Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, cukier

ZŁOTO Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota

Publikacja: 15.06.2022 11:11

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Ostatnie dni na rynku złota upływają inwestorom na uważnym śledzeniu danych makroekonomicznych w USA oraz spekulacjach na temat możliwych dalszych działań Rezerwy Federalnej. Piątkowe, wyższe od oczekiwań, odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych, podgrzały emocje na tym rynku, budząc pytania o reakcję Fed.

Na informacje ze strony tej instytucji nie przyjdzie nam najprawdopodobniej długo czekać – już dzisiaj Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, a dodatkowo przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne. Jest także duża szansa, że podczas konferencji prasowej Fed rzuci więcej światła na swoje plany w zakresie tempa zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Coraz wyraźniejsze jastrzębie nastawienie Fed to główna przyczyna słabości notowań złota – nie tylko w ostatnich dniach, ale również na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy. Już od dłuższego czasu wiadomo było bowiem, że Fed nie będzie mógł bezczynnie patrzeć na rosnącą inflację w USA. A im mocniej przyspiesza inflacja, tym bardziej zdecydowane są działania tej instytucji.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Z tej przyczyny w ostatnich dniach znacząco zmieniły się oczekiwania inwestorów dotyczące dzisiejszej decyzji. Według Fedwatch, jeszcze tydzień temu prawdopodobieństwo dzisiejszej podwyżki stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych szacowano na 3,9%, podczas gdy obecnie jest to 89%. Tymczasem prawdopodobieństwo podwyżki mniejszej, wynoszącej 50 pb, wynosi obecnie zaledwie 11%, podczas gdy jeszcze tydzień temu był to niemal pewny scenariusz. Ta nagła zmiana oczekiwań, w dużym stopniu powiązana z danymi dot. inflacji w USA, wpłynęła na wzrost nastawienia risk-off na światowym rynku, przecenę indeksów akcji oraz wzrost wartości amerykańskiego dolara. A silny dolar negatywnie wpłynął na notowania złota, które znów zbliżyły się do poziomu 1800 USD za uncję.

Wydaje się, że dzisiaj Fed już raczej nie może niczym zaskoczyć, ponieważ znacząca podwyżka stóp procentowych jest już w cenie złota. Jeśli instytucja ta jednak zdecydowałaby się na podwyżkę o 50 pb, to notowania złota mogłyby dynamicznie odbić w górę. Niemniej, jeśli Fed podniesie stopy o 75 pb, a dodatkowo przedstawi jeszcze bardziej jastrzębi plan podwyżek niż dotychczas, to złoto może testować znów poziom 1800 USD za uncję jako wsparcie.

CUKIER

Cukier najtańszy od miesiąca.

Po dynamicznych zwyżkach cen cukru w połowie maja, notowania tego towaru zaczęły oddawać wzrosty i obecnie zniwelowały już praktycznie cały ruch sprzed miesiąca. Obecnie cena cukru w USA powróciła do okolic 18,60 centów za funt, czyli do najniższych poziomów od nieco ponad miesiąca.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Spadkom cen cukru sprzyja kilka czynników – zwłaszcza sytuacja w Brazylii, czyli kraju będącym największym producentem cukru na świecie. Po pierwsze, słabość brazylijskiego reala sprawia, że Brazylijczykom opłaca się eksportować jak najwięcej surowca – a to przekłada się na zwiększone prawdopodobieństwo podwyższonej podaży cukru. Po drugie, sytuacja pogodowa w Brazylii jest w miarę stabilna, więc nie ma póki co większego zagrożenia związanego ze zbiorami trzciny cukrowej.

Natomiast na razie trudno ocenić konkretny wpływ na ceny cukru trzeciego czynnika, czyli zmian w brazylijskim prawie. Senat w tym kraju zaaprobował ustawę, która ma na celu m.in. obniżyć podatki na biopaliwa (w produkcji których wykorzystywany jest etanol, produkowany z cukru). Teoretycznie, ruch ten może przyczynić się do większego popytu na paliwa i zachęcić do przekazywania większych ilości cukru na rynek paliw, zamiast do celów spożywczych. Jednak jeśli sytuacja gospodarcza na świecie (w tym w Brazylii) się pogorszy, to popyt na paliwa i tak spadnie, generując większą podaż cukru.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?