Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, cukier

ROPA NAFTOWA

Podwyżki stóp procentowych negatywne dla cen ropy naftowej

Publikacja: 23.06.2023 08:21

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

O ile środowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła zwyżkę i nadzieje na wzrostowe zakończenie tygodnia, już wczorajsza sesja te nadzieje ostatecznie rozwiała. Ceny ropy naftowej w czwartek zniżkowały bowiem o około 4%, schodząc tym samym do poziomów obserwowanych w poprzednim tygodniu.

Główną przyczyną zniżki cen ropy naftowej są nawracające obawy związane z popytem na ropę naftową. Wczorajsza sesja na światowych rynkach była wyjątkowo obfita w decyzje ws. stóp procentowych – a w zasadzie, w serię ich podwyżek. Od rana aż do popołudnia decyzje o podniesieniu stóp procentowych publikowały: Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania i Turcja. I mimo że nie wszystkie te kraje mają istotny wpływ na nastroje na całym światowym rynku ropy naftowej, to czwartkowa seria podwyżek stóp dała klarowny obraz determinacji banków centralnych do walki z inflacją, nawet kosztem uderzenia we wzrost gospodarczy. Wyższe stopy bowiem ograniczają aktywność przemysłu, a to negatywnie przekłada się na popyt na ropę naftową.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W obliczu powrotu obaw o popyt na ropę w kolejnych miesiącach, pozostałe informacje z rynku tego surowca zeszły na dalszy plan. Wśród nich pojawił się raport Departamentu Energii USA, w którym potwierdzone zostały wcześniejsze założenia Amerykańskiego Instytutu Paliw o ubiegłotygodniowym zaskakującym spadku zapasów ropy naftowej. Według danych departamentu, zniżka okazała się nawet większa i wyniosła 3,83 mln baryłek. Jednocześnie, nie oznaczała ona w pełni zwiększonego popytu na ropę wewnątrz kraju, lecz była w dużym stopniu wynikiem większego eksportu i obniżonego importu ropy do USA.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

CUKIER

Dynamiczny spadek cen cukru.

Mimo wzrostowego początku tygodnia, notowania cukru nie zdołały zachować dobrej passy. Od środy towar ten tanieje na globalnych rynkach, a wczorajsza sesja rozpoczęła się luką spadkową i przyniosła zniżkę cen kontraktów na cukier w Stanach Zjednoczonych o 3,7%.

Ruch ten był w dużym stopniu spekulacyjny. Przez większość bieżącego roku notowania cukru poruszały się w wyraźnym trendzie wzrostowym, który w kwietniu mocno przyspieszył i doprowadził notowania do ponad 10-letnich maksimów. Dopiero w połowie maja zwyżka wyhamowała, a na rynku pojawiła się korekta spadkowa. Po nieudanej próbie powrotu do dynamicznych zwyżek, obecnie kolejna grupa inwestorów likwiduje swoje długie pozycje na rynku cukru.

Wzrost cen cukru w tym roku był podyktowany przede wszystkim obawami o jego podaż. Niemniej, brak deszczu w ostatnich tygodniach w Brazylii przyspieszył zbiory trzciny cukrowej i wspierał niezakłócony eksport cukru. Obecnie zapowiedzi pogodowe wskazują na brak deszczu utrzymujący się w tym kraju jeszcze przez niemal dwa tygodnie.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi