Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA Mieszane dane dotyczące zapasów paliw w USA.

Publikacja: 23.12.2021 09:08

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej w tym tygodniu cechują się nadal sporą zmiennością. Po gwałtownej przecenie na początku tygodnia, późniejsze dni przyniosły poprawę nastrojów i odrobienie spadków z nawiązką. Z kolei dzisiaj rano na rynku tym robi się spokojniej, a notowania poruszają się w wąskiej konsolidacji w rejonie wczorajszego zamknięcia.

Wczorajsze dane Departamentu Energii USA, dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, miały niejednoznaczną wymowę. Oczywiście, warto wspomnieć o tym, że zapasy samej ropy naftowej zniżkowały znacząco, bo aż o 4,71 mln baryłek. To nie tylko niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwano na początku tygodnia, ale także więcej niż podał Amerykański Instytut Paliw we wtorek.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Jednak spadek zapasów ropy naftowej miał związek przede wszystkim z podwyższoną aktywnością amerykańskich rafinerii, jak również obniżką zapasów niektórych firm, wynikającą z chęci uzyskania korzyści podatkowych. Natomiast popyt na paliwa bynajmniej trudno uznać za szczególnie duży, biorąc pod uwagę ubiegłotygodniową zmianę zapasów benzyny. Departament Energii podał bowiem, że zapasy benzyny w USA zwyżkowały o 5,53 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich wzrostu o co najwyżej około miliona baryłek.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Tak naprawdę, dużo więcej powiedzą nam dane dotyczące bieżącego tygodnia. Pokażą one bowiem, czy spadek popytu na paliwa był wyjątkiem, czy też wariant Omikron faktycznie istotnie uderzył w popyt na paliwa. Ogólnie, pandemia pozostaje obecnie kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania ropy naftowej, a obawy dotyczące popytu w dużym stopniu przyczyniły się do spadków cen surowca w IV kw. 2021 r.

ZŁOTO

Cena złota znów powyżej poziomu 1800 USD za uncję.

Notowania złota wczoraj po raz kolejny wzrosły do poziomów przekraczających 1800 USD za uncję, a dzisiaj rano poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach 1806 USD za uncję. Odbicie notowań kruszcu w górę to przede wszystkim reakcja na wczorajszy istotny spadek wartości amerykańskiego dolara, z którym cena złota wykazuje negatywną korelację.

Na rynku złota, podobnie zresztą jak na rynkach innych aktywów, powoli zaczyna być widoczny świąteczny spadek aktywności inwestorów. Z tej przyczyny, wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku kruszcu będzie mało dynamiczna w kolejnych dniach, zwłaszcza że na rynku złota brakuje obecnie istotnego impulsu do zwyżek czy też zniżek notowań tego kruszcu.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Z jednej strony, zacieśnianie polityki monetarnej w USA (i wielu innych krajach) negatywnie przekłada się na ceny złota, ale z drugiej strony, ten fakt jest już uwzględniony w cenach kruszcu, zaś w coraz większym stopniu wsparciem dla jego notowań zaczyna być niepewność dotycząca kondycji globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi