Uczestnicy PPK tracą, ale to chwilowe

Na rachunkach uczestników PPK pojawiły się spadki. – To efekt dekoniunktury na rynkach finansowych. I nic nadzwyczajnego w programach długoletnich – mówią eksperci.

Publikacja: 12.05.2022 21:00

Uczestnicy PPK tracą, ale to chwilowe

Foto: Adobestock

Wojna, inflacja, rosnące stopy procentowe, niepewność i ogólnie kiepski klimat przekładają się na przeceny na rynkach finansowych. Tracą akcje i obligacje. To przekłada się na gorsze wyniki różnego rodzaju inwestycji finansowych.

Tracą krótkoterminowo

Oczywiście nie omija to także oszczędności gromadzonych w programie pracowniczych planów kapitałowych.

Od pewnego czasu uczestnicy PPK sygnalizują, że na swoich rachunkach widzą straty. Potwierdzają to twarde dane. Z wyliczeń firmy analitycznej analizy.pl wynika, że w kwietniu fundusze zdefiniowanej daty straciły średnio od 4 do przeszło 7 proc. I to nie pierwszy taki miesiąc w tym roku. – Tegoroczne straty sprowadziły roczne wyniki pod kreskę, tylko kilka funduszy notuje w tym horyzoncie dodatni wynik – zauważają analizy.pl. W horyzoncie dwuletnim wyniki są zdecydowanie dodatnie.

– Obecne spadki dotyczą wszystkich, którzy inwestują czy to w akcje, czy w obligacje – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje funkcjonowanie PPK.

– Obecnie wyniki, zarówno w PPK, jak i innych produktach inwestycyjnych, są na minusie. Bez względu na to, czy oszczędzamy na krajowym, czy zagranicznym rynku, wiele funduszy notuje straty – mówi Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

GG Parkiet

Obaj zwracają jednak uwagę, że PPK to program oszczędzania długoterminowego. A przy takim oszczędzaniu górki i dołki na rynkach finansowych są rzeczą normalną. – Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju – przekonuje Marczuk. – Co ważne, w PPK traci się nie od swojego X, lecz od 2X – dodaje. PPK działa bowiem w ten sposób, że do wpłat pracownika do tego systemu niemal drugie tyle dokładają jego pracodawca i państwo. – Po zsumowaniu wpłat z tych trzech źródeł okaże się, że uczestnik tego programu jest na znaczącym plusie – mówi wiceprezes PFR.

Analizy.pl szacują, że przeciętny uczestnik PPK od końca 2019 r. do końca kwietnia zarobił średnio 80 proc. A Bartosz Marczuk zwraca uwagę, że choć dziś fundusze zdefiniowanej daty tracą, to kupują przecenione aktywa, co w przyszłości pozytywnie przełoży się na ich wyniki.

Radzi też, by osoby, które zbliżają się do wieku 60 lat, mocno przemyślały, czy warto za chwilę wypłacać pieniądze z PPK. – Nie ma takiego obowiązku – zaznacza wiceprezes PFR. – Można poczekać rok czy dwa lata, poczekać na koniunkturę, na lepszą wycenę obligacji i wtedy wycofać oszczędności.

– Z punktu widzenia młodych osób obecna sytuacja nie ma większego znaczenia. Mają one długi, 20–40-letni horyzont inwestycyjny i większe szanse na odrobienie strat, a następnie wypracowanie zysku w ramach PPK. Natomiast osoby, które są bliżej osiągnięcia 60. roku życia, powinny patrzeć przede wszystkim na zysk w postaci wpłat pracodawcy i zasileń ze środków publicznych. Trudno przy tej konstrukcji systemu znaleźć produkt bardziej korzystny niż PPK – mówi Sobolewski.

Co dalej z PPK?

Dobre wyniki miały zachęcać kolejnych pracowników do przystępowania do PPK. Czy gorsze ich odstraszą? – Osoby, które patrzą na to, ile same wpłaciły, a ile mają na swoich kontach w PPK, są ambasadorami tego programu. Bo mimo dekoniunktury na rynkach to porównanie wypada imponująco i może być zachętą dla osób, które jeszcze w programie nie uczestniczą – mówi Marczuk.

– Silny spadek wartości obligacji Skarbu Państwa czy polskich akcji, które dominują w portfelach PPK, raczej nie spopularyzuje tego programu. Jedyna szansa to kolejny przymusowy zaciąg pracowników – uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł