Wall Street rozpoczyna rok spadkiem
Główne indeksy Wall Street zamknęły się na niższych poziomach pierwszego dnia handlowego 2023 r. z dużymi spadkami akcji Tesli i Apple. Inwestorzy martwili się ścieżką wzrostu stóp procentowych Rezerwy Federalnej w oczekiwaniu na protokół z grudniowego posiedzenia.
Akcje Tesli osiągnęły najniższy poziom od sierpnia 2020 r.
S&P 500 stracił 0,40 proc., Nasdaq Composite 0,75 proc., a Dow Jones Industrial Average spadł o 0,04 proc.
Złoto na sześciomiesięcznym maksimum
Ceny złota rozpoczęły 2023 rok osiągając najwyższy poziom od ponad sześciu miesięcy, gdy spadły referencyjne rentowności obligacji skarbowych. Inwestorzy oceniali perspektywy kolejnych podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej, co w zeszłym roku było znaczącym przeciwnikiem dla złota.
Złoto na rynku spot do godziny 13:42 podrożało o 0,8 proc. do 1838,56 dolarów za uncję.
Wartość rynkowa Apple spadła poniżej 2 bln dol.
Kapitalizacja rynkowa Apple spadła poniżej 2 bilionów dolarów podczas pierwszej sesji w 2023 r., gdy jej akcje spadły o prawie 4 proc. po obniżeniu ratingu z powodu zakłóceń produkcji w Chinach.
Apple jako pierwsza firma osiągnęła wartość rynkową 3 bilionów dolarów 3 stycznia ubiegłego roku.
Związkowcy uderzyli w kurs JSW
Szukając słabych punktów indeksu WIG20, na pierwszy plan wyłania się firma JSW. Jej akcje potaniały o ponad 5 proc., a przecena rozpoczęła się po tym, jak pojawiła się informacja o tym, że związkowcy domagają się 25 - proc. podwyżki.
Apetyt na testowanie kolejnych poziomów
Wyraźne wzrosty i dalsza poprawa sytuacji technicznej indeksu WIG20 zachęca do tego, by wskaźnik spróbował wejść na kolejne poziomy.
WIG20 zyskał 1,86 proc.
Zakończyła się właśnie sesja na warszawskim parkiecie. Należała ona do byków. WIG20 do jutrzejszej sesji przystąpi z poziomu 1824 pkt.
Amerykańska radość trwała krótko
Minęło raptem pół godziny handlu, a indeksy na Wall Street z plusów zjeżdżają pod kreskę. WIG20 wydaje się mieć jednak sporą przewagę i powinien utrzymać wzrosty do końca dnia.
Dolar też zaczyna odpuszczać
Mocny dolar powoli oddaje pola. Związane jest to z poprawą nastrojów na światowych rynkach. Obecnie EUR/USD zyskuje 0,6 proc., a przecież w pierwszej części dnia para walutowa rosła już ponad 1 proc.
Amerykanie na plusie, WIG20 przyspiesza
Mamy udane otwarcie notowań na Wall Street i dodatkowe paliwo do wzrostów na GPW. WIG20 rośnie już 2,3 proc. i zapowiada się naprawdę bycza końcówka dnia.
Banki błyszczą podczas wtorkowej sesji
To jest naprawdę mocna w wykonaniu sektora bankowego. Indeks WIG - Banki zyskuje prawie 6 proc. Papiery PKO BP i Pekao rosną ponad 5 proc. Aż 13 proc. drożeją z kolei papiery Alior Banku.
Amerykańskie kontrakty na niewielkich plusach
Powoli zbliżamy się do początku handlu na amerykańskim kasowym. Przypomnijmy, że dla Wall Street będzie to pierwsza sesja w tym roku. Futures wskazują na razie na udane otwarcie. Są one około 0,3 proc. na plusie.
Niemcy: Inflacja wyhamowała
Inflacja konsumencka w Niemczech zwolniła z 10 proc. w listopadzie do 8,6 proc. w grudniu. Średnio prognozowano, że wyhamuje ona do 9,1 proc.
PGE z własną platformą sprzedaży
Firma uruchomiła z własną platformą sprzedaży prądu. To efekt m.in. zniesienia obliga giełdowego na TGE.
Czytaj więcej
Polska Grupa Energetyczna uruchomiła platformę zakupu energii, będącą alternatywą dla Towarowej Giełdy Energii. Po tym jak rząd zniósł obligo giełdowe, PGE szukała sposobu, aby sprzedawać prąd, z zachowaniem zasad konkurencyjności. Zdaniem PGE takim rozwiązaniem ma być Platforma Deklaracji Energii (PDE). Spółka ruszyła a tą formą zakupu energii 3 stycznia br.
Uspokojenie nastrojów na półmetku
Pierwsza część dnia na GPW przyniosła solidne wzrosty. W pewnym momencie WIG20 zyskiwał już ponad 2 proc. Ruch ten jednak wyhamował i obecnie indeks największych spółek rośnie 1,6 proc. Skala wzrostów stopniała także w Niemczech i we Francji. Tam indeksy rosną tylko 0,4 proc. Czekamy teraz na powrót Amerykanów do gry.
Passus zadebiutuje na rynku głównym 10 stycznia
Notowana na NewConnect grupa Passus jest na ostatniej prostej przeprowadzki na główny parkiet. GPW wyznaczyła datę debiutu na 10 stycznia.
Mocne metale szlachetne
Mimo wyraźnego umocnienia dolara, wzrosty notują dzisiaj także metale szlachetne. Cena złota rośnie o 0,5 proc. i jest powyżej 1830 USD za uncję. Srebro zyskuje 1,3 proc. i kosztuje prawie 24,3 USD.
RPP rozpoczyna dzisiaj dwudniowe posiedzenie
Początek nowego roku to także pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rozpoczyna się ono dzisiaj, a jego efekty poznamy jutro. Zmiany stóp procentowych nie należy się jednak spodziewać.
Wittchen antybohaterem sesji
Dobra nastroje nie udzielił się wszystkim na GPW. Przykładem może być spółka Wittchen, której papiery tanieją o ponad 8 proc. Wczoraj po sesji firma podała, że przychody w IV kwartale wyniosły 135,4 mln zł co oznacza wzrost rok do roku o prawie 28 proc. Rynek, jak widać po reakcji, oczekiwał jednak więcej.
Świetne nastroje w Europie
Kolor zielony przeważa dzisiaj nie tylko na GPW, ale także i na większości europejskich parkietów. Niemiecki DAX, podobnie jak WIG20 zyskuje około 1,5 proc. Tak samo wyglądają notowania w przypadku francuskiego CAC40. Warto zwrócić przy tym uwagę, że ruch ten odbywa się przy jednoczesnym umocnieniu dolara.
Warszawa się rozkręca
Wtorkowa sesja na GPW zaczyna wyglądać coraz bardziej imponująco. WIG20 rośnie już ponad 1 proc. i bez problemu przebił poziom 1800 pkt. Liderem wzrostów jest Allegro, które drożeje o ponad 4 proc.
Małe i średnie spółki znów mocne
Wczorajsza sesja pokazała siłę tzw. misiów, która dzisiaj jest kontynuowana. WIG20 rośnie 0,5 proc., ale mWIG40 jest 0,8 proc. na plusie, a sWIG80 0,7 proc. nad kreską.
Wyraźne umocnienie dolara
Powrót większości globalnego kapitału do handlu przynosi dzisiaj umocnienie dolara. Ten w stosunku do euro zyskuje o poranku aż 0,9 proc., a para EUR/USD jest w okolicach 1,0575. Obrywa na tym też złoty, który do dolara traci ponad 1 proc. Wycena USD/PLN jest w okolicach 4,42.
Startujemy na nieznacznym plusie
Pierwsze minuty handlu na GPW przynoszą nieśmiałe wzrosty. WIG20 rośnie 0,1 proc. Czekamy na więcej.
Hamująca inflacja w Turcji
Początek dnia przynosi informacje o hamującej inflacji w Turcji. Wciąż jednak mówimy o ekstremalnie wysokich poziomach. W grudniu osiągnęła ona poziom 64,3 proc.
Czytaj więcej
Inflacja konsumencka w Turcji zwolniła z 84,4 proc. w listopadzie do 64,3 proc. w grudniu. Średnio prognozowano, że zejdzie ona do 66,5 proc.
Powrót do normalnego handlu
Co prawda pierwsza sesja 2023 r. już się odbyła, ale obroty na niej z trudem przekroczyły 400 mln zł. Wolne wciąz mieli bowiem m.in. inwestorzy w Stanach Zjednoczonych czy też Londynie. Dzisiaj wszystko wraca już do normy.
Jak banki dzielą się zyskami
Większość zarobków za 2022 r. posłuży do wzmocnienia kapitałowego.
Czytaj więcej
Większość zysków za 2022 rok zostanie w bankach, bo trzeba uzupełnić uszczerbek w kapitałach własnych. W przeciwnym razie sektor może utracić zdolności do finansowania gospodarki, przed czym przestrzega już nawet NBP.
Bez kryzysu w przemyśle
Sektor przemysłowy przechodzi łagodną restrukturyzację pod wpływem wysokich kosztów.
Czytaj więcej
Recesja w polskim przemyśle przetwórczym w grudniu wyraźnie złagodniała. Firmy wciąż ograniczają zatrudnienie w obliczu słabnącego popytu, ale w przyszłość patrzą ze sporym optymizmem.
Analitycy zostawiają rynek daleko za plecami
Nasi eksperci od analizy technicznej typujący do portfela „Parkietu” osiągnęli w 2022 r. wyniki lepsze od rynku o kilka długości. W styczniu radzą zwrócić uwagę na małe i średnie spółki z GPW.
Czytaj więcej
Za nami wymagający rok, w którym analitycy techniczni udowodnili swoje umiejętności. Start nowego roku na ogół sprzyja inwestorom. Analitycy szans na zyski upatrują głównie w małych i średnich spółkach z różnorodnych branż.