Część funduszy wydostała się na powierzchnię rzutem na taśmę

Ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku były na ogół udane dla funduszy akcji oraz obligacji po ciężkich doświadczeniach z poprzednich kwartałów. Wśród tych drugich spora grupa produktów odrobiła wcześniejsze spadki i zakończyła okres 12 miesięcy z zyskiem.

Publikacja: 03.01.2023 21:00

Część funduszy wydostała się na powierzchnię rzutem na taśmę

Foto: AdobeStock

Rok 2022 kosztował sporo nerwów zarządzających funduszami oraz inwestorów, z których wielu na nowo poznało słowo: zmienność.

Udana końcówka roku

Zdecydowana większość funduszy inwestycyjnych zakończyła 2022 r. na czerwono, jednak ostatni kwartał zeszłego roku był na ogół korzystny dla inwestorów – wynika z danych serwisu Analizy.pl. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zeszłego roku tylko jedna grupa funduszy (obligacji zagranicznych) przyniosła straty. Z drugiej strony kilka grup tylko w ciągu jednego kwartału zarobiło średnio po kilkanaście procent. Najmocniej w tym czasie rosły akcje rynków wschodzących oraz polskich. Te pierwsze zarobiły przeciętnie po 22,6 proc. Z kolei portfele akcji polskich wypracowały średnio niemal 20 proc. zysku. O ile jednak w przypadku akcji nawet tak wysokie stopy zwrotu nie są czymś niespotykanym, o tyle zachowanie funduszy dłużnych już zwraca uwagę każdego. Dla tej kategorii aktywów końcówka 2022 r. była bardzo ważna, bo pozwoliła wymazać znaczną część wcześniej poniesionych strat. Dla wielu uczestników funduszy przecena inwestycji okazała się na tyle zaskakująca, że zdecydowali się oni wycofać resztę swoich oszczędności. Pod względem napływów dla TFI rok 2022 był ciężkim okresem – do listopada z funduszy wypłacono ponad 23 mld zł netto.

Sam grudzień dla większości klientów TFI, podobnie jak cały IV kwartał, również był całkiem udany. Najlepiej w poprzednim miesiącu wypadły fundusze metali szlachetnych, które przyniosły średnio 4,1 proc. zysku. Za nimi plasowały się akcje europejskich rynków wschodzących. Co ciekawe, trzecie miejsce przypadło funduszom obligacji skarbowych, które zarobiły przeciętnie po 2,3 proc. Na koniec tabeli spadły z kolei fundusze akcji – globalnych rynków wschodzących oraz amerykańskich.

Garstka na plusie

Słaby grudzień w wykonaniu obu tych grup sprawił, że zakończyły one 2022 r. z ponad 20-proc. spadkami. Jednocześnie były to najgorsze fundusze 2022 r. Zdecydował o tym właściwie ostatni miesiąc ubiegłego roku. Przypomnijmy, że przez dość długi okres to krajowy rynek raził słabością, a WIG20 przez pewien czas pozostawał najsłabszym indeksem na świecie. Ostatecznie fundusze akcji polskich zakończyły ubiegły rok, tracąc średnio 16,3 proc.

Portfele akcji polskich małych i średnich spółek zniżkowały z kolei o 18 proc. Oczywiście uśrednione stopy zwrotu niewiele mówią o tym, jak zachowały się poszczególne portfele, a pozytywnych przypadków nie brakuje. Wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych najlepszym w 2022 r. okazał się BPS Akcji, który finiszował jedynie z 6,4-proc. stratą. Więcej o strategii tego funduszu oraz perspektywach krajowego rynku akcji w komentarzu zarządzającego. Jedną lokatę niżej z wynikiem słabszym jedynie o 0,2 pkt proc. ubiegły rok kończył mBank Innowacji PL. Co ciekawe, akcje spółek działających w ramach nowoczesnych gałęzi gospodarki szczególnie na rynku amerykańskim były w 2022 r. słabsze od średniej rynkowej. – Okazuje się, że innowacje to nie tylko Nasdaq i Ameryka! – zauważa Tomasz Kuciński, zarządzający mTFI. – Wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze nie wyhamowały z kolei rozwoju polskich innowacyjnych spółek i wzrostu ich wyników. Wynika to m.in. z jednej strony z dobrej kontroli kosztów, przede wszystkim w przypadku spółek prowadzonych przez założycieli, a z drugiej z widocznej już mniejszej presji konkurencyjnej na światowych rynkach – tłumaczy ekspert mTFI. – Przecież czasy, w których światowi hegemoni mieli nieograniczone środki na ekspansję, odeszły wraz z podwyżkami stóp procentowych – dodaje. W ocenie Kucińskiego w wielu przypadkach polskie spółki utrzymały albo wręcz umocniły swoje pozycje na lokalnych, strukturalnie wzrostowych rynkach. – Jednocześnie kontynuują coraz śmielej rozwój za granicą i to nie tylko w naszym regionie. Dodatkowo, w przypadku dolarowych eksporterów, cały czas pomaga relatywna słabość złotego w stosunku do dolara – analizuje Kuciński. – Biorąc to wszystko pod uwagę, perspektywy funduszu wydają się nam w kontekście 2023 r. obiecujące. Oczywiście, ten rok w Polsce przebiegnie również pod znakiem polityki, ale co do zasady fundusz nie inwestuje w spółki Skarbu Państwa – zaznacza zarządzający mTFI.

Podobnie wśród funduszy akcji małych i średnich spółek znalazły się dwa produkty, gdzie spadki były jednocyfrowe, zarządzane przez BNP Paribas TFI oraz AgioFunds TFI.

Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok, nad kreską finiszowały jedynie wspomniane fundusze obligacji skarbowych, a także obligacji uniwersalnych, a zatem portfele nastawione na papiery o krótszym okresie zapadalności.

Czytaj więcej

Debata zarządzających funduszami: Recesja w gospodarce wystąpi w 2023 r. albo wcale

W funduszach obligacji o zyski powinno być łatwiej w tym roku

Banki centralne mogą rozczarować

Kacper Żak zarządzający, BPS TFI

Kacper Żak, zarządzający, BPS TFI

Kacper Żak, zarządzający, BPS TFI

materiały prasowe

W minionym roku BPS Akcji pozycjonował się bardzo defensywnie. Przeważaliśmy w portfelu gotówkę i krótkoterminowe papiery dłużne o niskim duration. Wobec oczekiwanego przez nas spowolnienia gospodarczego i rosnącej inflacji priorytetem było dla nas możliwie maksymalne zachowanie kapitału.

Nadchodzący rok niestety nie przyniesie przełomu na rynku akcji. W pierwszych tygodniach spodziewamy się zapoczątkowanej w październiku kontynuacji odreagowania. Uważamy jednak, że banki centralne, a w szczególności Fed, wbrew bardzo silnym rynkowym oczekiwaniom wcale nie złagodzą polityki pieniężnej w tym roku. Rozczarowanie w tym względzie doprowadzi do drastycznej zmiany perspektywy inwestycyjnej większości uczestników rynku, tj. nastąpi powrót do trendu wzrostowego na USD i spadków na rynkach akcji, zwłaszcza gospodarek rozwijających się. Preferowaną klasą aktywów na ten rok są obligacje. Spośród akcji przeważamy spółki z ekspozycją na przychody w USD i przedsiębiorstwa o niskim zadłużeniu. paan

Lepsze będą spółki z dodatnimi przepływami

Wojciech Woźniak zarządzający, BNP Paribas TFI

materiały prasowe

Rok 2022 był okresem dużej zmienności na rynku oraz dynamicznie zmieniających się warunków makroekonomicznych. Mimo że cały polski rynek akcji skończył rok na dość wyraźnych minusach, to było wiele podmiotów, które w nowej rzeczywistości potrafiły się odnaleźć i staraliśmy się mieć ich jak najwięcej w portfelu.

Pomogła również wyższa niż średnia ekspozycja na spółki typu value, które w środowisku wysokiej inflacji radziły sobie lepiej niż przedsiębiorstwa typu growth, jak również wyższy udział przedsiębiorstw spoza wskaźnika mWIG40. Pozwoliło to funduszowi BNP Paribas Małych i Średnich Spółek na uzyskanie wyniku lepszego od giełdowych indeksów.

Uważamy, że sytuacja krajowego rynku w bieżącym roku może być analogiczna do ubiegłego roku, tzn. w warunkach wysokiej inflacji lepiej będą sobie radzić spółki z wyraźnie dodatnimi przepływami operacyjnymi, a wysoka zmienność kursów i zmieniające się otoczenie gospodarcze będą nadal premiować aktywne zarządzanie portfelem. PAAN

W trudnych warunkach stawiamy na liderów

Wojciech Dębski, zarządzający, Rockbridge TFI

Wojciech Dębski, zarządzający, Rockbridge TFI

Wojciech Dębski, zarządzający, Rockbridge TFI

materiały prasowe

Rockbridge Value Leaders jest funduszem skupionym na aktywnej selekcji spółek rynków rozwiniętych, w których postrzegamy dużą „wartość wewnętrzną”. Zwykle sprowadza się to do naszych oczekiwań w zakresie wzrostu przepływów pieniężnych dla akcjonariuszy. W 2022 r. fundusz osiągnął bardzo dobre wyniki, zyskując około 13 proc. wobec mocno ujemnych wyników indeksów światowych. Oczekujemy, że rynek akcji w 2023 r. będzie pełen wyzwań. Z jednej strony powinna się pojawić presja na wyniki spółek „realnej gospodarki” ze względu na rosnące koszty i niepewny popyt, z drugiej strony widoczne już sygnały osłabienia gospodarek rozwiniętych sugerują możliwą zmianę w polityce monetarnej. W tym środowisku preferujemy nadal spółki generujące silne wyniki finansowe, o stabilnych bilansach i mocnej pozycji konkurencyjnej. Szczególną wagę przywiązywać będziemy do jakości zarządzania i umiejętności radzenia sobie z presją kosztów. Niemniej oczekujemy, że rynek akcji w 2023 r. będzie sprzyjał inwestorom, a szczególnie II połowa roku może przynieść oczekiwane odreagowanie. PAAN

Zyski z papierów zmiennokuponowych

Łukasz Tokarski, zastępca dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi, Pekao TFI

Łukasz Tokarski, zastępca dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi, Pekao TFI

Łukasz Tokarski, zastępca dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi, Pekao TFI

materiały prasowe

Rok 2022 był bardzo udanym okresem dla Pekao Konserwatywny, który zarobił 6,66 proc. Fundusz okazał się beneficjentem wzrostu stóp procentowych. Dzięki koncentracji portfela na obligacjach o zmiennym oprocentowaniu fundusz skorzystał na wzroście stawek WIBOR. Inaczej niż większość konkurencji Pekao Konserwatywny nie posiadał istotnej ekspozycji na obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, co pozwoliło nam uniknąć strat związanych ze wzrostem rentowności polskich obligacji.

Nasz portfel wyróżniało także spore zaangażowanie w polską skarbową obligację indeksowaną inflacją IZ0823, która wniosła istotną pozytywną kontrybucję wynikową, dzięki indeksowaniu nominału tej obligacji wskaźnikiem inflacji. Taka budowa portfela pozwoliła funduszowi nie tylko uchronić naszych klientów od strat spowodowanych rosnącą inflacją oraz dotkliwą przeceną na rynku obligacji stałokuponowych, ale także uzyskać satysfakcjonującą nominalnie stopę zwrotu.PAAN

Fundusze inwestycyjne
Książkowe wyniki funduszy. Koniec półrocza w mocnym stylu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Fundusze inwestycyjne
Skromnie z ETF-ami na polskie akcje
Fundusze inwestycyjne
Fundusze ESG wreszcie zazieleniły portfele inwestorów
Fundusze inwestycyjne
Globalni zarządzający wciąż stawiają na spółki wzrostowe
Fundusze inwestycyjne
Europejskie spółki się wybronią, ale zmienność wzrośnie
Fundusze inwestycyjne
Spotkania w duchu nadziei na złapanie byka za rogi