Wall Street kończy środę na plusie
S&P 500 zakończył środową sesję na plusie po opublikowaniu protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, który pokazał, że urzędnicy są skoncentrowani na kontrolowaniu inflacji, nawet jeśli zgodzili się zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych.
Niektórzy menedżerowie twierdzili, że protokół nie powinien być zaskoczeniem, ale inwestorzy wydawali się zaskoczeni dalszym zobowiązaniem Fed do walki z inflacją, dopóki nie zostanie przekonany, że została ujarzmiona.
S&P 500 zyskał 0,76 proc., Nasdaq Composite 0,72 proc., a Dow Jones Industrial 0,41 proc.
Gigantyczne kary dla Meta
Irlandzka Komisja Ochrony Danych nałożyła na spółkę Meta, właściciela Facebooka, 390 mln euro kar za łamanie zasad zachowania prywatności. Może to oznaczać zakaz personalizowania reklam, co jest ciosem w biznes reklamowy koncernu w krajach Unii. Mimo tego akcje Meta zyskują dziś ponad 1,5 proc.
Microsoft mocno spada
Microsoft spadł o 4,3 proc. po obniżeniu ratingu przez firmę maklerską UBS z powodu obaw o spowolnienie wzrostu usług w chmurze i pakietu Office.
Tesla nieco odrabia
Po kilkunastoprocentowych spadkach we wtorek, w środę kurs producenta samochodów elektrycznych nieco odreagowuje.
Bank Millennium zawiąże rezerwy
Bank Millennium zawiąże w ciężar wyników IV kwartału 2022 r. 475 mln zł rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi udzielonymi przez bank.
WIG20 finiszuje na 1855 pkt.
Indeks dużych spółek zyskał w środę 1,66 proc.
Stopy procentowe w Polsce bez zmian
Udane otwarcie na Wall Street
S&P500 zwyżkuje o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,4 proc. na początku środowej sesji w Stanach Zjednoczonych.
Goldman Sachs prognozuje ożywienie na rynku M&A
Goldman Sachs optymistycznie patrzy na drugą połowę 2023 r. i oczekuje, że zobaczymy wtedy ożywienie na rynku fuzji i przejęć, nawet pomimo spowolnienia gospodarczego i słabego rynku kredytowego. W 2022 roku obserwowaliśmy istotny spadek aktywności w tym obszarze, co zdecydowanie nie sprzyjało bankom inwestycyjnym. Wartości fuzji i przejęć spadły w ubiegłym roku o 36 proc., do 3,78 bln dolarów. W 2021 r. było to rekordowe 5,91 bln dolarów.
Według dyrektorów spółki istnieje kilka argumentów przemawiających za ożywieniem w niedługim czasie. Wielcy inwestorzy mają zgromadzone duże ilości gotówki przygotowane do sfinansowane transakcji, a wielkie korporacje generujące solidne zyski rozglądają się za inwestycjami w celu dywersyfikacji biznesu.
Mocne wyniki Ryanaira
Ryanair przetransportował w grudniu 11,5 mln pasażerów, co jest wynikiem o 3 proc. lepszym niż w okresie świątecznym przed pandemią. Spółka szacuje, że w całym roku obrotowym, który kończy się w marcu, przewiezie łącznie 166,5 mln osób. Byłby to wynik znacznie przewyższający obecny rekord, który wynosi 149 mln pasażerów. W każdym z ostatnich 9 miesięcy spółce udawało się przewozić więcej osób niż w analogicznym miesiącu w czasie przed pandemią, co pokazuje, że popyt po okresie pandemicznym jest bardzo wysoki.
Banki nadają ton
WIG-banki zwyżkuje dziś aż o 2,8 proc., do 6772 pkt.
Ponad 3-proc. przecena ropy
Cena baryłki ropy WTI zniżkuję o ponad 3 proc., do niecałych 75 dolarów.
Zwyżki indeksów w Europie
Większość indeksów na Starym Kontynencie zyskuje na wartości w środę. „Początek roku przyniósł solidne odbicie europejskich parkietów. Trzecia z kolei sesja zapowiada się na przeszło 1-proc. plusie w przypadku niemieckiego DAX, który wychodzi powyżej 14400 pkt. Lepsze zachowanie europejskich parkietów wspierane jest przez cofnięcie eurodolara, które zwiększa konkurencyjność cenową eksporterów i szczególnie odczuwalne jest w przypadku rynku niemieckiego, ale dziś już notowania wspólnej waluty odbijają. Tymczasem wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się minimalnie pod kreską, a kontrakt terminowy na S&P500 pozostaje poniżej 3900 pkt.” - komentują analitycy BM mBanku. Ich zdaniem rynek dobrze odebrał opublikowane dziś finalne dane PMI z sektora usługowego. Dla wszystkich krajów strefy euro ukształtował się minimalnie tylko poniżej granicznej wartości 50 pkt. i wyniósł 49,8 pkt. wobec 48,5 pkt. w listopadzie i wstępnych danych na poziomie 49,1 pkt. Dane wskazują, że dekoniunktura w końcówce roku wcale się nie pogłębiała, co może zwiastować płytką recesją lub wręcz miękkie lądowanie gospodarki. Dziś najważniejszy w kalendarium będzie grudniowy odczyt ISM dla amerykańskiego przemysłu. Rynek spodziewa się spadku do 48,5 pkt. z 49 pkt. przed miesiącem.
WIG20 w stronę 1850 pkt
Indeks dużych spółek zwyżkuje w środę o blisko 1 proc. i zbliża się do 1850 pkt.
Spadek cen importowych w Niemczech
Cena gazu niższa niż przed wojną
Inflacja niższa od oczekiwań
Dolar wraca do 4,40 zł
Kurs USD/PLN zniżkuje z rana o 0,7 proc., do 4,40 zł.
Dino Polska otworzyło 344 sklepów
W 2022 r. sieć Dino powiększyła się o 344 markety w porównaniu z 343 w 2021 r. Na koniec 2022 r. sieć liczyła 2156 sklepów. Powierzchnia sprzedaży sklepów Dino wyniosła 847,8 tys. mkw. wobec 710,4 tys. mkw. rok temu.
Minimalna przewaga kupujących
W pierwszych minutach sesji w Warszawie WIG20 zyskuje 0,3 proc., podobnie jak indeks WIG. Na zagranicznych rynkach zwyżki wydają się być bardziej zdecydowane. Francuski CAC40 zyskuje 0,7 proc.
Intensywny dzień
Na krajowym podwórku najważniejsza będzie informacja z posiedzenia RPP dotycząca poziomu stóp procentowych. Z kolei na zagranicznych rynkach od godziny 9.15 do godziny 10 poznamy indeksy PMI dla usług m.in. w Hiszpanii, Niemczech czy strefie euro. W USA najciekawsze informacje pojawią się już po zamknięciu sesji w Warszawie. O godzinie 20 opublikowany zostanie protokół z grudniowego posiedzenia FOMC. Wcześniej jednak opublikowane zostaną dane dotyczące m.in. wniosków o kredyty hipoteczne czy indeks zatrudnienia.
W Azji mieszane nastroje, a w USA sprzedają
Południowokoreański Kospi podskoczył podczas środowej sesji o 1,7 proc., a japoński Nikkei 225 osunął się o 1,5 proc. W Stanach inwestorzy powrócili do handlu w pesymistycznych nastrojach. S&P 500 spadł o 0,4 proc., a Nasdaq o 0,7 proc. DJI zakończył sesję w okolicach punktu odniesienia. Kontrakty futures sugerują pozytywne otwarcie sesji w Europie.
Typy analityków odporne na giełdową bessę
Mimo mało sprzyjającej koniunktury na warszawskiej giełdzie eksperci postarali się o dwucyfrowe zyski z portfeli.
Czytaj więcej
Kluczem do zysków w 2022 r. okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuację rynkową. Czy typy na styczeń pozwolą utrzymać dobrą passę portfeli?
Mały atom bliżej
W nowej strategii energetycznej pojawią się nowe technologie, w tym jądrowe.
Czytaj więcej
Małe reaktory jądrowe pojawią się w aktualizowanej strategii energetycznej. Na usankcjonowanie tej nowej technologii w nowym ładzie energetycznym czekają polskie firmy.
Ubezpieczenia w cieniu wojny, inflacji i decyzji KNF
W 2023 r. czekają nas najpewniej podwyżki cen polis majątkowych, w tym OC i korporacyjnych.
Czytaj więcej
Napaść Rosji na Ukrainę, wysoka inflacja, ale też reperkusje związane z pandemią odciskały w 2022 r. swoje piętno także na rynku ubezpieczeń. Szkodziła mu też wojna cenowa na rynku OC. A w 2023 r. czekają nas podwyżki cen polis majątkowych, w tym OC, i życiowych.
Fundusze mają za sobą bardzo udany finisz
W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku sporo produktów TFI wydostało się na powierzchnię.
Czytaj więcej
Ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku były na ogół udane dla funduszy akcji oraz obligacji po ciężkich doświadczeniach z poprzednich kwartałów. Wśród tych drugich spora grupa produktów odrobiła wcześniejsze spadki i zakończyła okres 12 miesięcy z zyskiem.
Marek Rogalski w Parkiet TV
Dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – uważa analityk DM BOŚ.
Czytaj więcej
Tematem przewodnim na rynku walutowym w 2023 r. będzie stagflacja. Otwartym pytaniem jest też to, kiedy na świecie zaczną się obniżki stóp procentowych. Moim zdaniem nie nastąpi to jednak w tym roku – mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.