Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

ROPA NAFTOWA Długi powrót do normalności na rynku ropy.

Publikacja: 16.07.2020 11:26

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Na wykresie cen ropy naftowej nadal utrzymuje się wątła przewaga strony popytowej. Wzrosty notowań ropy jednak znacząco obniżyły dynamikę, a dzisiejsza sesja rozpoczyna się od wąskiej konsolidacji notowań tego surowca.

Ważnym komunikatem podczas wczorajszej sesji były informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu. Niemniej, uwaga inwestorów w jeszcze większym stopniu skupiła się w środę na informacjach ze strony OPEC.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Saudyjski minister ds. energii, książkę Abdulaziz bin Salman, potwierdził bowiem, że od sierpnia państwa OPEC+ zaczną stopniowo podwyższać produkcję ropy naftowej. Nie jest to zaskakująca wiadomość, ponieważ dotychczasowe rekordowe cięcia produkcji, wynoszące 9,7 mln baryłek dziennie (czyli około 10% wcześniejszej globalnej produkcji) i tak nie miały być utrzymane na dłużej niż kilka miesięcy – a dla przypomnienia, i tak zostały one przedłużone na lipiec, podczas gdy początkowo miały obowiązywać do końca czerwca.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tym samym, OPEC+ już niedługo rozpocznie proces stopniowej odbudowy podaży ropy naftowej. Wiąże się to z obserwowanym ostatnio znoszeniem koronawirusowych restrykcji i ożywieniem w globalnej gospodarce. Warto jednak zaznaczyć, że na razie scenariusz kontynuacji ożywienia jest obarczony dużą dozą niepewności związanej m.in. z drugą falą pandemii.

Nawet jeśli ponowne uderzenie pandemii nie zaburzy ożywienia popytu na ropę naftową, to i tak rynek ropy naftowej nieprędko powróci do stanu sprzed pandemii – o ile w ogóle powróci. Tąpnięcie notowań ropy naftowej jeszcze bardziej zwiększyło efektywność działania amerykańskich spółek naftowych, które zdołały utrzymać się na rynku – koszty wydobycia ropy z łupków w ciągu ostatnich lat wyraźnie malały. Tymczasem państwa OPEC będą chciały zwiększać produkcję, zwłaszcza w obliczu problemów budżetowych wielu z nich.

PSZENICA

Pszenica w USA najdroższa od prawie 3 miesięcy.

Pierwsza połowa lipca na rynku pszenicy upłynęła pod znakiem dynamicznych zwyżek. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych, która pod koniec czerwca oscylowała w okolicach 4,70-4,80 USD za buszel, obecnie porusza się w rejonie 5,50 USD za buszel. To najwyższe ceny pszenicy w USA od drugiej połowy kwietnia, czyli od prawie trzech miesięcy.

Spora część wspomnianej zwyżki była wywołana obawami dotyczącymi podaży pszenicy w Europie (Francja, Wielka Brytania) oraz Ameryce Południowej (głównie Argentyna).

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Niemniej, według nieoficjalnych doniesień przekazanych przez agencję Reuters, stronę popytową w ostatnim czasie wspierały również zakupy amerykańskiej pszenicy ze strony Chin. Te informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone, jednak są one prawdopodobne, ponieważ Państwo Środka w ostatnim czasie zamawiało także spore ilości kukurydzy oraz soi z USA.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi