Będzie ograniczenie cen gazu w Unii, ale bardzo zachowawcze

Komisja Europejska wydała dziś rozporządzenie o awaryjnym ograniczeniu do 275 euro za MWh cen gazu ziemnego największego hubu gazowego Europy - niderlandzkiego TTF. Lobbowało za tym mocno 15 członków Unii w tym Polska.

Publikacja: 22.11.2022 18:22

Będzie ograniczenie cen gazu w Unii, ale bardzo zachowawcze

Foto: Adobe Stock

Jak zauważył Bloomberg, jest to znacznie powyżej obecnego poziomu wynoszącego 120 euro/MWh, ale poniżej szczytowej drożyzny, wywołanej tego lata przez działania Gazpromu i rosyjskiego reżimu.

„Powyżej tej ceny (275 euro/MWh) transakcje nie będą mogły się odbyć. Mechanizm korekty rynkowej zostanie uruchomiony po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, cena gazu przekracza przez dwa tygodnie pewien poziom, czyli 275 euro. A po drugie, jeśli rozpiętość między ceną TTF a światową ceną LNG wyniesie 58 euro lub więcej w ciągu 10 dni sesyjnych” – powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Przyjęta dopuszczalna cena maksymalna - 275 euro za MWh w przeliczeniu na tysiąc metrów sześciennych to 2900 dolarów. Dziś ceny na londyńskiej giełdzie ICE kształtowały się w granicach 1120 dol za 1000 m3.

Propozycja KE była lobbowana przez wiele krajów UE dążących do obniżenia kosztów energii, ale nadal wymaga zatwierdzenia przez rządy krajowe. Ceny gazu spadły w ostatnich tygodniach, ale dziś - 22 listopada Gazprom zagroził dalszym ograniczeniem dostaw gazu do Europy, tym razem przez Ukrainę, pod pretekstem zarzutu wobec Kijowa, o kradzież gazu przeznaczonego dla Mołdawii. A to w ocenie Brukseli zwiększyło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki cen. Z wprowadzeniem limitu nie było więc na co czekać.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej zostanie omówiona przez unijnych ministrów ds. energii na ich nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli 24 listopada (czwartek). Rządy krajowe mają prawo proponować poprawki do dokumentu.

Koszt grudniowych kontraktów terminowych na gaz w hubie TTF w Holandii po informacji o możliwym zmniejszeniu dostaw z Rosji wzrósł o 2,2 proc. do 1282 dol. za 1000 m3. Od początku notowań 22 listopada gaz podrożał na giełdzie o 4 procent.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni