Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA

Szanse na wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 16.06.2023 10:12

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Ceny ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie, po wcześniejszych dwóch spadkowych tygodniach. W dużym stopniu jest to zasługa wczorajszej sesji, która przyniosła istotną zwyżkę notowań ropy. Dzisiaj rano cena ropy naftowej porusza się blisko wczorajszego zamknięcia. Ropa Brent oscyluje w rejonie 75,70 USD za baryłkę, a ropa WTI jest wyceniana na ok. 70,85 USD za baryłkę.

Na razie jednak trudno uznać tę zmianę sytuacji jako istotny krok w stronę optymizmu na rynku ropy naftowej. Wczorajsza zwyżka była w dużym stopniu wywołana słabością amerykańskiego dolara, nie zaś istotną zmianą sytuacji fundamentalnej na rynku ropy. Ta pozostaje trudna, chociaż pojawiają się pewne przebłyski optymizmu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Z pewnością czynnikiem wspierającym notowania ropy naftowej są oczekiwania dotyczące zwiększonego popytu na ten surowiec w okresie letnim w Stanach Zjednoczonych – niemniej, póki co dane wskazują na to, aby traktować je z ostrożnym optymizmem (ostatnio zapasy ropy w USA istotnie wzrosły). Dodatkowo, po słabych danych z Chin, ale też informacjach o zwiększeniu aktywności chińskich rafinerii, inwestorzy oczekują, że tamtejszy rząd zdecyduje się na stymulowanie lokalnej gospodarki, co mogłoby poskutkować wzrostem popytu na ropę naftową w Chinach.

To jednak na razie są tylko spekulacje. Sytuacja gospodarcza na świecie na razie nadal nie wspiera rynku ropy – tym bardziej, że dwa ważne banki centralne, Rezerwa Federalna oraz Europejski Bank Centralny, w tym tygodniu podkreśliły swoje jastrzębie podejście do polityki monetarnej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Powrót do kanału bocznego na rynku złota.

Wczorajsza sesja na rynku złota rozpoczęła się od zejścia notowań poniżej dolnego ograniczenia kanału konsolidacyjnego w rejonie 1955 USD za uncję i zejścia do okolic 1940 USD za uncję. Niemniej, później cena kruszcu dynamicznie odrobiła straty, i to z nawiązką, docierając na koniec sesji do rejonu 1970 USD za uncję i tym samym, powracając do zakresu ruchu bocznego z ostatnich kilku tygodni.

Duża zmienność na rynku złota była efektem działań kluczowych banków centralnych i związanych z nimi zmian wartości walut. W środę Fed nie podniósł co prawda stóp procentowych, ale podkreślił utrzymanie jastrzębiego podejścia w najbliższych miesiącach – co w środę wieczorem i czwartek rano wspierało wycenę dolara i uderzało w notowania złota.

Jednak już wczoraj kontrę wystosował Europejski Bank Centralny, który podniósł stopy o 25 pb, a tym samym wsparł wycenę euro, negatywnie przełożył się na wartość dolara, a w konsekwencji, pozytywnie przełożył się na ceny złota.

Powrót notowań do ruchu bocznego świadczy o utrzymującej się sile kupujących na rynku złota. Obecnie jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na rynku kruszcu pozostanie konsolidacja, dopóki nie pojawi się istotny impuls ze strony banków centralnych – na przykład w postaci klarownej zmiany kierunku polityki monetarnej.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi