Budżet KGHM na 2023 rok zatwierdzony
– Budżet KGHM na 2023 rok to ambitna i spójna odpowiedź Spółki na wyzwania rozwojowe i operacyjne, jak i te, które wynikają z otoczenia makroekonomicznego oraz geopolitycznego. Proponujemy na przyszły rok najwyższy w historii poziom nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, przy zachowaniu stabilnej pozycji kapitałowej, finansowej i operacyjnej. Chcemy wzmacniać potencjał produkcyjny poszczególnych segmentów Grupy Kapitałowej, zgodnie z profilami i charakterystyką poszczególnych aktywów. Przyszły rok to szybsze tempo rozwoju projektów górniczych – powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Indeksy w górę na Wall Street, drugi dzień z rzędu
Dow Jones Industrial Average zyskał 1,57 proc.. S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły odpowiednio o 1,5 proc. i 1,6 proc. Kurs akcji Nike poszybował o 13 proc. po lepszych od oczekiwań kwartalnych danych.
Daniel Obajtek zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Energi
"Zarząd Energa SA („Spółka”) informuje, że w dniu 21 grudnia 2022 roku: 1) Pan Daniel Obajtek złożył oświadczenie o rezygnacji z upływem tego samego dnia z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Spółki. Oświadczenie zostało złożone bez podania przyczyny rezygnacji" - poinformowała spółka w komunikacie. Do rady nadzorczej Energi zostali powołani Agnieszka Sylwia Żyro oraz Paweł Wiktor Kosztyła.
AMC nie prowadzi już rozmów w sprawie kupna Cineworld
Akcje AMC zyskują ponad 3 proc. Cineworld we wrześniu wystąpiło w USA o ochronę przed roszczeniami wierzycieli.
Ukraina dostanie system Patriot, Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA
USA ogłosiły dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 1,85 miliarda dolarów. W nowym pakiecie znalazł się system obrony powietrznej Patriot.
Indeks dużych spółek blisko oporu
Dino na nowych maksimach
Kurs spółki wspiął się dziś na historyczne maksima. Kapitalizacja sięga około 38 mld zł.
Mocny finisz WIG20
Indeks dużych spółek kończy środową sesję ze zwyżką o 1,3 proc., na poziomie 1786 pkt.
Mocna zwyżka Nike po otwarciu handlu na Wall Street
Amerykańskie indeksy zaczynają środową sesję od zwyżek. S&p 500 zyskuje 0,9 proc., a Nasdaq 0,8 proc. O kilkanaście procent rosną akcje Nike po tym, jak spółka poinformowała o największym wzroście przychodów kwartalnych od ponad dekady (z wyjątkiem jednego kwartału) i pobiła oczekiwania dotyczące zysku dzięki silnemu popytowi w Ameryce Północnej. Z kolei notowania Tesli nieco się obsunęły i utraciły część wcześniejszych zysków. Ostatnio producent samochodów elektrycznych poinformował, że planuje redukcję zatrudnienia, natomiast rano akcje spółki zyskiwały po informacji, że Elon Musk planuje ustąpić ze stanowiska prezesa Twittera, gdy tylko znajdzie odpowiednie zastępstwo.
Popołudniowy wzrost aktywności
Indeks dużych spółek wyrywa się z marazmu. Po południu WIG20 zwyżkuje o blisko 1 proc. Liderem Allegro, umacniające się o ponad 5 proc.
Zwyżki ropy naftowej
Tesla zyskuje po informacji o odejściu Muska z Twittera
Pełniący obowiązki szefa Twittera po przejęciu Elon Musk powiedział, że ostatni czas to okres poważnych cięć kosztów. Dodał, że Twitter jest jak samolot lecący z dużą prędkością, z płonącymi silnikami i niedziałającymi kontrolerami, w kierunku ziemi. Musk kupił Twittera za 44 miliardy dolarów w październiku. Drastycznie obniżył koszty, w tym zwolnił ponad połowę pracowników Twittera i od tego czasu potwierdził, że ustąpi z pozycji CEO, gdy tylko znajdzie się odpowiednie zastępstwo. Musk spodziewa się, że firma powinna osiągnąć próg rentowności przepływów pieniężnych w przyszłym roku.
Spokojna sesja na GPW
Indeks dużych spółek przed końcem pierwszej połowy środowej sesji pozostaje w okolicach poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia przy przewadze zwyżek w Europie.
Mediana ceny zakupu bitcoina to 43900 dolarów
Mocniejszy wzrost sprzedaży detalicznej
Zielono w Europie
Większość europejskich indeksów akcji zyskuje dziś na wartości. Niemiecki DAX jest 0,6 proc. na kreską, podobnie jak francuski CAC40.
BM mBanku: gospodarka w dobrej formie
Płaskie otwarcie na GPW
WIG20 rozpoczyna środową sesję tuż przy punkcie wyjścia.
Dolar poniżej 4,40 zł
Kurs dolara lekko zniżkuje w środowy poranek. Za amerykańską walutę płacimy 4,39 zł.
Mieszane nastroje w Azji
W Hongkongu Hang Seng zyskuje 0,2 proc., a w Australii indeksy odnotowały wzrost powyżej 1 proc. Po drugiej stronie znajduje się koreański KOSPI, który stracił 0,2 proc. na dzisiejszej sesji. Jeszcze gorzej prezentował się handel na japońskim Nikkei, a notowania zeszły około 0,7 proc. pod kreskę. Indeks z Kraju Kwitnącej Wiśni zalicza drugą najgorszą sesję z rzędu na rynku azjatyckim (wczoraj spadek wyniósł 2,5 proc). „Głównym powodem jest perspektywa zmiany polityki Banku Japonii, który na ostatnim posiedzeniu poszerzył tolerowany zakres wahań 10-letnich rentowności obligacji (z 25 pkt baz. do 50 pkt baz od celu 0 proc.) w ramach polityki YCC. Zwiastuje to potencjalne odejście od ultra luźnej polityki monetarnej BoJ. Jeśli taki scenariusz by się zmaterializował, to japoński rynek akcji zapewne by to odczuł w sposób negatywny” - wskazuje BM mBanku.
Nieznaczne zwyżki na Wall Street
S&P 500 zyskał 0,1 proc., z kolei Nasdaq 0,01 proc. "Dawka optymizmu wlewa się dziś w serca inwestorów na Wall Street. Oczywiście, kończenie notowań płasko albo z mizernymi wzrostami trudno traktować jako rewelacyjne zachowania indeksów w USA, natomiast biorąc pod uwagę ostatnią passę 4 sesji z rzędu oznaczonych kolorem czerwonym, wsparcie nastrojów na koniec roku może wesprzeć nieco kondycję giełdy" - komentują analitycy BM mBanku.
Spółki ukraińskie w 2023 roku
Ten rok firmom z Ukrainy przyniósł nowe wyzwania z którymi starały się sobie poradzić. Prognozy na 2023 rok ujawniają pewne problemy.
Czytaj więcej
Z oczywistych powodów upływający rok przyniósł dla tych spółek z branży rolno-spożywczej dużo problemów. Te starają się z nimi radzić, ale sytuacja w wielu aspektach jest skomplikowana.
Spada krajowy popyt na gaz
Trend utrzymuje się już od miesięcy.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że popyt zmaleje o około 16 proc. Z drugiej strony mocno wzrosły nasze zdolności importowe. Ważną rolę może odegrać m.in. Baltic Pipe.
PPK w oczach pracodawców i pracowników
"Blaski i cienie PPK" to raport przygotowany przez firmę Mentor wraz z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej.
Czytaj więcej
Brak zaufania do państwa i tworzonych przezeń programów długoterminowego oszczędzania ciągle utrudnia rozwój PPK. Pracodawcy i pracownicy obawiają się, że są one tymczasowe. Plusy? Dziedziczenie oszczędności, ich prywatność oraz wpłaty od pracodawcy i państwa.