Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny

ROPA NAFTOWA MAE: 2021 rokiem powracania rynku ropy do równowagi.

Publikacja: 12.02.2021 11:32

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Pod koniec bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Nie jest to zaskoczenie, bowiem ruch ten można potraktować jako korektę po dynamicznych i długotrwałych zwyżkach. Cena ropy Brent nadal zresztą utrzymuje się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, zaś notowania ropy WTI oscylują w rejonie 57,40-57,50 USD za baryłkę.

Wczoraj swoje wnioski, dotyczące sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej, przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA, International Energy Agency). Instytucja ta podała, że na razie nadal na światowym rynku ropy podaż przeważa nad popytem, jednak sytuacja stopniowo będzie zmierzać w stronę zrównoważenia popytu i podaży. IEA prognozuje, że postęp w podawaniu szczepionek będzie prowadził do znoszenia restrykcji i opanowywania sytuacji pandemicznej, a to z kolei przełoży się na stopniowy wzrost popytu. W rezultacie, IEA oczekuje, że globalne zapasy ropy naftowej będą topnieć, a przyspieszenie spadku zapasów oczekiwane jest głównie w drugiej połowie bieżącego roku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Oczywiście te zmiany przełożą się na produkcję ropy naftowej. Na razie wydobycie ropy jest obniżone ze względu na funkcjonujące porozumienie naftowe OPEC+, jak również zmiany w amerykańskiej branży łupkowej, które przyniosły znaczący spadek liczby funkcjonujących wiertni. Niemniej, jeśli ceny ropy naftowej będą rosnąć, a popyt się zwiększać, to producenci z pewnością będą dążyć do zwiększania wydobycia tego surowca.

W rezultacie, 2021 rok może być czasem powolnego, ale stopniowego powrotu rynku ropy naftowej do równowagi. Wiele jednak zależeć będzie od tempa dystrybucji szczepionek i znoszenia restrykcji dotyczących przemieszczania się, wywołanych pandemią.

GAZ ZIEMNY

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Poziom 3 USD za mln BTU nadal ważnym oporem na rynku gazu.

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych już na początku lutego dotarły do okolic 3 USD za mln BTU. Ta psychologiczna bariera okazała się jednak skutecznym poziomem oporu aż do teraz. Wczoraj ceny gazu ziemnego w USA po raz kolejny ją naruszyły – ale po raz kolejny spotkały się z reakcją sprzedających. W rezultacie, notowania gazu spadły i dzisiaj rano poruszają się w rejonie 2,85 USD za mln BTU.

Wczoraj negatywnym akcentem na rynku gazu ziemnego okazał się raport Departamentu Energii USA. Instytucja ta podała swoje cotygodniowe wyliczenia dotyczące zapasów gazu w tym kraju. Według departamentu, w poprzednim tygodniu zapasy gazu w USA spadły o 171 mld stóp sześciennych, podczas gdy oczekiwano większego spadku, o około 175 mld stóp sześciennych.

W rezultacie, zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych znalazły się na poziomie 2,516 bln stóp sześciennych, czyli na odrobinę niższym (o 9 mld stóp sześciennych) poziomie niż rok temu, ale o 152 mld stóp sześciennych wyższym poziomie niż 5-letnia średnia dla tego okresu w roku.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi