Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2022 05:00 Publikacja: 02.03.2022 05:00
Foto: Adobestock
Działająca między innymi w Ukrainie, a notowana na warszawskim parkiecie Coal Energy przy okazji publikacji wyników za I półrocze roku obrotowego 2022, a więc licząc od lipca ub. roku przekazała, jaki jest los jej aktywów w Ukrainie. Wiktor Wiśniowiecki, prezes zarządu, poinformował, że w efekcie agresji Rosji na Ukrainę spółka podjęła decyzję o wstrzymaniu wydobycia w ukraińskich kopalniach. Obecnie kopalnie pracują nad wypompowywaniem wody i zabezpieczeniem systemów. Na czas publikacji danych kopalnie spółki nie były objęte działaniami zbrojnymi, a kompleks nie został uszkodzony. Spółka wyraziła nadzieję, że po zakończeniu konfliktu będzie mogła nadal realizować plany rozwoju w zakresie zwiększania zdolności wydobywczych i pozyskiwania nowych koncesji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po zawarciu kolejnego porozumienia pomiędzy oboma koncernami, taki scenariusz dotyczący nowego zakładu polipropylenu w Policach staje się coraz bardziej prawdopodobny. Do finalizacji rozmów może dojść do końca marca.
Związki zawodowe chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego firmie SCIGC na poszukiwanie złóż węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali i przyznania jej Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zagraniczna spółka SCIGC powiązana z niemieckim kapitałem, złożyła jednak wniosek jako pierwsza jeszcze w 2022 r. JSW o tę koncesję jeszcze - mimo zapowiedzi - się nie starała.
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
JSW jest nadal zainteresowana złożem Dębieńsko. Postępowanie koncesyjne rywala nadal trwa.
Polskie spółki węglowe, JSW, Bogdanka, a zwłaszcza Bumech brylowały na poniedziałkowej sesji giełdowej. Największe nadzieje rozpalił Bumech ze wzrostem blisko 29 proc. Co stoi za tymi danymi? To m.in. dane z Chin.
– Koszt odbudowy gospodarki ukraińskiej po wojnie szacowany jest na 486 mld USD w ciągu dekady, co stanowi 2,8-krotność nominalnego PKB tego kraju szacowanego na 2023 rok – mówi „Parkietowi” Olivier Degand, partner zarządzający w Forvis Mazars Polska.
To był czarny wtorek przy Książęcej. Po zejściu poniżej tegorocznych minimów indeksowi WIG20 grozi powiększenie przeceny. Czy byki zdołają się pozbierać? Dziś w centrum uwagi znajdą się wyniki Nvidii. Jej kurs rósł mocno już wczoraj.
Sądzę, że mamy do czynienia ze spekulacją. Kapitał, który rozlał się po świecie, od kryptowalut przez inne klasy aktywów, dotarł też do obligacji ukraińskich i próbuje na tym jakoś zarobić – mówi dr Kamil Gemra, adiunkt w Zakładzie Cyfrowych Finansów SGH.
Wizyta premiera Indii w Polsce to tylko etap na drodze do Kijowa. Tu przywódca najludniejszego kraju świata będzie starał się, aby zapomniano o jego bliskich związkach z Putinem.
Ukraińska kampania uderzeń w rosyjskie rafinerie stała się w oczach administracji Joe Bidena aż zbyt skuteczna. Może ona poważnie osłabić zdolność Rosji do przerobu ropy naftowej i przyczynić się do wzrostu cen surowca na światowych rynkach.
Wartość eksportu towarów z Polski do Ukrainy wzrosła w zeszłym roku o 113,3 proc. w porównaniu z 2022 r. Wartość importu urosła o 72,2 proc.
Dokładnie 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po dwóch latach wojny obecna sytuacja na wschodzie wydaje się już codziennością w krajach zachodnich, choć w przypadku Ukrainy jest to wciąż tak samo ciężka walka o własne terytorium, jak przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy. Co zmieniło się na świecie od 24 lutego 2022 roku? Jak wygląda obecnie rynek finansowy, a w szczególności rynek surowców? Czy świat dalej chętnie pomaga Ukrainie? Co ewentualna zmiana władzy w USA może zmienić w pomocy militarnej dla Ukrainy?
Ukraina dostała w jednym tygodniu pakiet 50 mld euro wsparcia oraz zapowiedź przedłużenia liberalizacji handlu. Pojawiły się jednak pierwsze limity importu. Bruksela zapowiada negocjacje akcesyjne i chce wprowadzić obowiązkowy capping dla oligarchów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas