Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

ROPA NAFTOWA Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową.

Publikacja: 21.01.2022 10:51

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów.

Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Jak podał Departament Energii, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 515 tysięcy baryłek. Ten wynik rozmijał się z oczekiwaniami rynkowymi, które zakładały, że zapasy ropy naftowej spadną.

Jednak największym niemiłym zaskoczeniem w tym raporcie okazała się znacząca zwyżka zapasów benzyny w USA, wynosząca 5,87 mln baryłek. Co prawda tu zwyżki oczekiwano, ale ponad dwa razy mniejszej. Poza tym, warto zaznaczyć, że to już trzecia z kolei istotna tygodniowa zwyżka zapasów benzyny w USA – w rezultacie, obecnie znajdują się one na najwyższym poziomie od lutego 2021 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Powyższe informacje budzą wątpliwości dotyczące ożywienia popytu na paliwa – a wręcz okazał się on rozczarowujący, zwłaszcza w obliczu ostatnich dobrych nastrojów wokół rynków paliw. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że Departament Energii USA odnotował spadek aktywności amerykańskich rafinerii, a to również sugeruje mniejszy popyt na paliwa.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

O ile do wzrostu cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach przyczyniały się przede wszystkim obawy o podaż tego surowca, to na rynku ropy nieuchronne są pytania także o popyt. Dotychczas w styczniu dominowała optymistyczna retoryka w tej kwestii, zakładająca, że popyt będzie rósł na fali ożywienia gospodarczego na świecie po pandemii. Jednak twarde dane sugerują, że wzrost popytu może nie być wystarczający, aby nadążyć za rosnącą podażą tego surowca – stopniowe wzrosty produkcji ropy notują państwa OPEC+ oraz Stany Zjednoczone.

MIEDŹ

Spokojna sesja na rynku miedzi.

W bieżącym tygodniu notowania miedzi przez większość czasu zwyżkowały, co sprawiło, że notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych powróciły do okolic 4,50 USD za funt. Dzisiaj rano poruszają się one w konsolidacji tuż powyżej tej bariery.

Na rynku miedzi trwa umiarkowany optymizm, związany z ożywieniem gospodarczym po pandemii – niemniej, wzrosty cen miedzi ograniczają zapowiedzi przyspieszenia tempa zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, co może negatywnie przełożyć się na wzrost gospodarczy.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W długoterminowej perspektywie, nieustannie największym wsparciem dla notowań miedzi pozostają obawy o jej niedostateczną podaż w obliczu wieloletnich zmian biznesowo-gospodarczych, np. postępującej transformacji energetycznej, która wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na miedź.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Surowce boją się ceł
Surowce
Problem z dostawami gazu?
Surowce
Złote czasy
Surowce
Czekolada będzie droższa?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?