Kamil Cisowski
DI Xelion
CLP/USD
Nasza nietypowa pozycja na rynku walutowym przynosiła w trakcie miesiąca już wyraźną stratę, ale została ona niemal w całości odrobiona. Chociaż okazało się, że z jej zajęciem popełniliśmy delikatny falstart, spodziewamy się, że końcówka roku przyniesie dalsze osłabienie dolara za sprawą m.in. łagodniejszej retoryki FOMC podczas listopadowego posiedzenia. Peso wydaje się kandydatem, by w przypadku odwrócenia trendu na dolarze osiągać ponadprzeciętne wzrosty nie tylko z powodu wcześniejszego skrajnego wyprzedania, ale także solidnych fundamentów.
Gaz ziemny
Spodziewamy się, że ceny gazu ziemnego w USA mogą jeszcze naruszyć październikowe szczyty, ale jego dalszy potencjał wzrostowy jest naszym zdaniem ograniczony. W związku z tym decydujemy się tym razem na ustawienie zlecenia oczekującego na wypadek, gdybyśmy mieli zobaczyć jeszcze typowy sezonowo ruch w górę (maksima w trakcie roku ceny osiągają zazwyczaj w drugiej połowie listopada, zanim zaczną silnie spadać w grudniu). Oczywiście nie bez znaczenia dla kształtowania się cen pozostaje sytuacja na Bliskim Wschodzie, natomiast prawdopodobieństwo takiej eskalacji konfliktu, która zagrażałaby wydobyciu surowca w regionie, oceniamy na bardzo niewielkie. Wejście: 3,75. Cel: 3,00.
Nasdaq 100
Kwestie geopolityczne całkowicie przesłoniły w październiku sezon wynikowy, który w wykonaniu spółek technologicznych oceniamy jako naprawdę dobry. Swoją rolę z pewnością odgrywały także wzrosty rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Zakładamy, że listopad przyniesie ulgę w obu tych aspektach, a Nasdaq 100 zacznie podążać w kierunku, który wskazują zyski i ich dalsze perspektywy. W naszej ocenie końcówka roku powinna zdecydowanie należeć do jego tegorocznych wygranych, a wzrost atrakcyjności spółek wzrostowych w październiku z perspektywy mnożnikowej był wyraźnie większy, niż wynikałoby z samego zachowania ceny.
Marek Rogalski
DM BOŚ
USD/JPY
Odwracanie się trendu na rentownościach amerykańskich obligacji po „gołębim” przekazie Fed może dać argumenty za zmianą trendu na tej parze na spadkowy.
Ropa WTI
Ropa ma wiele powodów do tego, aby kontynuować spadki rozpoczęte w październiku. Rynki mogą bardziej obawiać się skali spowolnienia gospodarczego w 2024 r. i tym samym mniejszego popytu na surowiec. Geopolityka nie gra tu takiej roli.
S&P 500
Dynamiczne odbicie na przełomie października i listopada może być krótkotrwałe. Trudno znaleźć mocne powody do tzw. rajdu św. Mikołaja. Rynki mogą z czasem zacząć podważać scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki. Wejście: 4350.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/PLN
Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce były szansą na umocnienie złotego. Po materializacji się pozytywnego zaskoczenia może nastąpić przejściowe schłodzenie nastrojów za sprawą realizacji spekulacyjnych zysków i wzrostu globalnego, jak i lokalnego napięcia. Warunkowa pozycja ze zleceniem stop loss jest efektem brania pod uwagę odmiennego scenariusza. Wejście: 4,1562. SL: 4,0748.
Ropa Brent
Tlące się ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jak i odbijające przed zimą notowania gazu ziemnego są czynnikami za potencjalnym znaczącym negatywnym zaskoczeniem. SL: 79,38.
DAX
Po pięciofalowym impulsie spadkowym z poprzednich trzech miesięcy na niemieckim rynku akcji można liczyć na wzrostowe odreagowanie, po którym jednak zapewne nastąpiłby powrót słabości. Stąd pozycja krótka z poziomem wejścia opartym na rejonie 38,2-procentowego zniesienia wcześniej zniżki. Wejście: 15 300. SL: 15 700.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
AUD/USD
Ryzykowne waluty powinny poczuć ulgę związaną z rosnącym przekonaniem, że Fed więcej stóp procentowych już nie podniesie. Ostatnie wysokie odczyty inflacji i sprzedaży detalicznej powinny sprzyjać odbiciu australijskiej waluty, podobnie jak stopniowa poprawa koniunktury w Chinach.
Gaz ziemny
Modele meteo sugerują, że popyt na gaz ziemny na starcie sezonu grzewczego w USA będzie silniejszy niż rok wcześniej, ale poprzeczka oczekiwań jest bardzo nisko postawiona. W rezultacie surowiec ma znaczną przestrzeń do zwyżki.
Nasdaq Composite
Listopadowe posiedzenie Fed może wywołać na rynkach falę optymizmu. Po ostatniej przecenie sektor technologiczny może szczególnie dynamicznie odbijać, a w przypadku Nasdaq Composite dobrym prognostykiem jest utrzymanie się na koniec października powyżej 200-sesyjnej średniej.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/CZK
Prawdopodobne rozpoczęcie cyklu obniżek stóp przez CNB wraz pogarszającymi się perspektywami wzrostu czeskiej gospodarki mogą ciążyć czeskiej walucie.
Miedź
Słabnąca aktywność przemysłowa w Chinach może ciążyć na popycie z Państwa Środka, co wraz z rosnącą podażą surowca z Chile powinno wywierać presję spadkową na ceny metalu.
WIG20
Powyborcza poprawa klimatu inwestycyjnego w Polsce wraz z prawdopodobnym technicznym odreagowaniem giełd z rynków bazowych na skutek złagodzenia restrykcyjnej retoryki Fedu powinna wspierać dalszy wzrost notowań polskich blue chips.
Michał Stajniak
XTB
USD/CAD
Chociaż Powell starał się brzmieć neutralnie na ostatniej konferencji, to brak jasnych, jastrzębich wzmianek został odebrany przez rynki za gołębi ruch i doprowadził do cofnięcia na rynku dolara. Choć Rezerwa nie chce przyznać, że podwyżki stóp się skończyły, to coraz więcej na to wskazuje. Z drugiej strony mamy Bank Kanady, który co prawda też się wstrzymał z podwyżkami stóp, ale prezes Macklem przyznał, że nie jest do końca pewien, czy była to dobra decyzja, ponieważ neutralna stopa dla kanadyjskiej gospodarki ciągle rośnie. To stwarza nadzieję na dalsze podwyżki w Kanadzie lub chociaż nieco bardziej jastrzębią komunikację. Cel: 1,35. SL: 1,4.
Srebro
Choć w pierwszych dwóch tygodniach po wybuchu konfliktu w Strefie Gazy srebro rosło wspólnie ze złotem, to w kolejnych tygodniach korelacja się załamała, a srebro zaczęło poruszać się w trendzie bocznym. Powolna zmiana nastawienia banków centralnych na bardziej gołębie powinna wspierać metale szlachetne, podobnie jak odreagowanie na rynku dolara. Biorąc pod uwagę silne wykupienie złota w ostatnim czasie za sprawą ucieczki do bardziej bezpiecznych aktywów, widzimy potencjał dla srebra w najbliższym czasie. Cel: 23,7. SL: 22,0.
WIG20
Mając na uwadze skalę ostatnich wzrostów wywołanych powyborczą hossą, nasz rodzimy indeks WIG20 może radzić sobie nieco gorzej w stosunku do innych rynków. Kluczowym wydaje się pytanie, czy spółki z sektora bankowego oraz Skarbu Państwa zdołają utrzymać skalę zwyżek. Krótkoterminowym poziomem kontrolnym, decydującym o ogólnych nastrojach rynkowych może być strefa 2150 pkt, dlatego warto przyglądać się, jak benchmark będzie reagował na te poziomy. Cel: 2100. SL: 2205.
Mateusz Namysł
Santander BM
USD/HUF
Węgierski Bank Centralny rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych. Zakładam, że może być on kontynuowany w kolejnych miesiącach, co zmniejszy atrakcyjność forinta na rynku międzynarodowym, w tym do amerykańskiej waluty.
Gaz ziemny
Sezon grzewczy w Stanach Zjednoczonych trwa, co będzie zwiększać zapotrzebowanie na surowiec. Ważne dla ceny gazu będą dane o wydobyciu surowca w Stanach Zjednoczonych, jak i prognozy pogody na zimowe miesiące. Dodatkowo zmieniająca się sytuacja geopolityczna może być czynnikiem prowzrostowym dla surowca. Cel: 5,6.
FTSE MIB
Rynek włoski wygląda stosunkowo atrakcyjnie na tle innych indeksów giełdowych rozwiniętych rynków europejskich. Zakładam, że struktura sektorowa indeksu będzie go wspierać na tle indeksów porównywalnych, a po zaliczeniu podwójnego dna na wykresie istnieje szansa na odbicie. Cel: 29 750. SL: 26 500.
Łukasz Zembik
Oanda TMS Brokers
GBP/USD
Funt szterling umacnia się na początku listopada. Widać ruch po decyzji BoE, który co prawda utrzymał stopy proc. na niezmienionym poziomie, ale rynek uznaje stanowisko Banku Anglii za nieco bardziej jastrzębie niż to, które pokazała Rezerwa Federalna. Para GBP/USD urosła do 1,2217 – najwyższego poziomu od 24 października. Najbliższym oporem technicznych jest 1,2270, a następnie 1,2330. Z układu na wykresie dziennym wynika, że istnieje dość spora szansa na to, że notowania w krótkim i średnim terminie będą podążać na północ, co będzie stanowić korektę wzrostową spadków od lipca do początku października. Na uwagę zasługuje fakt przełamania górnej bandy kanału spadkowego. Cel: 1,2450.
Ropa Brent
Cena ropy naftowej Brent wróciła do poziomu sprzed wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie. Z fundamentalnego punktu widzenia sytuacja nie uległa zmianie. Moim zdaniem przez najbliższe tygodnie ten czynnik ryzyka wciąż będzie aktualny i może wywierać presję na wzrost cen. Dodatkowo najnowsze prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazują, że do końca roku rynek ropy będzie znajdował się w deficycie i dopiero w 2024 roku nastąpi powrót do większego zbilansowania. Zakładam wyższe ceny surowca na koniec listopada i powrót w okolice 90–93 USD za baryłkę.
Nasdaq 100
Indeks po spadku do poziomu około 14 150 pkt (pod koniec października) wyznaczył prawdopodobnie średnioterminowy dołek. Notowania dotarły do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, który przypomina swoim kształtem formację flagi. Wszystko wskazuje na to, że technologiczny benchmark zmierza w kierunku górnej jej bandy (flagi). Zakończyła się tym samym pięciofalowa spadkowa korekta na indeksie i obecnie tworzy się kolejny impuls wzrostowy. Początek listopada pokazuje ponownie wysoki popyt na ryzykowne aktywa. Cel: 15 450.