Azoty Tarnów, Ciech, Kędzierzyn, Police Chemiczne grupy trudno „odchudzić”

Azoty Tarnów, w ramach porządkowania grupy kapitałowej, sprzedały niedawno spółkę córkę Oknotar.

Publikacja: 09.03.2009 00:31

Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów

Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów

Foto: PARKIET, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Była to jedna z nielicznych udanych transakcji tego typu. Pozostałe podejmowane ostatnio próby porządkowania grup chemicznych nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Azoty Tarnów próbowały zainteresować Oknotarem, wytwarzającym okna oraz drzwi z PCW i aluminium, ponad 20 podmiotów z branży. Bez sukcesu. Ofertę złożono w tej sytuacji załodze. Oknotar trafił ostatecznie w ręce 14 z około 30 pracowników.

Sprzedaż tej firmy to jednak dopiero początek porządkowania tarnowskiej grupy azotowej. Zgodnie z zapisami z prospektu emisyjnego ZAT mają się pozbyć jeszcze pięciu z dziewięciu spółek córek (zachowają kontrolę nad: Koltarem, JRCh Biprozatem–Tarnów i Automatyką). Doświadczenia innych firm z branży pokazują, że „odchudzić” grupę będzie trudno.Wybierające się na warszawską giełdę Zakłady Azotowe Kędzierzyn, w ramach porządkowania grupy chciały się w 2008 roku pozbyć dwóch spółek: Hotelu Azoty w Ustce oraz Hotelu Centrum w Kędzierzynie.

Początkowo chętnych nie brakowało. Zarząd ZAK-u rozpoczął więc rozmowy ze wszystkimi kilkunastoma zainteresowanymi. Przeciągnęły się one na tyle, że nadchodzący kryzys finansowy zastał strony przy stole negocjacyjnym i odstraszył chętnych. – Teraz nie mamy wystawionych na sprzedaż żadnych spółek córek – powiedziała nam Alicja Górska, rzecznik ZAK.

Jesienią 2008 r. Ciech deklarował, że sprzedaż pakietu 45,42 proc. akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń jest już tylko „kwestią tygodni”. Do dzisiaj jednak transakcji nie udało się sfinalizować.

– Dzięki pojawieniu się dwóch nowych zainteresowanych, rozmowy w sprawie PTU wyraźnie się zintensyfikowały – mówił ostatnio Ryszard Kunicki, prezes Ciechu (pierwszym chętnym według naszych informacji jest Generali). Zdaniem Kunickiego PTU może być sprzedane w tym półroczu.

Ciech szuka chętnych też na inne spółki: Polfę (dwie poprzednie próby jej sprzedaży nie powiodły się) i Cheman. Na nabywców czeka także część działki przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Pod młotek mają także pójść kawerny należące do niemieckiej firmy Sodawerk Stassfurt.

Zakłady Chemiczne Police rozpoczęły porządki jeszcze przed wejściem na parkiet w połowie 2005 r. W czerwcu sprzedały LuxMedowi firmę Medika, a w sierpniu – grupie CTL spółkę Kargo. W planach było pozbycie się udziałów w innych podmiotach, m.in. Transtechu, Automatice czy firmie Supra Agrochemia. Do żadnej z tych transakcji jednak już nie doszło. Potencjalnych kupców odstraszyć miała m.in. konieczność wynegocjowania i wypełnienie pakietów socjalnych.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy