząca w skład amerykańskiego Departamentu Energii, podała, że w bieżącym roku oczekuje produkcji ropy naftowej w USA na poziomie 12,56 mln baryłek dziennie, co będzie oznaczało wzrost o 670 tys. baryłek dziennie. Jest to duża zwyżka, ale o 50 tys. baryłek dziennie niższa niż w poprzedniej prognozie (wtedy zakładano wzrost o 720 tys. baryłek dziennie).

Jednocześnie, konsumpcja ropy naftowej w USA ma wynieść w tym roku 20,4 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 100 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego roku. Z kolei w przyszłym roku ta liczba ma zwyżkować do 20,8 mln baryłek dziennie. To oznacza, że mimo rosnącej produkcji i eksportu, USA pozostają kluczowym importerem ropy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Słabość dolara korzystna dla złota.

Ostatnie dni na rynku złota upływają pod znakiem wzrostów. Notowania tego kruszcu, po odbiciu się od psychologicznej bariery 1900 USD za uncję w górę pod koniec czerwca, obecnie dotarły do poziomu 1940-1945 USD za uncję. To najwyższy poziom notowań złota od prawie trzech tygodni.

Zwyżki cen złota wynikają przede wszystkim z obserwowanej ostatnio słabości amerykańskiego dolara, wynikającej z oczekiwań stopniowego zwracania się Fed w stronę łagodniejszej polityki monetarnej. Co prawda jeszcze niedawno Rezerwa Federalna zapowiadała kolejne podwyżki stóp procentowych, jednak łagodne wzrosty stóp zostały już uwzględnione w notowaniach dolara, a tym samym także w cenach złota.

Dzisiaj kluczowe znaczenie będzie miał odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, zaplanowany na godzinę 14:30. Dalsze obniżanie poziomu inflacji może być dla Fed impulsem do szybszego złagodzenia swojego stanowiska, a to prawdopodobnie pogłębiłoby zniżkę dolara i wpłynęłoby pozytywnie na ceny złota.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi